13. února 2018

Půjčka na Bitcoin? Šílenství

Lucie Telievová

Současná moderní doba nám přináší mnoho způsobů, jak zbohatnout a zabezpečit se na důchod. Vložit peníze můžete prakticky do čehokoliv, ale taková investice do kryptoměn má svá specifika – je jednou z nejrizikovějších vůbec.

Nejznámější z kryptoměn je Bitcoin (BTC), který založil Satoshi Nakamoto. Zajímavé je, že jeho identita doposud není známá a ani nevíme, jestli jde o jednotlivce, nebo skupinu progamátorů. BTC jako nejstarší a nejrozšířenější měna také dosahuje nejvyšší tržní kapitalizace – aktuálně je 1 BTC prodáván za 180 375,00 Kč. Záleží ale, kde ho chcete nakupovat, každá burza nebo směnárna může mít jinou cenu, navíc se jeho cena s každým mrknutím oka mění, a to v závislosti na volatilitě.

Jak se vyvíjela hodnota Bitcoinu v posledních týdnech:

Loni cenou zamávalo předem ohlášené rozdělení měny, respektive vznik paralelních bitcoin měn. Za nedávný propad může asijský trh. Tamním politikám se nezřízený trh s kyptoměnami příliš nepozdává, a tak ohlásili, že by autority měly zcela zakázat jakoukoliv formu centralizovaného obchodování s virtuálními měnami, stejně tak služby k tomu přidružené (třeba elektronické peněženky). Týká se to především Číny, ale i Jižní Korey nebo Japonska. Po regulaci ale pomalu pokukuje i EU.

Kdo tehdy investoval, je za vodou

Ten, kdo nakoupil BTC před lety za pár desítek dolarů, může mít teď vyděláno na slušnou vilu nebo sporťák

Kdysi byl Bitcoin k mání za několik centů. Nebo pár dolarů.

Jeden bitcoin se momentálně prodává za více než 180 tisíc korun.

Jak se vyvíjela hodnota Bitcoinu v roce 2013:

Kolik investovat teď?

Pro každého ta částka bude jiná, přesto je rada pro všechny úplně jednoduchá – můžete si ji zapsat třeba za uši: pokud nesnesete riziko ztráty, VŽDY investujte pouze to, co si MŮŽETE DOVOLIT ZTRATIT. A nijak to následně neovlivní vaši životní situaci nebo chod rodiny či domácnosti.

V posledních týdnech a měsících, kdy zavládla kryptoměnová horečka, se objevují lidé, kteří si dokonce půjčují peníze, aby mohli investovat do nákupu nebo těžby kryptoměn. Většina bankéřů z celého světa však vydává varování, aby se lidé neuchylovali k těmto krokům. Důvod je jednoduchý: nikdo neumí říct, zda cena BTC dále poroste, nebo za pár let se z něj stane zcela nehodnotné číslo. Vy přesto dál budete muset svoji půjčku platit.

Zajímají vás i jiné formy investování? Čtěte více zde! 

Banky řekly stop

Ve Spojených státech a Velké Británii dokonce už některé banky (Lloyds Banking Group Plc, JP Morgan Chase & Co a Citigroup …) zakázaly používat kreditní karty pro nákup zmiňovaných digitálních měn. Stojí za tím obava z nevyzpytatelnosti hodnoty měn. V případě propadu hodnoty by dlužník neměl z čeho splácet.

V Česku zatím žádné takové nařízení neexistuje. ,,Našim klientům rozhodně nedoporučujeme půjčovat si na investice do kryptoměn, nicméně z povahy služby – půjčka na cokoliv, tomu nejsme schopni zabránit. Operátoři v klientském servisu jsou nicméně vyškoleni takové spekulace rozmlouvat,“ říká k novému zahraničnímu trendu ředitel služby Zonky Pavel Novák.

Rychlou smrt digitálních měn předpovídali už nejméně stokrát. Zatím se tak nestalo. Ale každodenní výkyvy hodnoty jednotlivých kryptoměn ukazují, že stále nikdo neví, jaká bude jejich budoucnost. Proto jen zopakujeme naši radu – vždy investujte jen to, co si můžete dovolit ztratit. U kryptoměn to platí dvojnásob.

Sdílet článek