14. ledna 2019

Špatné zprávy pro spořivce: letos si připlatíme skoro za všechno

Linda Hubičková

Bydlení, energie nebo dovolená. To jsou položky, které tento rok z našich kapes nejspíš vytáhnou víc peněz než loni. Přestože se inflace udrží na optimální úrovni kolem dvou procent, některé ceny podle ekonomů doslova vystřelí.

Spoření se letos nejspíš stane opravdovým „oříškem“. Zdražení se totiž po letech stagnace dotkne i těch úplně nejzákladnějších výdajů. S víc než desetiprocentním nárůstem bychom podle prognóz měli počítat u elektřiny, plyn by mohl podražit o pět procent a víc má stát také teplo a voda.  

Jídlo i bydlení

A dobré zprávy ekonomové neslibují ani u cen potravin. Zatímco loni jídlo ke konci roku zlevňovalo, letos by naopak mohlo kvůli slabé úrodě rychle podražit. Za větší peníz se tak zřejmě najíme i v restauracích. Připlatit bychom si mohli až deset procent.

Potraviny jsou druhou nejvýznamnější výdajovou položkou Čechů. Tou první je bydlení. Jenže tam se letos očekává ještě méně příznivý trend. Hlouběji do kapsy bude muset sáhnout zejména ten, kdo se chystá pořídit vlastní bydlení. Podle realitních makléřů ceny nemovitostí porostou až o 13 procent a zdražování se nejspíš nezastaví ani v příštích třech letech.

Trend nezastavily ani regulace ČNB. Zpřísněním podmínek pro získání hypoték navyšování cen nemovitostí jen do jisté míry pozastavily. Letos ale bydlení opět podraží, a to zejména ve velkých městech. A nahoru zřejmě půjdou i ceny nájmů.

Největším luxusem se přitom staly byty v Praze, kde ceny vzrostly od roku 2015 o šedesát procent.

Dražší dovolená s levnějším eurem

Na vyšší ceny připravují své klienty i cestovní kanceláře. Na vině je mimo jiné i jejich nová povinnost odvádět příspěvky do garančního fondu, který má klienty lépe chránit proti úpadku cestovek.

Cestovatelé by se ale mohli trošku „zahojit“ ve směnárnách. Euro totiž letos nakoupí až o korunu levněji.

Mírné snížení cen pak můžeme očekávat také u pohonných hmot. Přesto řidiči mnoho důvodů k radosti nemají – připlatí si totiž na povinném ručení, a to až několik stovek korun.

Zachrání to vyšší platy?

Dražší letos nebude jen jídlo, bydlení, cestování nebo dovolená, ale také lidská práce. Mzdy by podle analytiků mohly vzrůst o sedm procent. Pro většinu zaměstnanců to však znamená jen několik stokorun navíc, které rozhodně nepokryjí očekávané vyšší výdaje na živobytí.

Lidé by tak mohli být letos víc motivováni k tomu, aby se pokusili získávat finance nad rámec svých výplat. Třeba investováním.

Zkusit to můžete třeba na burze s akciemi, komoditami anebo u nás na Zonky.

Stát se investorem totiž není vůbec složité. Stačí se registrovat online a vybrat si příběh konkrétního člověka, kterému přispějete na půjčku. Investovat můžete už od 200 korun s průměrným výnosem mezi 5 a 7 %.   

Sdílet článek