1. února 2019

Stamilionové oslavy Československé koruny

Karolína Šimáčková

V letošním roce oslaví československá koruna sto let. Toto významné výročí bude pojato vskutku velkolepě. Hlavní symbol oslav bude představovat zlatá mince, která se stane druhou největší zlatou mincí na světě. Oslavy jubilea československé koruny proběhnou za doprovodu několika významných akcí.

V minulém roce jsme oslavili nejedno výročí spojené s historií naší země. Sto let od vzniku Československa bylo jedním z nejvýznamnějších z nich. Nemusíme být zrovna numismatičtí nadšenci či historici, abychom si v tomto roce nepovšimli dalšího významného výročí, kterým nepochybně sto let československé koruny je.  

Z historie československé koruny

Historie československé koruny začíná v roce 1919, konkrétně 25. února, kdy byla zákonem ustanovena první československá měna. Během následujícího měsíce byly staženy rakousko-uherské bankovky z oběhu a Československo bylo definitivně odloučeno od rakousko-uherského peněžního systému.

Chloubou prvorepublikových bankovek, které se řadily do I. a II. série, byl v prvé řadě fakt, že na jejich vyobrazení spolupracovali velikáni jako Alfons Mucha nebo třeba Max Švabinský. Právě tyto bankovky byly považovány za jedny z nejkrásnějších oběžných bankovek světa.

Symbol oslav a výstava na Pražském hradě

Oslavy významného kulatého výročí pojme Česká národní banka velkolepě. Nejvýznamnějším počinem a zároveň symbolem stoletého výročí bude mince z ryzího zlata o váze 130 kilogramů. Mince v hodnotě 100 milionů korun se stane druhou největší zlatou mincí světa a veřejnosti bude představena od 1. února 2019 na výstavě 100 let česko-slovenské koruny. Expozice proběhne v Císařské konírně na Pražském hradě.

Kromě tohoto unikátu nabídne výstava také řadu dalších cenných exponátů z archivu ČNB. Návštěvníkům bude například představen historický vývoj československé měny, vzácné československé mince i bankovky a v neposlední řadě originální návrhy bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského či Karla Svolinského. Výstava bude probíhat do 28. dubna 2019.

Pamětní mince a bankovky nejen pro sběratele

Hned na začátek roku jsou pro veřejnost nachystány speciální oběžné mince v hodnotě 20 korun, na jejichž rubové straně jsou vyobrazeny portréty prvorepublikových ministrů financí Aloise Rašína, Karla Engliše a také Viléma Pospíšila – prvního guvernéra Národní banky Československé.

Vůbec poprvé bude v roce 2019 vydána také pamětní bankovka s názvem Budování československé měny, která ponese odkaz prvního československého ministra financí Aloise Rašína. Historicky první česká pamětní bankovka v nominální hodnotě sto korun vyšla na konci ledna. Pamětní stokoruna bude vyrobena pouze v omezeném nákladu 20 000 kusů a nebude se jednat o bankovku oběžnou.

Naproti tomu v oběhu se budeme moci setkat s výjimečnou stokorunou, která ponese speciální přítisk ke 100. výročí měnové odluky.

Začátkem března bude Českou národní bankou vydána pamětní zlatá mince, která ponese název Zavedení československé měny. Nominální hodnota této mince bude deset tisíc korun. Pro sběratele a numismatiky budou nachystány i dalším pamětní unikáty.

Publikace a seriál

Nejen pro sběratele mincí, ale také pro ty, kteří si rádi rozšíří obzory z oblasti české historie a peněžnictví, chystá ČNB mnohé aktivity. Jednou z nich je kniha s názvem 100 let česko-slovenské koruny. Publikace z pera viceguvernéra Vladimíra Tomšíka a kolektivu byla vydána na konci minulého roku. Další zajímavostí je také devatenáctidílný seriál s názvem Cesta ke koruně, který zájemcům představuje historii československé měny v širokých souvislostech.

Konec oslav

Formální zakončení stoletého výročí československé koruny proběhne právě v prostorách České národní banky, která otevře své dveře široké veřejnosti.

Sdílet článek