29. srpna 2019

Využijte mikroúvěr efektivně. Znáte největší nástrahy mikropůjček?

Lukáš Zelený

Každý úvěr je dobrým sluhou, ale zlým pánem. Toto platí obzvlášť v případech, kdy je půjčka sjednána narychlo a bez důkladného zvážení rizik. Zpravidla se jedná o situace, kdy je žadatel o půjčku v naléhavé finanční nouzi. Neuvážená půjčka za nevýhodných podmínek pak dovede nadělat více škody než užitku. Jaké jsou největší nástrahy mikropůjček?

Jednu z největších nástrah mikroúvěrů představuje naléhavá finanční tíseň. Nepřišla výplata? Je potřeba zaplatit účty za pronájem bytu a energie? Nebo chybí finance na splátku hypotéky či ostatních dluhů? Mnozí tyto situace automaticky řeší úvěrem. To je však špatně. Nečekaný výpadek příjmů, případně nenadálé náklady by měla pokrýt vlastní finanční rezerva. 

Pokud je finanční rezerva nedostatečná, může po pečlivém zvážení a zhodnocení všech podmínek přijít na pomoc půjčka před výplatou. Před jejím sjednáním by ale měl mít každý žadatel na paměti zásady správného úvěrování a nepodceňovat rizika mikropůjček

Žadatelé o mikroúvěr nejvíce podceňují:

  • Hodnotu RPSN
  • Krátkou dobu splatnosti
  • Zpoplatněné služby

Nepodceňujte hodnotu RPSN

Nepředvídatelné situace můžete ustát díky finanční rezervě.
Nepředvídatelné situace můžete ustát díky finanční rezervě.

Hodnota RPSN patří vedle samotného úroku k nejdůležitějším údajům. Vyjadřuje totiž roční procentní sazbu nákladů, která již zahrnuje úrok a všechny poplatky. Zatímco poctiví poskytovatelé půjček hodnotu RPSN přehledně uvádí, u nepoctivých poskytovatelů je tento údaj skrytý ve velmi malém písmu na naprosto nepřehledném místě. Pokud si žadatel úvěru RPSN neohlídá, může si touto nepozorností půjčku pořádně prodražit.

Pozor na krátkou dobu splatnosti

Pozor si dejte také na dluhovou spirálu, z té se totiž dostává velice obtížně.
Pozor si dejte také na dluhovou spirálu, z té se totiž dostává velice obtížně.

Ostražitost se vyplácí také v případě doby splatnosti. Krátká splatnost mikroúvěrů se na první pohled jeví lákavě. Jenže pro klienta je mnohdy přítěží. Před sjednáním mikroúvěru je důležité kriticky zhodnotit své příjmy. Vystačí vám na úhradu budoucí splátky?  Nebo vás přivedou opět do problémů?

Pokud se totiž splátku nepodaří uhradit v termínu, přichází na řadu sankce za prodlení platby. Férová online půjčka má proto nastavenou splatnost nikoliv v řádu dní, ale v jednotkách měsíců, které poskytují dostatečně dlouhou dobu na stabilizaci příjmů i vytvoření finanční rezervy.

Půjčku výrazně prodraží zpoplatněné služby 

Stinnou stránku některých mikropůjček představují skryté poplatky a zpoplatněné služby. Ačkoliv půjčka může podle úroku a RPSN vypadat výhodně, její vedení prodraží skryté poplatky. K nejběžnějším zpoplatněným službám patří poplatky za zřízení a vedení půjčky, poplatky za výpisy a administrativní úkony, zpoplatněné call centrum či upozornění za prodlení splátky.

Před sjednáním půjčky si proto důkladně prostudujte smlouvu a zajímejte se o ceník zpoplatněných služeb. Pouze důkladné a kritické posouzení všech aspektů a rizik pomůže získat úvěr, který bude dobrým sluhou.

Sdílet článek