12. listopadu 2017

Pojďme šetřit peníze. Sami, s partnerem či dětmi

Tereza Sládková

Účty, účty a zase jenom účty. Každý měsíc stejná písnička. Peníze vyletí z hnízda jako vlaštovka na jaře. Víte, kam skutečně letí? Mnohdy vůbec!

Zažívá to každý. Peníze připutují jako láva z Etny a následně hned zmizí. Naříkat však nemá cenu. Vždyť to jsou naše vlastní útraty, a tedy my sami za ně neseme odpovědnost. Pokud se současnou finanční situací domácnosti nejste spokojeni, radíme s tím začít něco dělat! Nemusí se jednat hned o obrovský rodinný audit, ale začít lze například touto naší radou.

Nejdůležitějším krokem je sestavit si tabulku s čistými příjmy (výplaty, dávky…) a výdaji (nájemné, hypotéky, energie, TV, telefony, bankovní poplatky…) celé domácnosti. Bez toho se neobejdete. Tabulka může být napsaná ručně na papíře, v počítači nebo lze využít mobilní aplikace, jako Wallet, Toshl či eÚčty.cz. Sepsání veškerých příjmů a výdajů věnujte čas. Klidně i několik dní. Příjmová strana tabulky nezabere skoro žádný čas, výdajové je třeba věnovat více pozornosti.

Sestavte si tabulku, která vás baví a ušetří vám peníze!

Můžete se nechat inspirovat naší tabulkou:

Sestavení tabulky je přínosné v tom, že vás nejen donutí důkladně projít papíry, smlouvy a dokumenty, ale také si výdaje budete třeba v průběhu celého měsíce podrobně zapisovat. Nejen že si v dokumentech po čase opět uděláte pořádek a založíte je přehledně do šanonu, ale také si připomenete, kolik a za co vlastně platíte. Výsledky pomohou odhalit, kde peníze unikají, ale donutí i zamyslet se nad jednotlivými položkami a jejich důležitostí v rodinném rozpočtu. Možná vás kontrola výdajů přiměje refinancovat staré půjčky, aktualizovat si cenu pojištění bytu nebo si najít jiného dodavatele energií.

Může se to zdát jako fůra papírování, ale můžete si to rozvrhnout třeba do celého víkendu, udělat si kávu a postupně se tím prokousat. Odměnou bude zaručená úspora peněz! A pamatovat byste měli na to, že se jedná o vaše peníze. Třeba si za uspořené peníze budete moct plnit své sny!

Pamatujte, každých ušetřených 100 Kč je 1 200 Kč ročně!

A pokud i vy chcete šetřit své peníze, tak můžete třeba i s námi na Zonky při refinancování staré nevýhodné půjčky.

 

Sdílet článek