16. října 2017

Nezaspěte dobu! Ve sdílené ekonomice je budoucnost

Gabriela Krčálová

Slova jako Airbnb, Uber nebo Zonky ještě před deseti lety nikdo neznal. Jsou to firmy, které využívají sdílenou ekonomiku. A je evidentní, že je to jedna z velkých věcí začátku 21. století, jejichž potenciál je obrovský. Prospěch ze služby totiž nemá jen majitel společnosti nebo vysoký management, ale všichni zúčastnění.

Text: Gabriela Krčálová

Kdyby vám před pár lety někdo řekl, že klasickým taxíkům začne konkurovat levná spolujízda, lidé budou hromadně utíkat od bank a místo hotelů volit bydlení v soukromých bytech, asi byste se jen smáli. Přesně to se ale v současnosti děje. A neplatí to jen pro Spojené státy nebo západní Evropu. Sdílená ekonomika velice rychle roste i v Česku.

Alternativní taxislužba Uber se v Praze v posledních dvou letech tak rozmohla, že odstartovala protesty taxikářů. Ti sami tvrdí, že jim Uber a další nové firmy na podobném modelu sebraly až polovinu všech zákazníků. A aby také ne.

Jízdné je levnější, auta přijíždějí zpravidla rychleji, objednáte si je pohodlně přes aplikaci a řidiči bývají příjemnější.

Podobné firmy využívající sdílenou ekonomiku teď na trhu často patří mezi černé koně. A to i přes to, že jsou mnohdy ve ztrátě. Třeba Uber vykázal za letošní první čtvrtletí ztrátu skoro 800 milionů dolarů. Jeho potenciál je ale tak obrovský, že funguje bez problémů dál. Noví zákazníci i trhy totiž stále přibývají. Lidi na sdílené ekonomice nelákají jen zajímavé služby a otevřenost novým technologiím, ale také to, že je to pro ně výhodné.

Levnější alternativou ke klasickým taxislužbám je služba Uber.

Lidé už nechtějí zbytečně plýtvat zdroji

Proč mít zbytečně nevyužitý pokoj v bytě, když v něm můžete sem tam někoho ubytovat a přivydělat si tím na nájem nebo hypotéku? A naopak proč bydlet v drahém hotelu, když můžete přespat levněji u někoho doma?

Sdílená ekonomika zkrátka pomáhá maximalizovat užitek z už existujících zdrojů a to není jen výhodné a chytré, ale často také ekologické.

To platí i pro věci, které použijete jen jednou. Třeba silnější vrtačku na přidělání skříně nebo foťák do vody na skvělé záběry z dovolené. I v tom spočívá sdílená ekonomika. Vrtačku si půjčíte anebo ji naopak pošlete k někomu dál. Tím se zabývá třeba český start-up SharyGo. Samozřejmě existují půjčovny nářadí nebo videotechniky. Jejich majitelé ovšem vrtačky a kamery nakoupili jen proto, aby je půjčovali, kdežto sdílená ekonomika využije něco, co už doma někdo má. Není tak potřeba vyrábět nic navíc.

Lidé přes telefon mohou sdílet i běžné věci, které mají doma.

Auta, pracovníci, ale i peníze

V posledních dvou letech sdílená ekonomika raketově roste a objevuje se celá řada zajímavých začínajících projektů. Česká aplikace HoppyGo umožňuje půjčit lidem za úplatu vaše nevyužité auto. A naopak vy si zase můžete půjčit vůz od někoho jiného. Třeba dodávku na stěhování anebo kabriolet na víkendovou projížďku. Objednat si už můžete i samotné lidi. Projekt Robeeto sdružuje nabídky řemeslníků i lidí, kteří prostě něco umějí a mohou někomu dalšímu pomoci. A protože ekonomikou hýbou hlavně peníze, existuje i chytré řešení, jak si půjčit právě je. V Česku jsme na to experti my v Zonky.

I Zonky se veze na vlně sdílené ekonomiky. Nepotřebujeme stovky poboček po celé republice, všechno můžete vyřešit elektronicky nebo přes telefon. To šetří peníze, díky kterým se obejdeme bez zbytečných poplatků a můžeme nabídnout zajímavé úroky. A to nejdůležitější je, že peníze půjčují lidé lidem a vydělávají tak na úrocích. Zonky proto není jen příležitost, jak si levně a bezpečně půjčit peníze, ale také možnost, jak finance investovat a zúročit je. Profitují z toho obě strany. Vyzkoušet to můžete i vy.

Sdílet článek