23. března 2018

Pro pár sušenek do psí cukrárny může i váš pes

Tereza Sládková

V Liberci se psí mazlíčci dočkali své vlastní „cukrárny“ s názvem Bone Apetit. Jedná se o skutečný ráj. S pejsky však mohou dorazit i jejich páníčci, třeba pro informaci ohledně Zonky.

Malinký obchůdek o rozloze cca 40 m² i s výrobnou nelze z ulice 5. května v Liberci určitě přehlédnout. Obzvlášť když na mě už ze dveří mává usměvavá majitelka Hanka se svojí dcerou Denisou. Zrovna vyprovázejí další spokojené čtyřnohé zákazníky, kteří si s radostí nesou dobrotu v tlamě. Vpluji do růžových dveří a ocitám se v psím nebi. Tolik dobrot, tolik hraček a ty fešácké motýlky pro pejsky. No, musím říct, že i mně, jako nepejskaři, se tu neskutečně líbí, a nechávám si od holek ukázat, co tu vlastně všechno mají.

Při „obchůzce“ po obchodě Hanu a Denisu trochu vyzpovídám o jejich začátcích, které byly poměrně smutné…

Maminka Hana: Náš příběh odstartovala velice smutná událost. Ztratily jsme s dcerou členku naší rodiny, naši čtyřnohou Bony. Veterinář jí diagnostikoval silnou cukrovku. Jelikož byla už starší a cukrovka v pokročilém stavu, musely jsme se rozhodnout pro eutanazii. Od ohromné bolesti v našich srdcích jsme si ulevily až po téměř půl roce, když jsme si pořídily fenku Maggie. K té po dalším roce přibyla Dixinka. U všech našich slečen jsme zanedbávaly stravu. Nestudovaly jsme obaly od krmení a nevěnovaly se složení stravy, kterou z velké části tvořily obyčejné granule ze supermarketu a dětské piškoty. Není tedy divu, že Bony měla cukrovku. S dcerou jsme se o stravu pro pejsky začaly zabývat více, až když jsme začaly pracovat ve zverimexu. Přišly jsme do kontaktu s novými informacemi. Zcela nás toto téma pohltilo, a tak jsme se s Denisou pustily do vlastního studia.

Po nešťastné události se Hanka s Denisou začaly více zajímat o stravu psů.

Zjistily jsme, kolik chyb jsme za ta léta při krmení našich chlupáčů natropily.

Dcera Denisa: Ke zvířatům máme obě kladný vztah asi od pravěku. Než jsme se s mamkou vrhly do podnikání, byly jsme zaměstnané ve zverimexu. Už tenkrát jsem koketovala s myšlenkou vlastního obchodu se zaměřením na přírodní stravu pro pejsky. Nevhodnou stravou jsme totiž naší fence ublížily.

Podívejte se na další místa, která Zonky podporuje.
Třeba jsou i kolem vás ⇒

Říká se, že chybami se člověk učí. V tomto případě je to tedy dost smutné, ale zase teď zachraňujete a pomáháte mnohem větší skupině. Vše, co v obchodě prodáváte, je vyrobeno z kvalitních potravin vašima rukama. Je toto tedy cesta, jak mít zdravého pejska?

Denisa: Určitě je to velikou součástí. Pečlivá ruční výroba, kterou s jistotou přirovnávám k domácímu pečení, je základem našeho přístupu. Velkým obloukem se vyhýbáme surovinám, které zvířatům nijak neprospívají, ať už jsou to konzervanty, ochucovadla, soli, cukry, barviva, nebo další chemické látky. Naopak věříme ve zdravé zvířecí mlsání z čerstvých a zdravých surovin.

I zvířata si zaslouží zdravé mlsání.

Hana: I dodavatele pečlivě vybíráme. Spolupracujeme nejen s českými dodavateli, ale i německými. Myslím si, že naše síla je v přístupu. Snažíme se být opravdu vstřícné. Příběhy našich zákazníků skutečně prožíváme. S některými nás již pojí přátelství. Také jsme neusnuly na vavřínech a neustále se učíme novým poznatkům ze světa psů i koček. Proto jsme často opravdu schopné lidem poradit. Jsme taková psí poradna, s nadsázkou někdy až téměř „veterina“.

Jde vidět, že Hanku s Denisou jejich práce opravdu baví.

„Poradnou“ jste ale nebyly vždy. Ty začátky asi nebyly úplně snadné.

Hana: No jasně. Na začátku jsme toho moc nevěděly. Jediné, co jsme věděly, bylo, že chceme pomáhat psům. Nechtěly jsme prodávat něco, o čem víme, že je zdraví škodlivé, a tak jsme studovaly složení u všech produktů, které u nás v obchodě zakoupíte. Recepty na dobroty jsme vytvořily podle potřeb zákazníků a jejich mlsných miláčků. Pečeme i pro alergické pejsky. Nyní chceme rozšiřovat výrobu našich sušenek, abychom byly schopny potěšit co nejvíce našich zákazníků. Stále je co zlepšovat a vymýšlet nové.

Nejčastější zákazníci.

Vymýšlet nové se vám podařilo i při půjčce na Zonky, že? Narážím na to, že jste pružně reagovaly na své potřeby, i když původní záměr byl trochu jiný.

Denisa: (úsměv) Nooo. Původně jsme chtěly zakoupit nový konvektomat na pečení psích sušenek. Nicméně jsme na poslední chvíli uznaly, že mnohem více potřebujeme auto, kterým bychom mohly a chtěly objíždět přes léto psí akce a výstavy po celé republice. Přijde nám to mnohem důležitější.

Hana: Přesně. Člověk se musí přizpůsobovat dané situaci. My jsme moc rády, že se nám investoři složili na náš příběh. Na Zonky jsem narazila kdysi zcela náhodou na internetu v příběhu slečny, která využila část financí od Zonky na vlastní podnikání, a tak jsme to zkusily taky. Nelitujeme.
Nejvíce nás zaskočila a potěšila rychlost, s jakou se částka vybrala. Měly jsme skutečně velikou radost, líbí se nám i ten nápad a přístup.

Vy máte pěkný přístup k pejskům, Zonky zase k lidem. V čem si myslíte, že jsou psi lepší než lidé?

Denisa: V bezpodmínečnosti. Nikdy vás neopustí, ať přiberete na váze, zchudnete na majetku, jste nešťastní, naštvaní, nemocní… Pes s vámi bude vždy a bude vás z celého srdce milovat. Psi jsou ze všech zvířat člověku nejblíž.

Zonky podporuje psí pekárnu i nadále.

Sdílet článek