10. října 2018

Podnikatelů letos přibylo jako hub po dešti

Na prázdniny zbyly už jen vzpomínky. Pro podnikatele však příjemné, srpen totiž přinesl takový malý rekord: od roku 2012 přibylo skoro 1 500 firem, a dokonce téměř 3 000 podnikatelů! A to není všechno. Další dobrou zprávou je, že své podnikání ukončilo daleko míň lidí než obvykle. Spousta lidí se tak rozhodla jít si za svým a splnit si svůj sen.

Zonky podporuje lidi, kteří se rozhodli pro změnu a nastartovali vlastní projekt. I díky tomu mohla vzniknout Planeta Zonky.

Závěr prázdnin byl pro podnikatele obzvlášť příznivý.

Přibylo 1 458 firem a 2 927 podnikatelů. Naposledy přibližně stejný přírůstek zaznamenala Česká republika někdy v dubnu zmiňovaného roku 2012, což je už poměrně dávno – před šesti a půl lety!

Viditelné zlepšení je nejen v dlouhodobém horizontu, ale i vůči červenci, který byl mimochodem taktéž nadprůměrný. Tam čísla poskočila v případě podnikatelů o 825. Dokonce se snížil i počet těch, kteří svou činnost ukončili, a to o 240. Takže v srpnu oproti červenci přibylo 1 065 podnikatelů. Podobně tomu bylo i u firem, kde jsme si celkově polepšili o 320 „kousků“.

Pro lepší ilustraci si uvedeme ještě půlroční skóre: v prvním pololetí přibylo 6 492 podnikatelů (31 187 podnikat začalo a 24 698 činnost ukončilo), což je o 43 % více než před rokem a zároveň nejvíc za poslední tři roky!

Kde se momentálně daří nejlépe

Asi nikoho nepřekvapí, že tradičně nejvíce společností (1 154) i podnikatelů (951) vzniklo v Praze. Naopak nejvíce zániků podnikatelských oprávnění si může připsat Moravskoslezský kraj (337) a v případě firem opět Praha (531).

Například v Praze bylo každých deset končících podnikatelů nahrazeno 42 novými, na Vysočině třiceti, na Liberecku pouze jedenácti. Zato v Karlových Varech jenom osmi. Což znamená, že v tomto kraji se počet podnikatelů naopak snižuje, a to dokonce už osmý měsíc v řadě.

U firem tomu bylo trochu jinak. Na každých deset končících společností kupříkladu na Olomoucku připadá 58 nových firem, na Pardubicku 45, na Královéhradecku 19 a ve Středočeském kraji jen 15.

Čtěte také: ,,7 kroků, jak začít podnikat“ ⇒

,,Spousta lidí v poslední době přemýšlí nad životní změnou. Chtějí být svým vlastním pánem a přemýšlejí nad podnikáním.“

V jakých oborech teď kvete pšenka?

Pokud vás to táhne k podnikání a chcete se nechat inspirovat, do čeho se pustit, tady to je: nejvíce oblíbenými obory mezi podnikateli byly profesní, vědecké a technické činnosti, kde začalo podnikat 5 662 lidí. Hned za nimi na druhé příčce se umístil obchod s 4 739 novými podnikateli a bronz si odnáší zpracovatelský průmysl se skóre 4 387. Nejrychleji rozvíjejícím se odvětvím je pak IT.

To, že začít podnikání není žádný med, může ale dosvědčit například Lukáš, který se v Hradci Králové pustil do obchodu s bio produkty a rovnou přiznal, že podnikání spolklo hodně financí: „Vzhledem k tomu, že obchod financujeme jen já a manželka, nestojí za námi žádná velká společnost, museli jsme si na část zásob někde půjčit. Primárně jsem se obrátil na svou banku, ale ta mě zklamala, proto jsem se rozhodl hledat alternativní způsob financování a obrátil se na Zonky.

V posledních letech roste zájem o specializované činnosti.

Ve druhém pololetí 2017 poprvé v historii překonal zájem o profesní, vědecké a technické služby zájem o obchodní činnosti. Tady navíc pozor – obchod totiž zůstává zároveň odvětvím s největším počtem podnikatelů, kteří své oprávnění ruší. Letos to bylo 6 830 lidí. Následuje stavebnictví s počtem 4 256 zrušených oprávnění a zpracovatelský průmysl, kde skončilo 3 041 podnikatelů.

Pokud máte i vy v plánu trochu rozvířit podnikatelské vody svým originálním nápadem, zkuste to s námi na Zonky. Pomůžeme vám s rozjezdem jako Lukášovi i stovkám dalších.

Sdílet článek