17. ledna 2018

Tři mýty o půjčkách, na které už nenaletíte

Tereza Sládková

Půjčka už není ve společnosti tabu, ale stále ji obklopují jakési bájné mýty. Co je pravda a co lež?

Od roku 1997 počet půjček v Česku rapidně stoupl. Například ve zmíněném roce jsme každý dlužili v průměru 10 000 Kč. O dekádu později to už bylo 135 000 Kč. Jak dokazují čísla, půjčky se staly běžnou součástí našich životů. Pokud k nim přistupujeme rozumně, pak nám v našich životech dokážou i přinést štěstí. A o to jde, ne?

1. Půjčka = bankrot

Asi většina lidí má někde v hlavě zasetou myšlenku, že by si měli pořídit jen ty věci, na které mají dostatek vlastních financí. Je to přirozené. Je to myšlenka zakořeněná po několik generací, v historii to tak totiž vesměs bylo. Půjčky nebyly a rolník si nešel koupit zámek s tím, že ho splatí z dalších sklizní. Vývojem se však lidstvo dostalo do dnešního stavu, ve kterém se běžně půjčujeme na věci, u kterých cítíme, že je k životu potřebujeme, avšak na které nemáme. Proto je důležité půjčit si na věci, které dlouhodobě přinesou štěstí i zisk.

PRAVDA: Životnost pořízené věci by měla předčit dobu splácení.

Přečtěte si, jak předejít strašákovi jménem exekuce.

2. Úroková sazba prozrazuje vše

Klasika. Vidíme nízký úrok a hned toužíme po nabídce. Ta se však nemusí vyplatit, jelikož se nejedná o finální nebo reálný údaj. Mnohem více by nás měla zajímat roční procentní sazba nákladů (RPSN). Je to číslo, které prozrazuje, jak je půjčka drahá. To znamená, že v něm jsou zahrnuty všechny různé (skryté) poplatky.

PRAVDA: Nedejte na první dobrou! Zajímejte se o RPSN.

Zajímejte se nejen o lákavý úrok, ale také o RPSN.

3. Smlouva jako otěže

Podepsali jste smlouvu a až pak jste zjistili, že je dost nevýhodná? To se stává i v těch lepších rodinách. Šancí, jak situaci změnit, je refinancování. To v reálu znamená, že si najdete jiného a hlavně výhodného poskytovatele, který za vás zaplatí závazek a pak už si řeší vše jen s vámi. Pokud máte více takových půjček, pak je dobrá konsolidace půjček – tedy jejich sloučení. Takové 3 v 1.

PRAVDA: Smlouva musí vyhovovat vám. Na trhu jistě najdete ten správný protějšek.

A pokud máte pocit, že jste v tom sami, že v bance nikoho vaše story nezajímá, pak to zkuste s námi, na Zonky. Rádi vám se vším poradíme a najdeme tu nejlepší cestu.

 

 

Sdílet článek