O penězích

Start bankovní revoluce zrušil poplatky za platbu kartou

avatarUrl

Zonky

15. 3. 2018

ArticlePictureDetail

Na začátku roku vstoupil v platnost nový zákon o platebním styku. Jeho zatím nejviditelnějším znakem je zrušení…

Na začátku roku vstoupil v platnost nový zákon o platebním styku. Jeho zatím nejviditelnějším znakem je zrušení poplatků za platbu kartou ze strany obchodníků. Brzy ale přinese skutečnou revoluci. Příklad? Své bankovní účty, platby i úvěry budete moci ovládat z jednoho místa.

Už žádné poplatky za platbu kartou

V první fázi zákon dopadl zejména na drobné podnikatele. Ti mají relativně vysoké náklady za užívání platebních terminálů, a proto mnozí z nich svým zákazníkům účtovali poplatek za platbu kartou, standardně v rozmezí 1–2 % z částky, výjimečně až 3 %. To nový zákon zakazuje, a pokud vám nějaký podnikatel poplatek naúčtuje, můžete se proti němu ohradit.

Ceny za platby kartou vycházely z toho, že zejména malé obchody, trafiky, restaurace a třeba také e-shopy s nižším obratem platily za terminál a jeho používání peníze, které nechtěly promítnout do ceny zboží. Proto tyto platby přirážkou znevýhodnily oproti pro ně levnější platbě v hotovosti.

Poplatky za platby kartou se však netýkají jen těch nejmenších podnikatelů. Účtovaly si je i mezinárodní společnosti.

Teď, když to není možné, budou malí podnikatelé nuceni tyto náklady promítnout do ceny zboží a jejich produkty zdraží všem zákazníkům. Zaplatí je i ti, co zboží či službu uhradí v hotovosti. Těch ale ubývá. Elektronické platby se stávají standardem.

Platbu kartou bez poplatku můžete uskutečnit už i v malých obchodech.

Méně zaplatíte za ztrátu karty

Další novinky, které zákon o platebním styku zavádí, už jsou přijatelné pro všechny. V první řadě se snížil limit zodpovědnosti, chcete-li spoluúčast klienta při odcizení, ztrátě nebo jiném zneužití platební karty. Nově zaplatí klient za ztrátu karty maximálně do výše 50 eur (kolem 1300 korun), zatímco dosud byla tato hranice trojnásobná, tedy 150 eur (cca 3900 Kč).

Další novinkou je, že při rezervaci ubytování, půjčení auta nebo využití samoobslužné čerpací stanice musí obchodník svému zákazníkovi nově oznámit přesnou částku, kterou chce na platební kartě zablokovat, a ten mu ji bude muset potvrdit. Blokace peněz pak musí být zrušena, jakmile bude bance známa přesná výše útraty.

Čtěte více o penězích na webu Zonky Times!

Ta pravá revoluce teprve přijde

Změny, k nimž už došlo, jsou ale teprve zahřívacím kolem před skutečnou revolucí. Na zavedení všech standardů mají banky a nebankovní instituce čas osmnáct měsíců. Reálně by se tedy měly projevit až ve druhé polovině roku 2019, nicméně pak to bude stát za to.

Hlavní změnou je, že zákazníci budou moci ovládat účty z různých bank prostřednictvím jednoho webového rozhraní, například internetového bankovnictví. Banky jsou totiž podle nového zákona povinné nechat nahlédnout konkurenci do svých účtů, pokud je o to klient požádá.

Zákazníci se v příštím roce mohou těšit na další významnou změnu.

Tato změna je vysloveně proklientská. Dnes má většina lidí několik účtů, možnost je efektivně spravovat z jednoho místa, řídit si splátky a platby podle nastavených ceníků, aby stály co nejméně nebo mít třeba jen kompletní přehled o vlastních financích z jednoho místa, bude bezesporu skvělá služba.

Zákon tak otevírá cestu různým technologickým společnostem zabývajícím se finančními službami (tzv. „fintech“ společnostem) na území, které dosud patřilo výhradně bankám. Banky budou nuceny do definovaného rozhraní (tzv. API) uvolnit data a zpřístupnit je ostatním hráčům na trhu. Klienti pak budou moci své peníze spravovat přes rozhraní své internetové banky nebo například přes aplikaci fintech společnosti. Aby byly peníze klientů v bezpečí, musí fintech společnosti k těmto aktivitám získat licenci a být pojištěni – i proto je náběh revoluce pozvolný.

Dlužno dodat, že nejde o český výmysl, tento proces probíhá v celé Evropě, jde totiž o aplikaci evropské směrnice do českého práva, konkrétně s názvem PSD2. Cílem této regulace EU je přinést konkurenci do bankovního sektoru a zlepšit úroveň finančních služeb koncovým zákazníkům.

Zvýšení bezpečnosti, rychlejší schválení půjčky apod.

Po osmnácti měsících od uvedení zákona v platnost se tak například zvýší bezpečnost klientů a jejich peněz. Ověření identity klienta, který zadává platbu, bude povinně ve dvou krocích. Výjimkou budou menší platby do 30 eur (řádově 780 Kč). Toto ale pro klienty nepředstavuje nic moc nového. Ověření heslemautorizační SMS je dnes v internetovém bankovnictví běžné a podobně je autorizována řada plateb kartou na internetu. Objevují se i  biometrická ověření, například otiskem prstu.

Složitější zadání platby sice mírně zpomalí, revoluce ve finančních službách ale zároveň dramaticky zrychlí ostatní služby, například schvalování úvěrů.

button_jak_zonky_pujcuje_zelena

Klienti bank tak budou moci na Zonky vyplnit poptávku po půjčce výrazně rychleji, než tomu bylo dosud. Banka umožní Zonky – samozřejmě pokud k tomu klient vysloví souhlas – přístup k účtu. Klient tak nebude muset dokládat elektronicky výpisy z účtu, my si je stáhneme sami.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013