21. května 2019

Půjčka bez doložení příjmů: co všechno byste o ní měli vědět

Petra Zápotočná

Půjčka bez doložení příjmů se jeví jako vhodné řešení ve chvíli, kdy potřebujete okamžitý přístup k financím a nechcete dokládat své příjmy. Nicméně tyto služby často nesou rizika v podobě vyšších úroků, krátké doby splatnosti a neúměrných sankcí v případě pozdního splácení.

Dnes si můžete vzít bankovní půjčku kdykoliv a prakticky na cokoliv. Trh přímo překypuje výhodnými finančními produkty, nicméně z jejich výhod mohou čerpat pouze ti, kteří splňují přísná kritéria stanovená bankovní institucí.

Standardním předpokladem pro odsouhlasení půjčky je například prokázání schopnosti splácet. Jestliže nejste schopni doložit své příjmy, půjčka vám bude s největší pravděpodobností zamítnuta. Na tento problém se našlo řešení v podobě půjček bez doložení příjmů, které se na první pohled může zdát jako vhodné řešení.

Peníze rychle

Lidé se pro tuto službu často rozhodnou právě v situaci, kdy potřebují neodkladně půjčit nějaké peníze navíc. Žadatelé z řad zaměstnanců nebudou potřebovat potvrzení od svého zaměstnavatele, podnikatelé se zase vyhnou dokládání daňového přiznání. Díky tomu můžete obejít zdlouhavý bankovní proces spočívající ve vyplňování formulářů a jiné administrativě.


S půjčkou bez doložení příjmů můžete obejít zdlouhavý bankovní proces spočívající ve vyplňování formulářů a jiné administrativě.

Půjčku mohou také snadno získat rizikové skupiny jako nezaměstnaní, osoby nahlášené na úřadu práce, studenti nebo důchodci, kterým by banka za normálních okolností nemusela vyhovět. Kromě toho služba také láká na rychlé vyřízení půjčky z pohodlí domova a rychlé vyplacení peněz.

I přes zjevné výhody této půjčky je nutno brát v potaz rizika a nevýhody, které tato služba přináší.

Vysoké pokuty

Nabídky, které vypadají velmi výhodně, budou obvykle obsahovat nějaký zádrhel. Vzhledem k tomu, že nemůžete doložit své příjmy, nebude výše půjčky zpravidla příliš vysoká. Navíc tyto půjčky s krátkou dobou splatnosti obvykle disponují vyšším úrokem. To je něco, na co si je potřeba dát pozor, protože pokud půjčku nesplatíte včas, hrozí vám vysoké sankce.

Standardním předpokladem pro odsouhlasení půjčky je například prokázání schopnosti splácet
Prokázání schopnosti splácet je standardním předpokladem pro odsouhlasení půjčky.

Půjčku bez doložení příjmu si berou například studenti, důchodci nebo maminky na mateřské dovolené s myšlenkou, že se jedná o krátkodobou výpůjčku na pár týdnů. Stačí však jedna nešťastná situace v podobě porouchaného auta nebo zvýšených výdajů, a rázem nebudou mít peníze na zaplacení půjčky. To jsou situace, které vedou k ještě větší dluhové pasti a nekonečnému kruhu splácení.

Skryté poplatky

Mezi časté dotazy patří například otázka, zda je nutné mít ručitele. Pokud žádáte o půjčku v řádech tisíců, tak je téměř jisté, že žádného ručitele potřebovat nebudete. V případě, že by byla půjčovaná částka vyšší, je možné, že některé nebankovní společnosti po vás ručitele budou požadovat.

Nabídky, které vypadají velmi výhodně, budou obvykle obsahovat nějaký zádrhel.

Důležité je i téma poplatků. Existují společnosti, u kterých jsou povinné, ale i takové, u kterých se vůbec nevyskytují. V některých případech na poplatek narazíte, ale uhrazená částka se zase promítne do nižších úroků. Nicméně i tady počítejte s tím, že z nabízené služby má poskytovatel zisk – je zřejmé, že půjčka bude obsahovat něco jiného, na čem instituce vydělá.

Častá otázka se také týká rychlosti schválení půjčky a vyplacení peněz. Jak bylo řečeno u výhod půjčky, vše probíhá online a bez komplikované administrativy. Na základě toho můžete obdržet peníze i v průběhu jedné hodiny.

Půjčka bez doložení příjmů je vhodná alternativa pro krátkodobé a menší výpůjčky. Nicméně i u ní platí zásada obezřetnosti nejen při výběru ověřeného poskytovatele, ale také i během procesu splácení, což bývá hlavní kámen úrazu.

Jakákoliv nečekaná situace může proces splácení nepříjemně narušit a pozdní splácení se zde v žádném případě netoleruje. Z toho důvodu doporučujeme i jiné cesty, jak získat peníze, a to například půjčením od známých, refinancováním nebo konsolidací půjček.

Sdílet článek