26. června 2017

U snídaně se podívám na YouTube, jak se dělá fasáda a jdu na to

Profilový obrázek

Na okraji malé vesničky na Bruntálsku je chata Ryžovka. Když sem přijedete v zimě, uvidíte lidi, jak se prohánějí po zasněžených pláních na lyžích či snowboardu přivázaní k barevnému draku. Tomuhle mladému sportu se říká snowkiting a o jeho rozšíření v moravskoslezském kraji se zasloužil také Viktor, který tu provozuje kiting centrum a ve své chalupě pronajímá pár pokojů. Ani teď v létě ale nezahálí a vymýšlí další aktivity pro hosty. Pomáhá mu s tím i Zonky.

Text: Simona Ondráková, Foto: Radek Miča

Co vás vedlo k pořízení chalupy?
Přestěhoval jsem se sem z Jihlavy, kde jsem pracoval v bance. Měl jsem na starosti pobočku a už mi z té práce začínalo být na nic. Nejsem kravaťák a potřebuju trávit život v teplákách. Tady jsem na konci světa, dělám si, co mě baví a jsou tu ideální podmínky pro snowkiting.

Jak jste přišel zrovna na tuhle oblast?
Našel to parťák, který je taky nadšený kiter. Je takový hledač, objevil třeba pár skvělých míst v Řecku.

Teď je z kitingu už masovka a místa, kde se tenhle sport dělá, začínají být všude po světě přeplněné. I tady bývá v sezóně třeba sto kajtů.

Proč je to na kiting dobré zrovna tady?
Ideální je, že tu jsou samé pláně, jenom pastva a žádná orba, takže vám pak stačí pět nebo deset centimetrů sněhu a můžete jezdit. Dá se tak krásně udělat třeba 35km okruh kolem celého Ryžoviště. Díky Pradědu je tu větrný koridor a málokdy se tak stane, aby nefoukalo. Bohužel loni nám tady všude natáhli dráty vysokého napětí, takže musíte být opatrnější, když je podjíždíte. I sněhu bývávalo vždycky dost, jen teda ty čtyři roky, co jsem tady, se to nějak zhoršilo.

Problém byl jen v tom, že jsme neměli kde bydlet a jediná hospoda byla klasická čtyřka. Tak vznikl nápad, že se sežene nějaká nemovitost a udělá se z ní ubytování i s hospodou.

Provozujete i školu snowkitingu, zvládne to každý?
Jediný problém mívám s lidmi, kteří nevědí kde je vlevo a vpravo. I to se ale dá zvládnout, dostanou barevné fáborky na ruce a já na ně pak jen volám červená, modrá. Maximálně se trochu proletí po poli, když zapomenu, na kterou ruku jsem přivázal modrou.

Dá se ale říct, že to zvládnou všichni, učil jsem šestileté děti i osmdesátníky. Nebezpečné to je jenom tehdy, když se to učíte sám, neznáte bezpečnostní prvky a neumíte se kitu v případě nouze zbavit.

Provoz chaty táhnete s kamarádem napůl?
To ne, můj kolega kiter dělá přes léto kiteboarding (kiting na vodě, pozn.red.) na Mušově a sem jezdí jen na zimu. Původně jsme do toho šli s kamarády z jižních Čech, ti se ale potom trhli a utekli od toho. Na léto tak vždycky naberu pár lidí na výpomoc.

Jinak mám za ty čtyři roky každý den podobný program: od šesti do tří jsem v montérkách, pak se převleču a pracuju do dvou do rána v hospodě. Nemám den volna.

Proto už brzdím a všem jsem řekl, že až něco příště vymyslím, ať mi dají přes hubu. Ale pořád mi to nedá.

Takže co máte v plánu letos?
Loni jsme udělali zahrádku, která už ale kapacitně moc nestačí. Rozhodl jsem se, že to tady rozšířím ještě kousek dál za potok, udělám tam vinný sklípek a plážový bar s dalším sezením. To je můj letošní projekt. Ještě bych chtěl stihnout postavit dvě hřiště, na které jsem si půjčoval u Zonky. Stavba sklípku a baru už měla být hotová, ale celé se to zdrželo tím, že ještě v dubnu sněžilo a začal jsem o nějaký měsíc později než bylo v plánu.

Jaká hřiště chcete stavět?
Jedno bude zatravněné na volejbal, nohejbal a podobně. Na druhém chci udělat adventure minigolf. Většinou se dělá z umělé trávy, ale já bych to chtěl vytvarovat z terénu. Řekl jsem si, že míst na sezení a popíjení už tu mám dostatek a teď je čas vrhnout se i na tu zábavu.

A co ten vinný sklípek, máte dobrý vztah k vínu?
Velice blízký. Strávil jsem hodně času pod Pavlovem, kde se právě na jaře kituje na mušovských jezerech a mezi tamějšími vinaři mám pár přátel. Víno bych sem chtěl vozit právě od nich.

V tomhle kraji sice lidi nad vínem trochu ohrnují nos, říkají, že tohle je pivní kraj, ale spousta z nich ještě ani neochutnala fakt dobré víno.

Proč jste se rozhodl pro půjčku od Zonkyho?
Sám jsem pracoval v bance a vím, co to je za martyrium si půjčku vyběhat. Zonky mi doporučil známý, co bydlí tady kousek a sám měl se Zonky už zkušenost. Nejdřív jsem sice nechtěl vůbec řešit žádné úvěrování, ale pak jsem si říkal, že bude lepší nechat si ještě rezervu a nemotat do toho svoje další úspory.

Jak jste byl spokojený?
U Zonky mi nejvíc vyhovuje, jak vše jednoduše vyřešíte přes internet nebo po telefonu.

Tady v Ryžovišti nemáme ani bankomat, banku mám až v Olomouci a nemám čas jezdit kvůli každému papíru do města, každá minuta je mi drahá. Proto byl pro mě tenhle způsob vyřízení ideální.

A co kiting mimo zimní sezónu, není tady vhodná vodní plocha?
V létě všichni prchají spíš k moři, protože lehne vítr. Máme tady rybník, kde bych chtěl výhledově rozjet wakeboard, což by byla taková sympatická náhražka kitu. S rybníkem je ale problém v tom, že byl opravený na dotace a je na něm pět let stopka na komerční činnost. Takže vyčkávám a pak tam určitě něco vymyslíme, ten rybník si o to vyloženě říká, nikde v okolí nic podobného není.

Vaše hospoda se jmenuje M.A.S.H.tal, co ta zkratka znamená?

Malá Apres Snowkite Hospůdka. Navíc z počátku fakt vypadala spíš jako maštal. Nejdřív sem chodili hlavně mladý lidi, byla to trochu divočina a fungovali jsme jen jako soukromý klub pro kitery. Dali jsme sem pár lavic, zbouchli jednoduchý bar, topení zajistila dvoje kamínka, jako záchod posloužila toitoika, i když hezky obložená dřevem. Až předloni jsme z toho udělali oficiální hospodu a naučili sem chodit i místní.

Veškerou výstavbu kolem chalupy si děláte sám, kde jste se to naučil, když jste dřív pracoval v bance?
Už jsem dělal nějakou rekonstrukci bytu a jinak na té práci nic není. U snídaně si pustím YouTube, mrknu se, jak se dělá třeba fasáda a jde se na to.

Co byste tady ještě chtěl udělat, abyste si řekl: Tak a teď mám hotovo?
Už mi tady chybí jen něco pro zábavu a budu spokojený.

Ještě by tady mohl někdo konečně vyznačit cyklotrasy, protože tudy projíždí spousta cyklistů, ale nevědí, kam se dá všude jet. To samé platí v zimě se značením běžeckých tras.

Pořád se o tom dohaduje, ale nikde není ani cedulka. Přitom to místo má obrovský potenciál.

Potřebujete také pomoct se svými projekty? Ať už je to nové hřiště, rekonstrukce koupelny nebo třeba lepší auto, Zonky vám pomůže. Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem. 

Sdílet článek