O investování

Pro zpestření portfolia: Vyplatí se sázky na roboty, moderní umění nebo sport?

avatarUrl

Zonky

19. 9. 2018

ArticlePictureDetail

Investice do dluhopisů, kryptoměn nebo zlata. To už dnes nikoho neohromí — investiční portfolia s takovými položkami…

Investice do dluhopisů, kryptoměn nebo zlata. To už dnes nikoho neohromí – investiční portfolia s takovými položkami běžně počítají. Pokud byste ale měli zájem o trochu originálnější obohacení své sbírky investic, představíme vám hned několik alternativ, jak své úspory můžete – třeba i zábavně – zhodnotit.

Nové technologie: sázka na budoucnost

Systémy pro virtuální realitu, samořízené automobily, robotika nebo umělá inteligence. Technologie, které ještě čeká velká budoucnost. Jak toho využít?  

Coby nejschůdnější možnost pro drobného investora, který nemá dostatek času a možností zkoumat potenciál jednotlivých společností, se nabízejí veřejně obchodovatelné fondy (ETF).

Na vzestupu je jednoznačně obor robotiky a automatizace. Podle výzkumné společnosti IDC by měly investice růst o 22,8 % až do roku 2021. S růstem automatizace a propojenosti ovšem stoupá i  nebezpečnost hackerských útoků. Veřejný i soukromý sektor proto bude muset do kyberbezpečnosti investovat stále větší prostředky. A dynamický rozvoj zaznamenaly také oblasti biotechnologií, online prodeje nebo mobilních plateb.  

Na druhou stranu ale ani investice do technologických společností, byť prostřednictvím fondů, nejsou bez rizika. Ne z každého start-upu vznikne prosperující gigant jako Amazon nebo Facebook. A pokud se to přece jen podaří, je třeba ještě „ustát konkurenci“. To se nepodařilo třeba společnosti BlackBerry, která nakonec podlehla Applu.

Čtěte také: ,,5 rad, jak vytvořit revoluční start-up“ ⇒

,,Revoluční produkt může být sice začátkem podnikatelského nápadu, ale sám o sobě ještě úspěšný start-up netvoří.“

Umění: pro trpělivé nadšence

Jedni tvrdí, že jde o skvělou příležitost, jak diverzifikovat investiční portfolio. Druzí oponují, že zhodnotit peníze prostřednictvím uměleckého předmětu dokáže jen skutečný odborník. V praxi je to ale tak trochu jako s vínem – pokud chutná, je to vlastně v pořádku.

Koupě cenného obrazu, sošky nebo jiného uměleckého díla ovšem vyžaduje nemalé znalosti o trhu s uměním i samotném zboží. Vedle učebnic dějin umění se můžete ledacos přiučit třeba v aukčních síních, prodejních galeriích nebo starožitnictvích. A pro dobrou radu se můžete obrátit také na důvěryhodného znalce.  

Každopádně při investici do umění je třeba stále počítat s tím, že zhodnocení může přijít až za skutečně dlouhou dobu. Ne nadarmo se mezi lidmi z branže říká, že jde spíše o investici pro příští generaci. Naopak krátkodobé spekulace se v případě takto málo likvidního zboží zpravidla nevyplácejí. Ideálním investorem je proto milovník a znalec umění, který bude mít ze své investice potěšení, přestože ji třeba nikdy neprodá.

Nicméně experti nedoporučují věnovat uměleckým dílům více než třetinu portfolia. Za vhodné kousky k investici přitom považují díla druhé poloviny 20. století, protože lze očekávat trvalý nárůst jejich cen. Vsadit si můžete i na začínajícího umělce, který možná za pár let začne vystavovat po celém světě. Anebo také ne…

Čtěte také: ,,Víno. Chutná investice se slušným ziskem“ ⇒

,,Královský mok totiž nemusí zůstat jen skvělým pitím, ale může se stát i velmi dobrým investičním nástrojem.“

Sport: akcie, nebo sázky?

Že se ve vrcholovém sportu točí velké peníze, není tajemství. Ne každý už ale ví, že šanci zhodnotit své úspory nemají v této branži jen velcí investoři, špičkoví hráči nebo majitelé klubů. Příležitost máte i vy!  

Obecně přístupnou a navíc i vcelku konzervativní možností, jak nepřímo investovat do sportu, je totiž nákup akcií. Vložit své úspory můžete například do firem, které vyrábějí sportovní potřeby. Chybu neuděláte například s akciemi společností Nike nebo Adidas, jejichž cena neustále roste.

O poznání riskantnější je ale nákup akcií sportovních klubů. Hodnotu cenných papírů zde totiž neovlivňují sportovní výsledky, ale především spekulace o prodeji celků. Investovat můžete do akcií sázkových kanceláří anebo akcií samotných sportovců. Tuto službu nabízí třeba americká společnost Fantex, v České republice je to například projekt Catch it.

Pokud vás ani tyto alternativy nezaujaly, můžete si zkusit vybrat „to své“ u nás na Zonky, kde lidé půjčují lidem.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013