Rady a tipy

Vstupenkový byznys: Nejlepší místa na fotbalové mistrovství v Rusku stojí skoro stejně jako letenka do vesmíru

avatarUrl

Zonky

12. 6. 2018

ArticlePictureDetail

Už jen poslední dny zbývají do začátku mistrovství světa ve fotbale — tentokrát se světové týmy přijedou utkat do Ruska…

Už jen poslední dny zbývají do začátku mistrovství světa ve fotbale – tentokrát se světové týmy přijedou utkat do Ruska. A pokud patříte mezi zaryté fotbalové fandy, možná jste i vy uvažovali o tom, zda za to těch zhruba 60 tisíc korun, které byste museli zaplatit za nejlevnější vstupenku na finále, opravdu stojí. I když se může zdát tato cena přehnaná, rozhodně není nijak výjimečná.

SPORT

  • FOTBAL

Jen když začneme letošním mistrovstvím, dostaneme se do astronomických výšin – tedy co se cen týká. Zatímco na zápasy v základních skupinách jsou vstupenky v řádu tisíců korun pro „obyčejného smrtelníka“ ještě dostupné, s vyřazovacími souboji přituhuje. Lístky na semifinále se zatím pohybují kolem 20 tisíc, ale prodejci upozorňují, že ceny stále stoupají. A samotnému finále už patří řády deseti- i statisíců. Nemluvě o těch nejluxusnějších místech, která včetně ubytování přijdou na víc než 2 a půl milionu korun na osobu.

Ani vstupenky na finále nedávné ligy mistrů v Kyjevě nepatřily k těm nejlevnějším. Zatímco Liverpool nabídl svým fanouškům 16 tisíc vstupenek ze své kvóty ve čtyřech cenových kategoriích a nejlevnější z nich vyšly na v přepočtu jen 1400 korun, některé z firem zabývajících se prodejem vstupenek na sportovní události se neostýchaly přeprodávat lístky na nejexkluzivnější místa až za 400 tisíc korun. Tedy za dvacetinásobek jejich původní hodnoty!

  • GOLF

Golf si lidé běžně spojují s luxusem, takže by cena vstupenek na golfovou událost roku Masters neměla překvapit. Letos byl ale slavný turnaj v americké Augustě nejdražším ve své historii.

Pokud měli fanoušci štěstí a vyhráli v loterii možnost nákupu vstupenek, přišel lístek na celý turnajový týden jen na v přepočtu necelých 8 tisíc korun. Ovšem při nákupu u překupníků už cena stejné vstupenky vyletěla na 120 i 200 tisíc korun. Cenu na sekundárních trzích zvedly například provokativní výroky dlouholetého šampiona Tigera Woodse, a to až na 75 000 korun na den. Což byl nárůst o víc než 75 procent oproti loňské ceně na první kolo.

  • MMA

A do třetice všeho drahého. Přehlídka bojových sportů – zápasy MMA. K nejprestižnějším patří ty, které pořádá asociace UFC. Slušná místa, odkud je oktagon v dohledu, sežene divák v oficiálním předprodeji asi za 500 dolarů, tedy asi 10 tisíc korun. Ta lepší u klece pak za 1 500 nebo i  3 000 dolarů. To už se dostáváme k částce přes 60 tisíc korun. Jen pro srovnání – blížíme se k ceně, za kterou cestovní kanceláře nabízely zájezdové balíčky i s ubytováním na zimní olympiádu do Jižní Koreje.

KONCERTY

Vstupenkový byznys ale rozhodně nekvete jen v oblasti sportu, neskutečně velké peníze se točí i ve světě hudebních hvězd.

Nejhlouběji si do kapsy nejspíš museli sáhnout fanoušci rockové legendy Rolling Stones. Před šesti lety se totiž vstupenky na jejich vystoupení vyprodaly tak rychle, že ceny u překupníků vzrostly až na neuvěřitelných v přepočtu 370 tisíc korun!

Čtěte také: ,,Čím vynikl zakladatel Googlu?“ ⇒

Je otázkou, jestli se extrémní situace bude opakovat i letos v létě, kdy „Stouni“ přijedou koncertovat také do Prahy. Lístky se na začátku předprodeje v březnu pohybovaly mezi vcelku přijatelnými 2 až 10 tisíci korunami. Kam až se ale ceny v Česku na neoficiálních tržištích vyšplhají, bude záležet hlavně na zájmu fanoušků. A vzhledem k tomu, že stránky předprodeje svými objednávkami zablokovali ještě týž den, kdy ho agentury spustily, dá se očekávat, že i tentokrát budou mít tyto „lupeny“ cenu zlata.

SPOLEČENSKÉ UDÁLOSTI

Trošku z jiné branže, ale pořád za velké sumy. Někteří lidé dokážou vynaložit opravdu hodně peněz, jen aby se prezentovali v luxusní róbě na plese anebo třeba směli zblízka obdivovat nejnovější modely světových návrhářů.

  • FASHION WEEK

Týden módy je nejen každoroční přehlídka posledních trendů, ale také velká společenská událost. Nejvýznamnější týdny módy se pořádají v New Yorku, Miláně, Paříži nebo Londýně. Právě v britské metropoli přijde vstupenka do první řady s možností využití soukromého salonku a profesionální stylingové poradny asi na 6 tisíc korun.

Také Praha má svou českou verzi fashion weeku. Přestože zde návštěvníci mohou očekávat pouze přehlídku domácích návrhářů, nejsou oficiální ceny vstupenek o nic nižší. Letos si organizátoři účtovali od 4 do 10 tisíc korun.

  • MET BALL

Každoročně se na něm schází newyorská smetánka a zástupy světových celebrit. Jednu z  nejočekávanějších společenských událostí roku – ples s názvem Met Gala nebo také Met Ball pořádá Metropolitní muzeum v New Yorku vždy v  první květnové pondělí. Vůbec prvními návrháři, kteří se na prvním ročníku akce v roce 1995 podíleli, byli Karl LagerfeldGianni Versace.

A zároveň jde o zřejmě nejdražší benefiční ples světa. Vstupenka na něj stojí čtvrt i půl milionu korun. K tomu si ale musíte připočíst ještě zhruba stejnou sumu za originální večerní róbu, bez které vás módní policie vykáže. Své o tom ví například Madonna.

LETENKA DO VESMÍRU

A pokud chceme na závěr mluvit o něčem, co nás i naše konto skutečně vystřelí do vesmíru, pak jsou to právě komerční lety mimo planetu Zemi. Začátkem května už společnost Blue Origin, založená miliardářem a zakladatelem Amazonu Jeffem Bezosem v Texasu, otestovala svou raketu New Shepard.

Čtěte také: ,,Tajemství miliardového úspěchu Jeffa Bezose“ ⇒

Suborbitální plavidlo sice nedosáhne samotné oběžné dráhy planety, ale přiblíží se a možná i překoná hranici vesmíru. První komerční lety chce společnost podniknout už příští rok. A brzké vesmírné výlety slibují i konkurenti – SpaceX miliardáře Elona Muska a společnost Virgin Galactic. Ta měla představu o ceně letenky už před šesti lety, kdy ji stanovila na 200 000 dolarů, tedy asi 3,7 milionu korun.

Ale v porovnání s nadcházejícím mistrovstvím světa ve fotbale je to vlastně jen o „pouhý“ milion korun navíc…

 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.

Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.

© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013