26. února 2018

Nejlepší investice, jaké jste mohli udělat

Ondřej Bíba

Dali jsme dohromady seznam pěti investic, které svým majitelům vynesly pohádkové bohatství. I když se z dnešního pohledu mohou jevit jako zcela samozřejmé, v době, kdy investoři dané obchody učinili, si vyžádaly hodně kuráže.

Kromě talentu na vypozorování dobré příležitosti vyžaduje investování také pevné nervy. I když se totiž výnosy mnohých investic v našem seznamu pohybují v řádu tisíců procent, ne vždy tomu tak bylo. Nejvíc nakonec vydělali ti, kteří začali investovat včas a neunáhlili se s prodejem.

  1. Akcie Apple

Bez jakékoli pochybnosti se akcie firmy Apple musí objevit na každém podobném seznamu. Technologický gigant, který na jeho dnešní vrchol nedostal nikdo jiný než jeho legendární zakladatel Steve Jobs, se rychle stal jednou z nejhodnotnějších firem současnosti. Akcie Applu spatřily světlo světa 12. prosince roku 1980. Pokud jste se rozhodli pro jejich koupi tehdy, vyšla vás jedna z nich na „směšných“ 28 dolarů. Do dnešní doby jejich cena (po započítání výnosů z dividend) vzrostla o téměř 2 000 %.

  1. Zlato před rokem 1970

Technicky vzato jsme toto období mohli protáhnout až téměř do počátku 19. století (od té doby cena zlata trvale stoupá), ale chtěli jsme se zaměřit na investiční etapu, která mohla ovlivnit někoho ze soudobých investorů. Těsně před tím, než americký prezident Richard Nixon opustil v roce 1971 tzv. zlatý standard (jeho užívání zaručuje, že vlastníte takovou měnu, u které se její vydavatel zaváže vyplatit vám danou hodnotu ve zlatě), byla cena jedné unce – tedy zhruba 31 gramů zlata – rovna cca 36 dolarům.

Hodnota však rapidně vzrostla díky tomu, že se zlato stalo doslova „záchranným přístavem“ vůči inflaci a výkyvům akciových trhů. Investoři držící tento cenný kov od roku 1970 si mohli připsat úrok ve výši 3 500 %. A pokud by dokonce prodali v období historického maxima (v roce 2011), jejich zhodnocení by se rovnalo 5 200 procentům.

  1. Investice do Warrena Buffetta

Přesněji do Buffettova fondu Berkshire Hathaway. Když byly akcie jeho společnosti představeny veřejnosti na jaře roku 1980, cena jedné z nich ve výši 290 dolarů byla na tehdejší dobu poměrně vysoká. Kdo se však této ceny nezalekl, pohádkově díky věštci z Omahy, jak se Buffettovi v investičních kruzích přezdívá, zbohatl. Jedna akcie fondu Berkshire Hathaway se dnes pohybuje kolem 190 000 dolarů. Pokud jste si ji koupili při jejím uvedení na trh, dosáhli jste dnes astronomického výnosu v podobě 65 400 %.

Čtěte další články z rubriky „O investování“!

  1. Internetové domény

Zaregistrovali jste si v začátcích internetu nějakou doménu, která se vám zdála užitečná? Pokud jste si poctivě prodlužovali registraci a odolali jste pokušení prodat, pak z vás dnes snadno mohou být milionáři. Ačkoli se rozhodně nejedná o tradiční typ investice, mnozí lidé díky doménám, které pořídili za doslova pár stokorun, pohádkově zbohatli. Domény jako cars.com, book.com nebo investing.com se dnes prodávají v řádek desítek milionů korun.

Internetové domény jsou jedním z netradičních typů investice.

  1. Klasika jménem Coca-Cola

Osvěžující šumivý kofeinový nápoj Coca-Cola dnes znají téměř v každém koutě světa. Málokdo ale ví, že původně se jednalo o lék na bolest hlavy. Mladý americký lékárník přišel s původní recepturou Coca-Coly na konci 19. století. Protože o něj ale tehdy nikdo nejevil příliš velký zájem, prodal daný recept za 2 300 dolarů. Asa Candler, který ho od něj koupil, jej prodal už v roce 1923 za úctyhodných 25 milionů.

Na Zonky vám nedokážeme slíbit zhodnocení v řádu tisíců procent, ale můžeme vám zodpovědně říci, že naši investoři si po odečtení všech poplatků průměrně přijdou na výnosy kolem 6–7 %. To přece není vůbec špatné. Investovat můžete už od 200 Kč, tak proč nezačít ještě dnes?

Sdílet článek