14. února 2018

Peníze jsou až na prvním místě. Často i ve vztahu

Lukáš Zelený

Valentýn patří zamilovaným. Chystáte se večer vyrazit se svojí drahou polovičkou na večeři? Kdo bude platit? Měl by jako správný gentleman platit muž, nebo necháváte účet vždy půl na půl. Anebo už máte společný účet?

Svátek sv. Valentýna bývá, stejně jako spoustu dalších svátků, výzvou pro obchodníky, kteří zažívají žně. Češi jsou ochotni za dárek na Valentýna utratit v průměru více než 600 korun. Číslem 1 na nákupním seznamu překvapivě nejsou květiny, ale pozvání do restaurace.

U párů, které spolu jsou teprve krátce, je běžné, že útratu platí muž. Ti, kteří jsou však spolu už delší dobu, už o financích a výdajích přemýšlí jinak. Nad otázkou společného účtu je však dobré se pozastavit už dříve.

3 důvody nejen k hádkám, ale dokonce i k rozchodu

Aby vám to v oblasti peněz klapalo, je potřeba se dohodnout, jak budete fungovat. Pokud to neuděláte včas, setkáte se s jedním z těchto problémů:

Rozdílné přístupy

Jestli máte k financím odlišný přístup, budete se prostě hádat.

Můžete mít peněz málo, ale klidně i hodně. Pokud však nemáte na utrácení stejný názor, čekají vás rozepře. Protože pokud je jeden velký spořílek a výdaje plánuje, zatímco druhý utrácí a žije okamžikem, je nad slunce jasné, že se prostě neshodnete.

Finance je potřeba si urovnat ve ztahu co nejdříve.

Rozdílné příjmy

Pokud jeden vydělává víc než druhý, může to být zdroj konfliktů.

Jsou-li vaše příjmy podobné, pak si pravděpodobně nebudete mít tolik co vyčítat. Zato takový velký nesoulad v příjmech, kdy jeden vydělává o mnoho víc, je ale další výbušné téma. Ten, který více vydělává, se může cítit zneužívaný, anebo to může pojmout jako nástroj moci a manipulace. On vydělává, on rozhoduje. Na druhou stranu si ten „chudší“ z partnerů může připadat méněcenně.

Přečtěte si naše další články o financích i šetření!

Nedostatek financí

I párům, které se ohledně peněz shodly, se v tzv. hubených časech stává, že se pohádají.

Jakmile přijdete o práci, nebo jsou potřeba velké a nečekané výdaje, pociťujete finanční nouzi, přirozeně jste nervózní a podráždění. K hádce proto není nikdy daleko.

 

Sdílet článek