22. března 2018

Velké investiční srovnání na Zonky

Ondřej Bíba

V dnešní době není moudré nechat peníze ležet ladem. S finančním ředitelem Zonky Jiřím Humhalem jsme pro vás připravili srovnání několika možností, jak chytře investovat. Do našeho srovnání jsme zahrnuli jak spořicí účty v bankách, tak investice do podílových fondů, na Zonky, do nemovitostí, akcií a v posledních měsících i oblíbený bitcoin.

Výnos 

Téměř nejdůležitějším parametrem pro každého investora je výnos. V posledních měsících a letech se z tohoto pohledu jeví nejlépe kryptoměny, tedy bitcoin, který jsme dali do našeho srovnání. Nicméně dlouhodobě je nejvýnosnějším investičním instrumentem především investování do akcií. Zonky a podílové fondy však v poslední době výnosy z investování do akcií dohánějí. Je ale velmi důležité vždy srovnávat výnos s rizikem, které u investování podstupujete.

Riziko

Každá investice s sebou nese i riziko. Riziko toho, že o část svých peněz můžete přijít. V poslední době je jednoznačně nejrizikovější investování právě do zmiňovaných bitcoinů, z dlouhodobého hlediska pak mezi rizikovější patří investice do akcií. Proti tomu je bezpečnější investice do podílových fondů nebo na Zonky, kde pro vás pečlivě vybíráme příběhy, do kterých můžete investovat. Investoři dále mohou snížit riziko tím, že budou investovat menší částky do více příběhů.

Jak se vám těžba bitcoinu (ne)vyplatí? Přečtěte si ⇒

Složitost investování

Než začnete investovat, je vždy dobré zjistit si více informací. Mezi ně patří i to, jak je investování složité. Investování např. do nemovitostí nebo do akcií je výrazně složitější než investování na Zonky nebo do podílových fondů, kde vše můžete snadno vyřešit online a zvládne to téměř každý. U nemovitostí i akcií musíte dlouhodobě sledovat vývoj trhu, což vyžaduje znalosti daných trhů. Na Zonky investujete do půjček, u kterých naopak téměř každý ví, jak taková investice funguje.

Obchodovatelnost investic 

Můžete se setkat také s názvem likvidita neboli obchodovatelnost investic. Jde o přístup k penězům, které jste investovali. U téměř každého investora nastane v životě situace, kdy potřebuje mít rychlý přístup ke svým penězům, a právě rychlá návratnost peněz je v ten moment rozhodující. V případě spořicích účtů je přístup téměř okamžitý. I v případě Zonky se dá vaše investice poměrně snadno zobchodovat. Naopak je tomu u investice do nemovitostí, kde prodej může trvat několik měsíců, dokonce až několik let.

Vše, co musíte, než začnete investovat ⇒

Vstupní kapitál

Jednoznačně nejnáročnější je z tohoto pohledu investování do nemovitostí, kde se vstupní kapitál pohybuje v řádech statisíců až milionů korun – speciálně v dnešní době, kdy ceny nemovitostí raketově rostou. Na druhou stranu je zde investování na Zonky nebo spoření na spořicích účtech, kde na začátku stačí jen pár stovek, takže tyto možnosti může vyzkoušet téměř každý. V následujících měsících pak můžete investovat další peníze, díky nimž vyděláte více.

Kolísání výnosu

Další faktor, který musí všichni investoři zvážit, je kolísání výnosů, tzv. volatilita. Např. u investování do bitcoinu nebo do akcií se může stát, že ze dne na den přijdete o velkou část svého výnosu. Není to jistě pro každého. Konzervativnější investoři, kteří by chtěli stálý výnos a stálý příjem, by tak měli zvolit investici do stabilnějších instrumentů, jako jsou podílové fondy, spořicí účty nebo investice na Zonky.

Časová náročnost

Při investování je důležité zvážit, kolik času vám investování zabere. Časově náročné je investování do akcií nebo do nemovitostí. U akcií musíte sledovat, co se děje na akciových trzích, u nemovitostí se musíte např. věnovat údržbě nemovitosti, hledání nájemníků nebo dalším aktivitám, které se nemovitosti týkají. Proti tomu investice do podílových fondů nebo na spořicích účtech je v podstatě bezobslužná, protože tam pouze převedete peníze. Na Zonky se rozhodujete sami. Časová náročnost může být minimální, nebo u investování strávíte času více. Záleží, jak moc si čtete příběhy lidí, kteří si chtějí půjčit, a podle toho rozložíte své portfolio. Nebo investujete pouze na základě výnosu a délky trvání investice.

Traktor, virtuální realita či zdravé sirupy.
Přečtěte si skutečné příběhy ze Zonky ⇒

Hravost 

Jednou z dalších věcí, kterou můžete posuzovat, je také to, jak vás investování baví. Existují totiž i investiční možnosti, které přinášejí zábavu. To, že pošlete peníze na spořicí účet, vás moc nezabaví. Na druhé straně investování na Zonky je hra. Čtete si příběhy, díváte se, jakým způsobem do nich investujete nejen vy, ale i ostatní investoři, sledujete, jak lidé splácejí, vaše portfolio roste a vy vyděláváte.

Komunita 

Každý ze zmiňovaných typů investic s sebou nese i to, jaký druh lidí zajímá a jakou komunitu tito lidé následně tvoří. Například podílové fondy jsou obecným produktem, který nemá žádná výrazná specifika. Proti tomu je zde investování do bitcoinu nebo na Zonky – tento typ investování sdružuje lidi s podobným smýšlením a lidé se o něm velmi aktivně baví, komunikují spolu, navzájem si radí a pomáhají vylepšit své investiční strategie.

Sdílet článek