23. listopadu 2018

Není půjčka jako půjčka. Zjistěte si, o čem se ve smlouvě píše

Lukáš Zelený

Mít půjčku je v dnešní společnosti zcela běžné. Přesto však spousta lidí stále nerozumí, co se za pojmy, které v bankách slyší, skrývá. Abyste nenaletěli na „výhodnou“ nabídku, jednou provždy si zapamatujte, co některá slova znamenají. Může vám to v budoucnu ušetřit hodně starostí i peněz.

Bonita klienta: Každý poskytovatel musí ze zákona prověřovat bonitu klienta. Tedy jakousi důvěryhodnost. Anebo jednoduše řečeno – ověřuje si schopnost klienta poskytnutou půjčku splatit. K tomuto účelu se využívají různé informace od věku, vzdělání, profese až po přehled toho, co kde splácíte. Prochází tedy i registry dlužníků. Na základě toho všeho mohou poskytovatelé vyhodnotit, jestli vám chtějí, anebo nechtějí půjčit.

Jistina je přesně ta částka, která je klientovi vyplacena neboli zapůjčena. Na něm pak je, aby ji věřiteli postupně vracel v podobě pravidelných měsíčních splátek. Přesněji řečeno to je částka, kterou si klient půjčil. A to bez započítání úroků.

Splatnost je předem domluvená doba, za kterou byste měli vrátit zapůjčené peníze zpět.

Stáhněte si zdarma e-book Zonky překládá aneb neztraťte se v řeči úředníků

Úroková sazba představuje procento, o kolik se zvýší vypůjčená částka. Neboli to, o kolik procent v dohodnutém časovém úseku vrátíte věřiteli navíc oproti původní částce. Můžete si pod tím představit i klidně něco jako měřítko aktuální ceny peněz.

Úvěrový rámec vyjadřuje celkovou maximální částku, kterou jsou schopni a ochotni vám u dané finanční instituce půjčit. Vy se pak sami rozhodnete, kolik peněz v tomto rozmezí chcete půjčit.

RPSN je v překladu roční procentuální sazba nákladů. Právě toto číslo je jedno z nejdůležitějších, které by vás mělo při výběru rychlé půjčky zajímat. Skrývá se pod ním procento, které zahrnuje veškeré náklady spojené s úvěrem. Zahrnuje tedy například i poplatek za zřízení úvěru, jeho správu či různé administrativní poplatky. Takže ten, kdo se nenechá nalákat jen na líbivá čísla úroků, ale vyhledá si právě RPSN, snadno odhalí, jestli je produkt skutečně výhodný, či nikoliv.

Sdílet článek