dnes, 12. listopadu 2019

Vysoká škola vám toho dá mnoho, třeba hokejový tým

Zonky nepodporuje pouze fotbalisty, ale sportovce všeobecně. Jedním z týmů, který oblékl nové dresy, je také hokejový klub HC Přírodověda UK. Ten, jak už název napovídá, založili studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Díky soutěživosti hráčů se kvalita hry zvýšila natolik, že se tým dostal do oficiální amatérské soutěže. Čím je tým výjimečný a jaké jsou jeho silné stránky, nám povykládal Jiří Brabec.

To, že na vysoké škole můžete získat cenné kontakty, jsme vám už říkali. Že na ní ale můžete založit hokejový tým, se kterým nejenže zažijete spoustu skvěle strávených chvil, ale také s ním zazáříte v amatérské soutěži, nám prozradil až Jirka.

Jirko, jak ses vlastně dostal k hokeji? Bylo to až na vysoké škole, nebo jsi jej hrával už někdy v minulosti?

Jako malý kluk jsem hokej hrával do nějakých 13 let. Když se pak na naší fakultě otevřela možnost otevírání nových sportovních oborů, obeslal jsem kamarády, jestli by neměli zájem vyzkoušet hokej. Nakonec jsme si ho na fakultě prosadili, s postupem času nás bylo víc, úroveň se zvyšovala. Samozřejmě jsme jako většina kluků soutěživí a už nám nestačilo hrát jen mezi sebou každý čtvrtek, tak jsme si řekli, že zkusíme oficiální amatérskou soutěž, a ono to vyšlo.

Takže jste díky svým schopnostem a odhodlání dosáhli svého cíle. Řekni mi něco víc o svém týmu. Co na něm oceňuješ? A je naopak něco, co by se u vás dalo zlepšit?

Předností našeho týmu je určitě kondice a fyzické předpoklady, málo kdy se nám stane, že bychom v zápase nemohli, naopak většinou dokážeme ve třetí třetině soupeře i zmáčknout a dotáhnout v případě nepříznivého skóre. Opakem pak je liknavost v případě, že „vedeme a pro vítězství si jedeme“, jak s oblibou říkám. Dostaneme se snadno do vedení o několik gólů, ale v prostřední části se necháme uchlácholit vedením a často o něj přijdeme a musíme se strachovat až do konce utkání o výhru.

Přednostmi hráčů jsou jejich fyzické předpoklady a neunavitelnost.
Přednostmi hráčů jsou jejich fyzické předpoklady a neunavitelnost.

Pak mě také dokáže pěkně nakrknout nezodpovědnost, to, že hráč neplní svoje povinnosti v kabině, na ledě, i co se ostatních situací týká. Zde ale platí otřepaná hláška „co se stane v kabině, zůstane v kabině“. Nesetkal jsem se s tím, že bychom si tyto problémy tahali do osobních životů. Samozřejmě nějaké ostřejší slovo padne, aktuální trénink nebo zápas ovlivněn je, ale dlouhodobější rozepře se nám naštěstí vyhýbají.

Když to vezmeš z té pozitivní stránky, díky vašemu „uchlácholení se“ je hra vždy napínavá, což jistě ocení všichni vaši fanoušci, včetně vašich partnerek. 

To máš asi pravdu. Pokud naše partnerky mohou, tak nás chodí na zápasy podporovat. Náš koníček vnímají dobře, i když to může být taky tím, že jsou raději, když jdeme na hokej s klukama než za milenkou. (smích)

A co ty? Předpokládám, že jsi fanouškem hokeje, jinak bys jej nehrál. Sleduješ jej v televizi? Máš nějaký vysněný tým, proti kterému by sis rád zahrál? 

Hokej sleduji pasivně nejenom v televizi, ale snažím se navštěvovat i utkání Sparty v extralize. Když čas dovolí a koná se MS někde poblíž, tak se rád vydám, letošní jsem však bohužel vynechal, přestože bylo v Bratislavě. Samozřejmě se člověk snaží hlavně potěšit koukáním se na utkání, ale člověku nedá, aby si tam nehledal „svoje věci“, které ho mohou posunout dále, ať už se jedná o technické, či taktické věci. Osobně bych si přál zahrát si například proti Nashville Predators z NHL, kterým fandím od jejich začátku v této soutěži. Ale upřímně, každý alespoň poloprofesionální tým by nás určitě převálcoval kvalitou hry, ta by rozhodně byla na mnohem vyšší úrovni. 

Hokeji fandí hráči nejen v televizi ale také na reálných zápasech.
Hokeji fandí hráči nejen v televizi ale také na reálných zápasech.

To zní jako protivník hoden vaší pozornosti. Lehce jsi mi povykládal, jak to vypadá, když jste na ledě, mě ale zajímá také zákulisí. Jaká je atmosféra mimo zápas? Máte nějaký rituál, který vám přináší štěstí ve hře? A co chvíle po zápase?

Máme klasické rituály jako ostatní týmy, samozřejmě máme pokřik a maskota, ale něco nevšedního, co by nás odlišovalo od zbytku světa, mne nenapadá. A taky si nejsem jistý, zda nám zrovna tyto rituály nosí štěstí. (smích) 

No a nálada po zápase je různá. Varianty jsou vždy dvě. Když se vyhraje, tak jsme samozřejmě nejlepší na světě, nikdo nás nemůže porazit a držíme pomyslný Stanley Cup. (smích) Po prohře naopak každý od plic řekne, co se mu nelíbilo, co bychom měli zlepšit.

Taková upřímnost a sebereflexe je po zápase podle mě to nejlepší, co můžete udělat, abyste příště dopadli lépe. Dobrým způsobem, jak přinést do hry něco nového, je nabrání nováčků. Jak si potenciální spoluhráče vybíráte?

Hráče se snažíme shánět na akcích naší vysoké školy – tedy na sportovních kurzech, seznamovacích kurzech a dalších převážně sportovních akcích. U nových hráčů je hlavní to, aby měli ve své DNA tah na bránu. A taky nadšení pro hru a pro svůj koníček. 

Ideální hráč by měl mít nadšení pro hru a svůj koníček.
Ideální hráč by měl mít nadšení pro hru a svůj koníček.

Vypěstování takové hokejové DNA chvílí trvá, ideálně by hráči měli začít s hokejem už v dětství. Proč by podle tebe měly děti hrát hokej? 

Pohyb, kamarádství, reálný život. V dnešní době internetu občas děti ani nevědí, co všechno se vlastně bez mobilu dá dělat a co je zábava. Navíc zde vznikají přátelství, která mohou trvat celý život nebo alespoň jeho podstatnou část. V neposlední řadě pak celkově upadá zájem o pořádný sport. Nemyslím si, že raná profesionální specializace je správná, ale věnovat se jedné věci pořádněji než něčemu jinému v dnešní společnosti chybí.

Rozhodně s tebou souhlasím, že nejen hokej, ale všeobecně sport je pro děti skvělý způsob, jak si najít přátele. Mám pro tebe poslední otázku. Nedávno jste se rozhodli obléknout dresy od Zonky. Co vás se Zonky spojuje?

Když jsem se o podpoře Zonky dozvěděl, připadalo mi to jako super nápad. Přeci jen převážná část našeho týmu jsou studenti, takže jakékoliv podpory si nesmírně vážíme, čímž bych chtěl společnosti Zonky poděkovat za poskytnuté zápasové dresy. Jinak si myslím, že filozofie společnosti kráčí správným směrem, a přeji jí dobrou budoucnost.

Sdílet článek