16. prosince 2017

Tam, kde není ekonomika „na steroidech“ aneb chcete být milionářem?

Lucie Telievová

Poté, co jsme se vyhrabali z krize, je to teď docela fajn. Jak jsou na tom ale jinde, kde takové štěstí nemají? Kam se vydat, pokud se chcete stát místním milionářem?

Fyzická kondice české koruny

Letos naše ekonomika rostla nevídaným tempem okolo 4,5 % a vypadá to, že se minimálně ještě pár let budeme mít celkem dobře. Na trhu práce už není dostatek zaměstnanců, a tak vzniká tlak na růst mezd. Dokonce se máme až tak skvěle, že se zvýšily sazby, za které si půjčují banky, a to z 0,25 na 0,5 %. Podraží nám tedy hypotéky a půjčky, aby nedošlo k přehřátí. Ona taková přehřátá ekonomika není žádná legrace, hlavně kvůli hrozící inflaci – což znamená, že za stejnou částku si toho koupíme čím dál míň, v extrémním případě pak dojde k naprostému znehodnocení měny. Další zasedání rady ČNB proběhne 21. prosince.

Kolik třešní, tolik višní

Jak jsme na tom vůči euru nebo dolaru, má aspoň přibližně představu každý. Jen pro upřesnění: momentálně za 1 euro dostaneme 25,61 Kč a za 1 americký dolar pak 21,73 Kč. Vezmeme-li to opačně, za korunu si koupíme necelé 4 eurocenty. To není moc, že? Čistě matematicky pro zábavu bez jakýchkoliv ekonomických souvislostí: úplně nejmíň bychom si za korunu nakoupili kuvajtských dinárů, konkrétně 0,014. Nicméně ve srovnání, kolik tam stojí průměrně 500 g chleba, na tom nejsme tak zle, protože bychom za něj dali přibližně stejně. Což vede k otázce: Kde bychom našli jeden z nejdražších chlebů? Bylo by to na Bermudách. Oproti našim zhruba 30 korunám stojí na Bermudách o stovku víc. Kdo chcete držet dietu – vydejte se na Bermudy! Ale nemusíte jezdit ani tak moc daleko, pro nás velmi draho mají i ve Švýcarsku.

Pokud chcete být milionáři v Kuvajtu, připravte si něco přes 71,3 milionu korun anebo necelých 22 milionů, jestli míříte spíš do Švýcarska.

Kdo chce milionářem být, musí do Íránu jít

K dosažení částky 1 000 000 íránských rialů (IRR) bychom potřebovali jen 610 Kč. A dokonce bychom tam byli fakt celkem bohatí – náš oblíbený chleba vyjde v Teheránu zhruba na třetinu, tj. 10 Kč. Ještě líp bychom na tom byli v Charkově na Ukrajině, tam chléb seženete za necelých 8 korun. Pokud se v nějakém státě chcete za naše peníze rozšoupnout, vydejte se třeba do Indie. Co se týče nákladů na život, vévodí tato země těm nejnižším z nejnižších. Kdo si chce zvednout sebevědomí, stane se milionářem v rupiích už za 1 603 Kč.

Zimbabwe je inflační rekordman

Tato země se momentálně nachází v obrovské krizi, dokonce trpí největší inflací vůbec. Plácají se v tom už dlouho, a tak moc není k dispozici ani základní zboží, jako onen chleba, a v zemi panuje hladomor. Nezaměstnanost se šplhá k 80 %. Jedna z pravděpodobných příčin této krize je pozemková reforma v roce 2000. V návaznosti na to v roce 2008 dosáhla inflace dokonce 100 000 % (v ČR v současnosti „jen“ 2,3 %). Náš zmiňovaný chleba tam seženete asi tak za „dvacku“. Zimbabwský dolar je ale dokonce natolik nestabilní, že ČNB ani neuvádí jeho kurz. Nicméně za 1 ZWD dostanete 6 našich haléřů, ale platí se tam, čím se dá. Nejvíc americkými dolary.

Mezi země trpící extrémní chudobou patří třeba i Nigérie, Rwanda a spousta dalších zemí v Africe, jihovýchodní Asii i střední Americe.

Co z toho plyne? Zamyšlení. Pokud jste dočetli až sem, znamená to, že máte na rozdíl od zbytku hladovějícího světa nejspíš nejen střechu nad hlavou, ale i co do žaludku.

 

 

Sdílet článek