19. července 2019

Od moře přímo do exekuce? Češi podceňují rizika úvěrů na dovolenou

Lukáš Zelený

Takhle asi vypadá ono pověstné usínání na vavřínech. Češi se mají nevídaně dobře. Platy jsou vyšší, zaměstnanost je naopak rekordně nízká. S lepší životní úrovní se ale lidé přestali bát, zda budou mít na splátky a nezdráhají se vzít si i vyšší půjčku bez pádného důvodu. Například na dovolenou. Mohou tak lehce podcenit rizika, kterým se nevyhnou ani za lepších časů.

Z dat úvěrových společností vyplývá, že si Češi během letních měsíců půjčují častěji než po zbytek roku. Průměrná výše úvěru se tak v průběhu léta zvyšuje z 81 tisíc korun až na 90 400 korun. Přitom oproti loňskému roku půjčky mírně podražily, za stejný půjčený obnos letos žadatel zaplatí o tři procenta více než před rokem. Průměrný dlužník tak uhradí na úrocích a poplatcích přes  21 tisíc korun ročně.

Půjčka bez rozmyslu

Přesto si lidé dále půjčují i na věci, které nutně nepotřebují, například na elektroniku, dárky nebo na letní dovolenou. ČNB sice svým udělováním licencí důvěryhodným bankám v posledních letech snížila riziko nevýhodných a podvodných půjček, rozhodně to ale neznamená, že už se dlužník nemůže dostat do problémů se splácením. 

Jedna z častých nerozvážných půjček je právě na letní dovolenou.
Jedna z častých nerozvážných půjček je právě na letní dovolenou.

Rozdíly mezi podmínkami jednotlivých úvěrů se sice liší méně než dřív, i tak se ale výběr správného poskytovatele vyplatí. Při porovnávání nabídek je třeba se zaměřit především na hodnotu ukazatele RPSN (roční procentní sazba nákladů), který zohledňuje i veškeré náklady spojené s půjčkou, ukazuje, kolik peněz navíc celkem za jeden rok splácení zaplatíte.

Kromě toho je třeba si pečlivě prostudovat veškeré smluvní podmínky. Jen tak je možné předejít nepříjemným překvapením. Ta se mohou týkat nejen výše úroku z půjčky, ale také výše smluvní pokuty pro případ prodlení se splátkami. Nepříjemně mohou překvapit také změny původních podmínek v čase.

Každý sedmý v exekuci

Přestože se Češi mají statisticky lépe, celková zadluženost se paradoxně zvyšuje. A s ní přibývá i dlužníků, kteří své úvěry nedokážou splácet. Výjimkou pak nejsou ani případy, kdy si lidé půjčují, jen aby mohli splatit své stávající dluhy.

Celková zadluženost v ČR se zvyšuje, každý 7 Čech je v exekuci.
Celková zadluženost v ČR se zvyšuje, každý 7 Čech je v exekuci.

Zatímco solidní poskytovatel úvěrů toto zpravidla neumožní a půjčí jen tomu, kdo skutečně dokáže splácet, najdou se i společnosti, které na splátkovou minulost svých klientů nehledí. O úvěr tak u nich mohou žádat i lidé, kteří jsou dokonce v exekuci. Právě u takových společností ovšem často hrozí vysoké úroky a pokuty z prodlení. Dluhová spirála se tak roztáčí ještě víc a dlužník se může dostat do skutečně vážných existenčních problémů. 

Podle dostupných statistik se toto téma týká více lidí, než bychom si chtěli připustit. V exekuci je podle nich každý sedmý zájemce o půjčku.

Raději našetřit 

Jak si tedy dopřát luxusní dovolenou a neriskovat úvěrový problém? Nejbezpečnější je si na letní dovolenou prostě našetřit. A schovat si možnost půjčky na řešení skutečně zásadních situací

Vždyť si představte, že přijedete z pobytu u moře, který jste platili právě z půjčky a doma se vám rozbije pračka nebo lednice. Splátky by se vám tím pádem znásobily a znenadání by kvalita vaše života klesla třeba až na úroveň životního minima. Sotva si pak lze představit, že se suchým chlebem k večeři budete s radostí vzpomínat na jediný týden u moře prožitý na dluh, který teď stěží splácíte.   

Sdílet článek