14. března 2018

Proč začít investovat už ve dvaceti

Ondřej Bíba

Pro mnoho mladých se zdá být snazší odložit jakákoli investiční rozhodnutí až na dobu, kdy bude jejich finanční situace alespoň trochu stabilní. Dvacátníci i čerství třicátníci jsou ale v tom nejlepším období, aby mohli vstoupit do investičního světa a vydělat si bez velké námahy.   

Jedno staré přísloví říká, že pokud chcete vypěstovat strom, nejlepší čas, kdy s tím začít, byl před deseti lety. Tím druhým nejlepším momentem je dnešek. Podívejte se, proč se nevyplatí investování odkládat na dobu, až budete starší, a jaké výhody má investování v raném věku.

Čas hraje ve váš prospěch

I když v mládí nemusíte mít spoustu peněz, disponujete něčím daleko cennějším – časem. Díky efektu složeného úročení, schopnosti rozvíjet svůj investiční kapitál tím, že reinvestujete své zisky, dosáhnete vysoké výsledné částky i s malou počáteční částkou.

Když budeme počítat s příkladem, kdy mladý investor ve dvaceti letech investuje 10 000 Kč (což rozhodně není nepředstavitelná částka), pak pokud dodrží prostou zásadu reinvestování svých zisků, bude mít v šedesáti letech nastřádáno celých 70 000 Kč. Počítáme při tom průměrný 5% roční výnos vaší investice. To přece není vůbec nereálné. Třeba investoři na Zonky si přijdou (po odečtení všech poplatků) na průměrný výnos kolem 6 %.  

Přečtěte si, jak nejlépe chránit své investorské portfolio před krizí!

Pokud by však náš investor učinil stejnou vstupní investici až ve třiceti, v šedesáti letech by měl „pouhých“ 43 000 Kč. Čím déle necháte peníze samotné pracovat, tím více vám vydělají. Není tak divu, že sám Einstein o principu složeného úročení hovořil jako o osmém divu světa.

Můžete být agresivnějším investorem

I když dodržíte zásady bezpečného investování – máte vybalancované portfolio a vaše investice jste rozložili po více menších částkách – každá investice s sebou nese určitou míru rizika. Riziko je totiž daní za váš možný výnos. Pokud jste ale mladí investoři, můžete si dovolit podstoupit rizika podstatně více. Jednak totiž počítáte s dlouhodobým horizontem (kde má většina investic vzestupný trend), jednak máte dostatek času se z případných ztrát lidově řečeno oklepat.

Díky tomu, že si můžete dovolit jít naproti většímu riziku, budou pochopitelně vyšší i výnosy, kterých svým investováním můžete dosáhnout. Pokud tedy šetříte např. na důchod – váš investiční horizont je tak kolem 35–45 let – nebojte se investic s vyšší mírou rizika. Jestli totiž své peníze necháte ležet na spořicím účtu, vaše výnosy často ani nepokryjí míru meziroční inflace.

Začněte se vzdělávat na Zonky

Pokud chcete začít investovat na Zonky, můžete se začít vzdělávat pročtením dalších článků na ZonkyTimes. Kromě toho pořádáme pro investory semináře a spoustu rad do začátku najdete také na webu Zonky.cz v sekci pro investory. Dozvíte se zde, jak vybalancovat své portfolio a osvojíte si zásady bezpečného investování.

Na Zonky můžete začít investovat už od 200 Kč. Nic vám tedy nebrání začít ještě dnes a postupně budovat své portfolio. Registraci navíc hravě vyřídíte online.

Sdílet článek