2. dubna 2019

Povinné ručení a havarijní pojištění: jak zvolit nejvýhodnější?

Karolína Šimáčková

Bez povinného ručení nesmí do provozu na českých silnicích vyrazit žádné auto. Většina motoristů vnímá tuto zákonnou povinnost jako nutné zlo a o svou pojistku se vůbec nestará. Mnohdy však tím pádem platí zbytečně více, než je nutné. Jak ale na pojištění auta vyzrát? Poradíme vám, na co se při jeho výběru zaměřit i nač si dát pozor.

Povinné ručení se oficiálně nazývá pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a je šikovným pomocníkem v případě dopravní nehody. Ochrání vás totiž před povinností hradit miliony korun ze svého, a to i když jste havárku způsobili vlastní vinou. Veškeré náklady až do výše pojistného limitu prostě zaplatí pojišťovna.

Způsobit můžete třetí osobě škodu na majetku i újmu na zdraví, povinné ručení přitom pokrývá oba druhy škod. Primárně je určeno k ochraně druhých, dnes však už k němu pojišťovny nabízejí řadu doplňkových připojištění, která vám pomohou zabezpečit například okna vozidla, zavazadla či spolucestující.

Ani sebelepší pojištění vás nevytáhne z bryndy v případě, že jste sedli za volant a bourali bez platného řidičáku nebo pod vlivem alkoholu

Naproti tomu havarijní pojištění je zcela dobrovolné a za jeho nesjednání vás nikdo nemůže pokutovat. Určitě se vyplatí ho alespoň zvážit, protože dokáže pomoci v situaci, kdy vám vůz někdo ukradne nebo zničí nebo si škodu na něm způsobíte sami.

Havarijko se vztahuje i na škody na vlastním majetku způsobené živelnými pohromami, vandalismem či dokonce divokými zvířaty. Služby se však liší podle pojišťovny a vámi navolených druhů ochrany. Záleží jen na vás, pro jaké situace se pojistíte, což se promítne hlavně do ceny. Nemusíte tak platit za to, co nevyužijete.

Výluky, limity a cena povinného ručení

Ani sebelepší pojištění vás ale nevytáhne z bryndy v případě, že jste sedli za volant a bourali bez platného řidičáku nebo pod vlivem alkoholu. Výluky se vztahují i na další závažná provinění, proto je vždy třeba důkladně přečíst podmínky smlouvy a samozřejmě také dodržovat zákony.

Pozor si dejte i na pojistné limity – minimální zákonný limit je 35 milionů korun pro škody na majetku a stejně tak pro škody na zdraví. Tento limit však u závaznějších nehod nemusí na pokrytí veškerých škod stačit, proto doporučujeme sjednání na limit alespoň dvojnásobný, tedy na 70 milionů korun.

I zde však platí zlaté pravidlo, že čím je pojištění kvalitnější, tím je také dražší. Nejlevnější povinné ručení se tak zdaleka nerovná tomu nejlepšímu. Zpravidla v něm chybí i asistenční služby, které vám mohou ušetřit spoustu peněz i starostí. Zejména při nehodách v zahraničí oceníte pomoc česky mluvících operátorů, kteří za vás vyřídí všechny formality.

Průměrně lidé v Česku za povinné ručení zaplatí okolo 3000 Kč ročně, v závislosti na kubatuře vozidla se ale může cena vyšplhat až na 5000 Kč. Přitom existuje poměrně jednoduchý způsob, jak na jeho sjednání ušetřit až 70 %. Zajímá vás jaký?

Pojištění auta online – rychle a výhodně

Pokud chcete na povinném ručení opravdu ušetřit, sjednejte si ho přes internet.  Využijte k tomu některý z dostupných srovnávačů pojištění. Stačí vyplnit pár základních údajů a během několika minut se vám na jednom místě zobrazí kalkulace povinného ručení všech hlavních pojišťoven.

Snadno si tak vedle sebe porovnáte jednotlivé parametry i cenu a vyberete tu nejvýhodnější nabídku. Srovnávače jako Tipli.cz navíc uzavírají různé dohody přímo s pojistnými společnostmi, díky čemuž u nich pořídíte povinné ručení často levněji než přímo u pojišťovny.

K tomu si připočtěte různé slevy za online sjednání a výhodnější nabídku jinde těžko pohledáte. Samotné pojišťovny navíc pravidelně zdražují nebo mění pojistné podmínky a balíčky, proto se vyplatí si alespoň jednou ročně nechat povinné ručení přepočítat podle aktuální nabídky.

Pokud zjistíte, že u konkurence seženete povinné ručení výrazně levněji, je na místě zamyslet se nad vypovězením staré smlouvy. V tom případě je potřeba pohlídat si tzv. výročí smlouvy, které splývá se dnem, kdy vám končí roční pojistné období. To najdete v samotné smlouvě nebo zelené kartě. Pamatujte však, že písemnou výpověď je pojišťovně potřeba doručit nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy.

Online si autopojištění dle vlastního výběru bez problému sjednáte i v případě, že jste se rozhodli pořídit si nové vozidlo na půjčku. Naopak pokud se chystáte auto koupit na leasing, počítejte s tím, že leasingové společnosti mají uzavřené dohody s vybranými pojišťovnami a vám tak nezbude než přijmout nastavené podmínky.

Cenu povinného ručení podstatně ovlivňují také bonusy. Za každý odježděný rok bez nehod můžete získat bonus až 5 %. Pokud už jste naopak nějakou nehodu způsobili, budete si muset na pojistce jako rizikoví klienti připlatit.

Stejně tak vás autopojištění vyjde dráž, pokud jste mladý nezkušený řidič nebo bydlíte ve městě. Statistiky totiž říkají, že častěji jezdí bez nehod lidé z venkova a ti, co už mají nějakou řidičskou historii za sebou. Proto je pojištění pro tyto skupiny obyvatel levnější.

Tuto nepříjemnost však můžete obejít tím, že napíšete pojistku na svoje auto na někoho jiného. Zákon totiž nevyžaduje, aby byla pojistná smlouva napsaná přímo na majitele vozidla. Pokud chcete na povinném ručení ušetřit co nejvíce, přemluvte dědu nebo babičku z vesnice a uveďte je jako pojistníka.

Sdílet článek