Rady a tipy

Zapřít se a dřít? Tipy, jak si zajistit finanční stabilitu a nezešílet

avatarUrl

Zonky

15. 3. 2017

ArticlePictureDetail

Máte pocit, že jste otroky svých nudných zaměstnání a otravných šéfů? Že jen chodíte do práce nebo sbíráte sílu, abyste…

Máte pocit, že jste otroky svých nudných zaměstnání a otravných šéfů? Že jen chodíte do práce nebo sbíráte sílu, abyste v práci přežili další den? Potácíte se od výplaty k výplatě a pořád se vám nedaří na nic ušetřit? Tak právě pro vás je tenhle článek!

Text: Natálie Veselá, Foto: Profimedia

Finanční guru Jane Hwangbo, kterou na Twitteru sledují tisíce lidí, nabízí řešení tohoto zdánlivě neřešitelného problému všem, kteří mají pocit, že se chytli do pasti. Jak nevyhořet dřív, než docílíte finanční stability? Jane říká, že je extrémně důležité začít měnit věci k lepšímu životu hned teď. Na počáteční investici na svůj plán si klidně půjčte od lidí na Zonky. Má to smysl. Proč?

Problémy nemají jen flinkové
„Děje se to každý den. Lidé, kteří se na mne obracejí s těmi největšími finančními problémy, nejsou nezodpovědní flinkové. Naopak, snažili se chovat tak, aby zajistili sebe i svou rodinu. Jenže se dostali do slepé uličky a mají pocit, že pro ně neexistuje cesta ven,“ říká Jane. Mýlí se? Podle ní ano. „Od začátku se snažte zajistit si finanční stabilitu způsobem, který není v rozporu s tím, kdo jste a čím chcete být. To mějte neustále na paměti,“ nabádá. „Naučte se finanční gramotnosti, osvojte si schopnosti, které vám zatím chybí, a nebojte se změny,“ doporučuje.

Vítejte v krysím závodě!
„Představte si scénář: Dívka chodí do školy, aby se mohla stát tím, čím chce být. Získá titul. Pak si musí najít práci, přičemž výše jejího platu je prioritou číslo 1, a proto se prozatím musí vzdát toho, čím chce být. Je šikovná a chytrá. V práci se jí daří a její přátelé a rodina ji za to chválí. Získává finanční stabilitu a nezávislost. A pomalu se začíná nenávidět. Začíná cítit, že nežije svůj život. Světu to ukazuje výbuchy vzteku a netrpělivostí. Přežívá,“ popisuje Jane.

Zapřít se a dřít?
Proč vám to vyprávíme? Protože ta dívka je příběhem finančního života nás všech. „Na tom, co se svým životem udělá, záleží, jestli se jí podaří vytvořit budoucnost naplněnou štěstím. S největší pravděpodobností si ale bude myslet, že setrvat na už nastoupené cestě je prostě jednodušší, a tím pádem bude stále více vyčerpaná kvůli tlaku, ve kterém žije. V určitou chvíli se kvůli prostému přežití odstřihne. Od sebe i lidí okolo,“ vysvětluje. Finanční stabilita se nebuduje jen tím, že se člověk zapře a dře tak, že se úplně popře. Z dlouhodobého hlediska je to cesta do pekel. Druhá možnost je vystavět si finanční stabilitu na tom, kým skutečně jste.

Čtyři stupně ke zlaté
Jak na to? Jane nabízí univerzální návod, podle kterého by měli lidé postupovat, když chtějí dosáhnout harmonie mezi sebou a penězi, to všechno rozumně a bez vyhoření. Tady její návod máte:

První úroveň: Finanční stabilita
Musíme mít jistotu, že jsme schopni zaplatit nájem, účty, dopravu, jídlo a splátky svých dluhů. To je náš první cíl.

Druhá úroveň: Finanční pružnost
Když víme, že jsme schopni naplnit první úroveň, můžeme si dopřát nějakou zábavu. Zajet si na neplánovanou dovolenou nebo si koupit něco, co nám udělá radost, aniž by nám to způsobilo finanční problémy. Do každého života patří radost a spontánnost.

Třetí úroveň: Finanční růst
Když dosáhneme prvních dvou úrovní, získáme dostatečné finanční sebevědomí a s ním pravděpodobně pocítíme potřebu rozvíjet své finanční schopnosti. Chceme se naučit, jak své peníze nechat růst, tedy investovat. Zkusit to můžete třeba do lidí na Zonky. S pevně zakořeněnou finanční stabilitou a pružností si nyní můžete dovolit – emocionálně i finančně – trochu riskovat. Ovšem pozor: úroveň 1 a 2 nesmíte přeskočit. Jinak narazíte.

Čtvrtá úroveň: Naplnění
Prvních tří úrovní finanční hierarchie lze dosáhnout čistě za pomoci kalkulačky. Na čtvrtou úroveň se ale nedostanete, když nebudete vědět, kdo vlastně jste a pokud nezačnete investovat do věcí, které vás dělají šťastnými. Tak bude váš čas, peníze i talent v rovnováze a efekt, který vyvolá vaše konání na světě, mnohem větší. A vy budete finančně stabilní a šťastní.

Jak se ale dostat na čtvrtou úroveň? „Začněte tak, že zkrotíte první úroveň. Vyžaduje schopnosti a znalosti, které bohužel většina lidí nemá, proto se nikdy nevyškrábou k finanční stabilitě. Což je škoda, protože získat kontrolu nad svými financemi není tak těžké, když překonáte počáteční strach z neznámého. Jenže místo toho se spousty z nás snaží skočit rovnou na třetí úroveň. Volí k tomu cesty, které je, tak jako dívku z našeho scénáře, činí nešťastnými,“ říká finanční guru.

Pak stejně jako zmíněná dívka nevědí, jak tento stav změnit, a tak prostě plavou s proudem. Tak jako zapomnětlivá rybička Dory v Hledá se Nemo. Zaměřují svou pozornost na to, jak přežít. Jejich mezilidské vztahy trpí a často se úplně rozpadají. Je to jako Hlava XXII – jejich kariéra, která jim pomohla zajistit finanční stabilitu, je ničí a oni nemají odvahu podívat se pravdě do očí.

Chcete si dát do pořádku finance? Proč zbytečně vyhazovat peníze za předražené půjčky, zkuste refinancování se Zonky!

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013