2. června 2017

Zkouším pořád, říká bubeník, který vyměnil metal za hiphop

Profilový obrázek

David bubnuje hrozně rád a za bicíma mu to dost sekne. Každopádně bicí má i díky Zonkyho půjčce, kterou si před nedávnem vzal a teď dost pilně trénuje. Po 10 letech působení v jedné hardcore kapele se totiž rozhodl totálně změnit prostředí a ponořil se do hip hopu. A to ve velkém stylu. Seznamte se, tohle je nový bubeník kapely POETIKA. Sraz jsme si dali v jeho brněnské zkušebně.

Text: Lenka Ciznerová, Foto: Michael Kratochvil

Vidím troje bicí. Takže tu asi nejste úplně sami, je to tak?
Dělíme se ještě se dvěma kapelama, takže dohromady jsme tu tři.

Když jsme domlouvali rozhovor, mluvil jsi o kapele Poetika, ale to nejsou Brňáci, že?
Ne, ne. Nejsou z Brna a zkouším s nimi zatím teprve od prosince. S mojí původní kapelou Filthyminds, se kterou jsem hrál asi 8 let, teď v červnu končíme.

Takže s kapelou, se kterou jsi hrál dřív, končíš. Proč? Měli jste spory?
Vůbec ne, naopak jsme dobří kamarádi. Ale kytarista se nám odstěhoval do Prahy a chce cestovat, tak jsme si řekli, že už to stačilo.

Mezi brněnským hardcorem a klasickým hip hop je docela velký rozdíl, ne?
Dost velký. Poetika zatím funguje oficiálně rok, takže v podstatě je to moje nová kapela.

Jak jsi se s k nim dostal?
Někdy před dvěma lety jsem měl poprvé pocit, že si chci zkusit něco jiného. Hrál jsem tvrdou muziku a lákalo mě zkusit si nějaký projekt. Zní to trochu kýčovitě, ale na Youtube jsem si tenkrát vyhlídl pár klipů, který se mi líbily.

Zaujal mě hip hop a živý bicí, ale nebylo v tom moc českých projektů. Pak jsem to viděl u Prago Union a začal jsem psát hiphoperům, kteří se mi líbili. Neměl jsem žádné video, které jsem jim mohl nabídnout, takže jsem je oslovil s tím, aby se se mnou potkali a pokecali jsme o tom.

Jediný, kdo se mi ozval, byl Eda. To ale tehdy ještě nebyla Poetika. Bavili jsme se o tom, že se mi ten nápad moc líbí, ale nevěděli jsme, jak všechno bude. Mezitím uběhly dva roky, kdy jsme spolu nebyli v kontaktu. Asi týden potom, co jsme se rozhodli s kapelou Filthyminds skončit, se mi ozval Eda s tím, jestli k nim nechci jít hrát.

To už šlo o relativně známou grupu?
Je to tak, ale já jsem to tehdy nevěděl. Znal jsem Edu, ale první songy Poetiky ne. Až zpětně jsem zjistil, že písničku znám z Óčka a že to jsou vlastně oni. Sháněli na léto a případně na delší dobu živou kapelu. Tak jsem usoudil, že do toho chci jít.

Hned jsem se ptal, proč si vybrali právě mě, když v jejich pozici přeci můžou udělat konkurz. Eda mi na to řekl, že já jsem se jim ozval už před dvěma lety, a tak věděl, že do toho nejdu jenom kvůli slávě.

Takže budeš slavný bubeník?
Mně o peníze moc nejde. Sama to vidíš, teď jsem po noční. Chodím totiž každý den do fabriky. Mám skvělého mistra, který mi sám hned nabídl, že mi vyjde maximálně vstříc, když se dozvěděl, že hraju v Poetice. Těším se na to, i když jsem samozřejmě zatím hodně vytrémovanej.

Jak zkoušíte? Poetika přeci není z Brna.
To je pravda, jsou z Vysočiny, Žďáru, Velké Bíteše a Meziříčí. Z Brna je kytarista a já, ale jezdí sem za mnou. Kdybych měl bicí pokaždé složit a jet s nima někam jinam na zkoušení, asi by mi švihlo. Jim stačí vzít dva mikrofony a jedou. Zkoušíme teď dvakrát týdně, ale cítím, že by to chtělo častěji.

Zkoušíš i sám?
Jasně, to hlavně. Zkouším vlastně pořád. Po práci se jdu vyspat, pak jdu do zkušebny a pak zase do práce.

To musí mít přítelkyně radost…
Je dobrá, fandí mi. Zatímco na hardcorové koncerty ji moc neužilo, tak Poetika ji uchvátila a těší se, že konečně bude jezdit se mnou.

Půjčil sis na Zonky. Na nové bicí?
Na celé nové bicí by mi půjčka 35 tisíc nestačila. Ale protože bicí jsou spotřební zboží, je potřeba je neustále aktualizovat a obnovovat některé části. Koupil jsem si činely, šlapky a musel jsem si pořídit taky odposlechy, které jsem doteď nepotřeboval, protože naše songy jsem hrál od začátku a znal je nazpaměť. Tady je to o něčem docela jiném, musím kapelu slyšet. Hip hop je živá věc.

Podle bubeníka se defacto přeci řídí kapela, je to tak?
Je, ale protože na sebe zatím nejsme tak docela napojení, bude nám zpočátku pomáhat technika. Půl na půl pojedou bicí automaticky a půl budu dohrávat já. Časem elektronického bubeníka odstraníme úplně a budu jenom já.

Jak je to dlouho, co ses na Zonkyho obrátil?
Půjčku jsem si vzal před třemi měsíci.

Proč zrovna Zonky?
Dozvěděl jsem se o něm přes kamaráda, který je odborník na finance. Sešli jsme se a já mu vysvětlil, že potřebuju půjčku na bicí. A taky jsem Zonkyho znal z reklamy. Jinde jsem to ani nezkoušel, zaujalo mě, že to můžu udělat hned. Kdysi jsem zkoušel půjčku v České spořitelně, ale nedali mi ji, a tak mě jiná možnost lákala víc.

Sedli jsme si hned k počítači, všechno vyplnili a odklikli. Docela jsem koukal, jak rychle to šlo a co všechno chtěli vědět. Než jsem stránku restartoval, byly peníze na půjčka vybrané.

Čekal jsem, že bude chvilku trvat něž si to lidi přečtou, ale bylo to hned. A skutečné peníze jsem měl za pár dní na účtu.

Kolik platíš měsíčně?
Platím 1930 Kč. Myslím, že jsem dostal úrok 9 nebo 10 procent a přeplatím asi 3000 Kč, takže jsem naprosto spokojený. Mě to nezruinuje a navíc můžu zaplatit i víc, kdybych mohl. Bez nějakých sankcí. To bych chtěl.

Máte taky velké plány, ale chybí vám do jejich rozjezdu peníze? Nebo jen nechcete zbytečně vyhazovat peníze za předražené půjčky? Zkuste Zonky. Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem. 

Sdílet článek