9. října 2019

Průměrná mzda v Česku. Roste, ale dosáhne na ni jen “horní třetina”

Lukáš Zelený

32 466 Kč. Na takovou částku vyměřil letos Český statistický úřad průměrnou měsíční hrubou mzdu českého pracujícího. Za první letošní čtvrtletí suma meziročně vzrostla o 7,4 procenta, a pokračuje tak v rostoucím trendu od začátku roku 2014. Podle statistiků na ni však až dvě třetiny zaměstnanců vůbec nedosáhnou.

Nejvyšší platy podle údajů ČSÚ pobírali zaměstnanci v oblasti peněžnictví a pojišťovnictví. Tam průměrná mzda dosáhla bezmála 60 tisíc korun. Jen zhruba o 500 korun nižší pak činil průměrný plat pracovníků v informačních a komunikačních činnostech. Naopak nejméně si vydělali lidé pracující v pohostinství, stravování a ubytovacích službách. Jejich průměrná mzda v úvodním čtvrtletí byla 19 121 korun.

Jak Zonky funguje?

Velkou roli ve výši platů přitom hrála velikost podniků. V těch nejmenších s maximálně deseti zaměstnanci loni zaměstnanci pobírali téměř v třetině případů méně než 15 000 korun měsíčně hrubého. Ve velkých podnicích nad 5000 zaměstnanců pak měl méně než 20 tisíc korun každý dvacátý. 

Na průměrnou mzdu tak v Česku podle statistiků dosáhne asi jen třetina všech zaměstnanců. Nutno ale dodat, že to je stále nejvyšší podíl v rámci celé unie.

Nejnižší nezaměstnanost i platy

Přestože v Česku je nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii, na výši platů se tato skutečnost zatím příliš neodráží. Rozdíl původních členských zemí ve výši mezd se snižuje jen velmi pomalu. Lidé v Česku si vydělají asi jen třetinu oproti západním sousedům. Mimochodem, sousedé z východu se aktuálně k “západním” mzdám přibližují mnohem rychleji.

Přestože je u nás nízká nezaměstnanost a o nové lidi je zájem, platy zůstávají nízké.
Přestože je u nás nízká nezaměstnanost a o nové lidi je zájem, platy zůstávají nízké.

Přitom zdanění práce v ČR je jedno z nejvyšších v rámci OECD. Činí 43,4 %, což Česko řadí na 7. příčku zemí, které nejvíce zdaňují práci.

A mimo jiné, statistika odhalila i fakt, že v Česku ženy berou na stejných či podobných pozicích méně než muži, a to řádově až o 24 % v soukromém sektoru, ve veřejném pak zhruba o 17 %.

Přilepšit si k platu 

Nízké platy a vysoké zdanění tak Čechy staví do nesnadné pozice, kdy si navzdory pracovitosti nemohou dopřát stejný luxus jako například němečtí sousedé. Řadu lidí to motivuje k tomu, aby si k platu ještě přivydělávali

Možností je dnes právě díky vysoké zaměstnanosti a všeobecnému nedostatku pracovních sil celá řada. Pracovat lze často i domova, případně na zkrácený úvazek za lepších podmínek, než kdy dříve. 

Zdroj: Český statistický úřad
Zdroj: Český statistický úřad

Alternativní cestou přívýdělku, která nebude pravidelně konzumovat drahocenné volné chvíle, mohou být například investice. Současný trend rostoucích mezd takové možnosti jen přeje, a tak stačí jen překonat stereotyp, že investorem může být pouze bohatý člověk. 

Investorem za pár stovek

Protože je tomu právě naopak. Přesvědčivým důkazem mohou být tisíce spokojených investorů u nás na Zonky, kterým stačilo z peněženky vytáhnout doslova pár stovek, aby mohli začít investovat, a tak dál zhodnocovat své peníze.  

Stát se investorem přitom není vůbec složité a vše zvládnete během chvíle online.       

Sdílet článek