19. prosince 2018

Vánoce a útoky na české peněženky

Petra Zápotočná

K Vánocům jistě dárky patří, o tom není pochyb. Přestože se mnoho Čechů snaží co nejvíce během roku ušetřit, Vánoce bývají svátky, kdy naše peněženka zažívá těžké časy. Peníze odchází nejen na nákupy dárků, ale také na vánoční půjčky. Banky v Česku registrují vyšší nárůst půjček právě během tohoto vánočního období.

Reklamní triky

Do Vánoc zbývá pár dní a Češi jsou tak vystaveni tlaku z reklam a inzerce, kde nabízejí ty nejhezčí a nejlepší dárky pro naše blízké. Tento tlak a manipulace často vede spotřebitele k impulzivnímu chování a bezmyšlenkovitého nákupu všech možných dárků.

Marketingové kampaně o tom moc dobře ví, proto podle toho staví své strategie. Týká se to například „výhodného“ nákupu na splátky, který výhodnost spíše postrádá. Proto bychom měli zvážit riziko a pečlivě si přečíst obchodní podmínky, které na letáku obvykle nejsou řečeny.  

Banky se těší vyššímu zájmu o půjčky

Tomuto chování se těší nejen obchody a česká ekonomika, ale také české bankovní instituce, které zažívají větší zájem o půjčku. Češi si v tomto období neváhají půjčit. V průměru půjčka činí zhruba 8 000 korun. Tyto půjčky však nemusí být tak jednoduché a bezpečné, jak se zpočátku spotřebitelům může zdát. Finanční experti radí obezřetnost.

Úvěr na půjčovanou částku se může zdát výhodný, nicméně může vést ještě k většímu zadlužení v případě, že by ho člověk nedokázal splácet. V takovém případě hrozí za nesplácení tvrdé sankce.

Riziko jiných forem půjčování

Bankovní půjčky nejsou jediným řešení, ke kterému se lidé uchylují. V případě že není vydělaných peněz nazbyt, využívají Češi kontokorent. Přestože někdo vidí kontokorent jako výhodnou rezervu a jistotu, existují i určitá rizika. Za prvé kontokorent není vhodný na jednorázové výdaje a za druhé přečerpání kontokorentu může způsobit riziko zamítnutí další půjčky nebo hypotéky. Podobně na tom je i půjčka na kreditní kartu, kde často bývají vysoké úroky a další poplatky, které mohou při nedostátí splatní povinnosti vést do dluhové pasti.

Proč nepočkat na výprodej?

Po otázce, proč nepočkat na výprodej, často následuje jednoduchá odpověď: „To už bude dávno po Vánocích.“ To je sice pravda, nicméně to může být řešením, jak se vyhnout finančnímu riziku a zbytečnému zadlužení. Během novoročních výprodejů ceny klesají nízko, a proto můžete běžné produkty koupit s velkou slevou a bez zadlužení. Obchodům budou růst zisky a návštěvnost, zatímco vy můžete nakoupit vše, na co jste si předtím chtěli půjčovat.

Je dobré mít finanční rozpočet

Mimo vyhnutím se půjčkám, existuje ještě jedna věc, kterou je dobré před samotným nákupem udělat jednu věc. Naplánujte si svůj finanční rozpočet na nákup vánočních dárků. Určete si předem, kolik máte v plánu na jednotlivé dárky utratit a jak to bude zapadat dohromady s vašimi dalšími náklady. Tento finanční plán se tak může stát šikovným pomocníkem, který můžete využít i během roku na jiné očekáváné a plánované finanční výdaje.

Sdílet článek