12. května 2018

P2P versus banky aneb 5 rozdílů mezi půjčkou od lidí a v bance

Lucie Telievová

Také vám z představy tradičního bankéře běhá mráz po zádech? Nám také. A i když se dnes většina bank obléká do moderního obleku, po vysvlečení inovovaného hávu vás čeká víceméně stejný obsah – zkostnatělé procesy či úroky neadekvátní skutečné rizikovosti klienta.

Doba se mění, nahrává sdílené ekonomice. Sdílíme byty a auta, své alternativy má i půjčování peněz. Peer-to-peer půjčky jsou tak logickým vyústěním pokroku, resp. toho, co je a není díky internetu možné. Porovnali jsme je s půjčkami bankovními. Kdo a proč je vítězem našeho duelu? Posuďte sami.

button_jak_zonky_pujcuje_cervena

Jak vypadá flexibilita

Oproti bance jsou P2P platformy obecně pružnější. Systémy jsou totiž nastaveny velmi jednoduše, transparentně, přitom efektivně. Navíc je nejvyšší čas, aby někdo skutečně naplnil zaklínadlo „flexibilní nabídka“. Jestli je na vás spoleh a prozradíte nám toho o sobě co nejvíc, připravíme vám půjčku opravdu na míru.

Každou půjčku hodnotíme individuálně. Věříme vám. A když se vám nabízený úrok náhodou nezdá, diskutujte, budeme se snažit najít řešení. Myslíte si, že by bankéř diskutoval? A věříte ještě na jiné pohádky?

Podmínky půjčky si navíc sami můžete upravit, třeba ji navýšit, úrok zůstane stejný.

To je dobrá nabídka, co říkáte?

Přece nebudete platit, co nemusíte

Banky se takříkajíc zuby nehty drží svých zásad a procesů, své klienty hodnotí podle zastaralých a jednotných tabulek. A tak i ti velmi dobří a spolehliví dostávají úrok neadekvátně vysoký jejich téměř nulové rizikovosti. Je však potřeba pokrýt vysoké provozní náklady. Vy to ale platit nemusíte. Víte, že si můžete s klidem půjčit od lidí?

Čtěte také: Chytrý život v 21. století ⇒

Na cokoliv? Ano, třeba i na robota

P2P půjčky jsou bezúčelové, to znamená, že si můžete půjčit na věci běžné i doslova kuriózní. Z těch normálních je to třeba vybavení domácnosti, studium, nové auto či zuby. Spolehnout se na lidi můžete třeba i v případě splnění vašeho snu – chcete vybudovat tu nejvoňavější kavárnu v okolí? Jak je libo. Investoři se už dokonce složili i na nahrávací studio či vývoj robota s umělou inteligencí.

Předčasné splacení za pár kliků

Chcete splatit dříve? Jasně, za splnění svých závazků přece nedostanete „přes prsty“ formou sankcí či vyplňování složitých formulářů. Třeba na Zonky stačí pár kliků myší. Pokud tedy máte na účtu přebytečné finance a chcete jimi splatit část půjčky, pošlete nám vyšší splátku a my vaši půjčku automaticky přepočítáme. Za předčasné splacení neplatíte žádné poplatky – jednodušší to být nemůže.

button_nezavazne_spocitat_pujcka_zelena

Prospěch na druhou

Na jedné straně jste to vy, kteří chcete výhodně půjčit (což není malý argument), na straně druhé vás může hřát pocit, že vámi vypůjčené peníze jsou současně investicí někoho konkrétního na druhé straně. Peer-to-peer, to je prostě oboustranný užitek, chytře a opravdu moderně fungující systém.

Sdílet článek