O investování

Výkyvy na světových burzách zasáhly i Českou republiku

avatarUrl

Zonky

3. 1. 2019

ArticlePictureDetail

Už několik měsíců můžeme pozorovat propady na světových burzách. Zdroj těchto výkyvů tkví na americké burze, kde působí…

Už několik měsíců můžeme pozorovat propady na světových burzách. Zdroj těchto výkyvů tkví na americké burze, kde působí obavy především růst výnosu dluhopisů. Situaci komplikuje i pokles akcií v Číně. Snížení hodnot akcií na sebe nenechalo dlouho čekat ani v Evropě. Klesají především akcie technologických a automobilových společností.

Ekonomické výkyvy v Číně

Někdo tyto výkyvy na světových burzách podceňuje, někdo na ně naopak reaguje s velkou dávkou opatrnosti a obav o budoucí ekonomický růst. Zahraniční burzy jsou propojené a vzájemně reagují na situace v jiné zemi. Konkrétně je řeč o obchodních vztazích mezi Čínou a USA, které jsou během poslední měsíců napjaté.

Situaci nepomáhá ani zatknutí čínské finanční ředitelky společnosti Huawei, která byla Spojenými státy nařčena z porušování protiíránských sankcí. Na základě toho začaly akcie čínských telekomunikačních a elektrotechnologických firem padat dolů.

Ztráty u akcií Netflixu, Facebooku nebo Amazonu v USA

Čína a její akcie nebyly jedinými, kdo odstartoval tento propad, který se následně přelil do Evropy. Krizi na burze nepomáhá ani situace v USA, kde klesla hodnota akcií především u technologických firem, jako jsou Netflix, Facebook nebo Amazon. U těchto firem, které mají obvykle velké obraty, klesly akcie v řádu několika procent. Napočítána byla ztráta až 6 %, což se stalo naposledy v roce 2015.

I Spojené státy jsou ovlivněny čínským trhem – například akcie firem Tiffany či Michael Kors padaly hluboko dolů kvůli obavám ze snížení poptávky v „říši středu“.

button_jak_zonky_pujcuje_cervena

Spustila se tak řetězová reakce, při které výnosy amerických dluhopisů začaly stoupat vysokým tempem. Tento růst se také značně podílel na hodnotě klesajících akcií.  

Jak vypadá situace v Evropě?

Evropa nezůstala s reakcí pozadu. Německý index DAX se snížil o zhruba 2 %, zatímco britský index FTSE nabral ztrátu ještě o 0,56 procentního bodu vyšší. Pražská burza také nabrala na spádu, a to především u akcií Avastu, O2, ČEZ nebo Erste Bank. Prakticky jsou také zasáhnuty všechny společnosti, které mají nějakou vazbu na čínské firmy.

Obavy zažívají také automobilové společnosti, které jsou základním stavebním kamenem evropského trhu a ekonomiky. Panuje diskuze o tom, zdali toto čínsko-americké napětí neohrozí automobilové společnosti v Evropě. Pro Česko je automobilový průmysl stejně tak důležitý, jelikož se jedná o sektor, ve kterém se točí mnoho financí. Německo se stává častým místem pro prodej českých vozů a například zavedením amerických cel by se mohl výnos zkomplikovat a ohrozit ekonomický růst českých automobilek.

Negativní pocity a nálada spojené s akciemi stále převládají. Obavy z října letošního roku neustávají a investoři tak riskují velké ztráty ze svých investic. To vedlo k zastavování a odkládaní investic, což zapříčinilo zpomalení ekonomického růstu. Mimo investorů na situaci reagují i spotřebitelé, kteří mohou být v důsledku obavy z krize opatrnější a mohou se tak vyhýbat zbytečným nákupům.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013