1. června 2018

Změna životního stylu je dovedla k podnikání

Tereza Sládková

Není bio obchod jako bio obchod. Ten v Hradci Králové se skutečně vymyká. A to nejen kvalitním přírodním sortimentem, ale především jeho majiteli, kteří vědí, co dělají. Oni tak totiž skutečně žijí, proto s klidem na duši poradí i třeba se službou Zonky.

Do města, kde se slévají dvě významné řeky, Labe a Orlice, jezdím velice ráda. Zvlášť když je návštěva města spojena s poznáním nové bio prodejny, kde mi možná konečně někdo objasní některé trendy pojmy, kterých se v této oblasti za poslední roky vyrojilo neskutečně moc. A jeden aby se v tom vyznal.

button_jak_zonky_pujcuje_zelena

Na náměstí S. K. Neumanna dlouho bloudit nemusím, protože na mě mává sympatický majitel obchodu Lukáš. Obchod nevede sám, což mi hned objasňuje při představování své manželky Veroniky. Mladý, normální pár, blesklo mi hlavou. Není jim lhostejné jejich okolí a příroda a chtěli změnit i své stravovací i ekologické návyky, tak do toho šli jednoduše po hlavě.

„No, po hlavě úplně ne. (smích) To se vyvíjelo postupně. Pravdou je, že jsme začali s manželkou postupně měnit náš životní styl. Také jsme věděli, že budeme chtít do pár let miminko, a tak jsme se začali zajímat nejprve o zdravou stravu. Postupně jsme si uvědomili, že nejsme jen to, co jíme, ale vše, co do sebe vstřebáváme. A jelikož kůže je největší orgán těla, tak jsme oba přešli na přírodní kosmetiku,“ říká Lukáš.

Bio obchod v Hradci Králové.

Člověk by řekl, že tu drogerii a kosmetiku řeší jen ženy, ale jak vidím, není tomu tak a jsem za to samozřejmě moc ráda. Už hlavně kvůli tomu životnímu prostředí.

Lukáš: Musím říct, že mě bio kosmetika úplně uchvátila. Začali jsme si uvědomovat dopad „chemické“ kosmetiky na nás i na životní prostředí okolo nás. Proto jsme úplně obměnili nejen kosmetiku, ale i drogerii, prací prášky, repelenty apod. Velmi pozitivně a se zájmem na to reagovalo i naše okolí.

V Hradci Králové dominují kuchyni italské speciality ⇒

No tak to je ale skvělé. Občas totiž slýchám příběhy, kdy okolí naopak spíš bojkotuje, až zesměšňuje některé počiny. A třeba tu danou věc ani lidé nevyzkoušeli nebo o ní mnoho nevědí.

Veronika: No, my naštěstí takové zkušenosti ani moc nemáme. Spíš je pro nás těžší lidem vysvětlit rozdíl mezi přírodní a tradiční kosmetikou. V čem je ta přírodní lepší pro ně, jejich děti a jejich okolí. Dokonce jsme už zavedli i přírodní kosmetiku pro domácí mazlíčky. Také se snažíme lidem vysvětlovat, že účinky přírodní kosmetiky se nedostaví přes noc, ale je to postupný proces, který chvíli trvá. Je potřeba tělo detoxikovat, vlasy zbavit závislosti na silikonech a to vše nějaký čas zabere. Je dokonce možné, že když začnete najednou používat přírodní kosmetiku, tak se nakrátko může stav pleti nebo vlasů i zhoršit. Tělo je na některých látkách, dá se říct, závislé, a tak se prostě brání.

Veronika s Lukášem zcela změnili svůj životní styl.

Také bojujeme se společnostmi, které si postavily marketing na „přírodní“ kosmetice, ale ve skutečnosti jejich produkty obsahují látky v přírodní kosmetice přímo zakázané.

Naštěstí vy máte čisté svědomí, že zde prodáváte to, čemu nejen věříte, ale máto skoro vše vyzkoušené na vlastní kůži. A to doslova.

Lukáš: Troufnu si říct, že všechno. (smích) Samozřejmě chceme stále rozšiřovat svou nabídku o další přírodní produkty. Mimo kosmetiky chceme také rozšířit nabídku přírodních doplňků stravy a přírodní lékárny. Dále by se mi líbilo do našeho obchůdku zapracovat i bezobalovou drogerii, abychom aktivně pomáhali snižovat ekologickou stopu. Myslím, že se nám povedlo vybudovat opravdu hezký a příjemný obchod s uceleným designovým konceptem, kde si každý najde to své.

Do virtuální reality skočíte v Poděbradech ⇒

V sortimentu najdete přírodní kosmetiku i lékárnu.

I ti, co se třeba ještě v bio produktech moc neorientují? Na co bys vlastně takového zákazníka „nalákal“?

Veronika: Samozřejmě přírodní a bio kosmetiku, kosmetiku netestovanou na zvířatech, ale i přírodní doplňky stravy, jako je goji, chlorella, zelený ječmen, aloe vera, rakytník a podobně. Dále u nás, jak vidíš sama, prodáváme bylinné čaje, šťávy, esenciální oleje a vonné vosky, kosmetiku pro zvířata, ekologickou drogerii. Velmi oblíbená je přírodní péče pro maminky a děti. Není toho málo a opravdu si myslím, že si tu každý najde to své.

Zonky pomohlo k rozšíření bio obchodu.

Lukáši, za tímto celým stojíš jen ty a Veronika, což je určitě občas náročné. Zároveň ale máte ještě i super e-shop s krásným a hlavně příjemným designem, velkým výběr sortimentu… To určitě „spolklo“ hodně financí.

Lukáš: (smích) Spolklo. Otevření kamenného obchodu i s e-shopem a pořízení zásob není samozřejmě levná záležitost. A vzhledem k tomu, že obchod financujeme jen já a manželka, nestojí za námi žádná velká společnost, museli jsme si na část zásob někde půjčit. Primárně jsem se obrátil na svou banku, ale ta mě trochu zklamala, protože i přes proklamovaný poměrně lukrativní úrok byla konečná nabídka docela jiná – samozřejmě dražší. Proto jsem se rozhodl hledat alternativní způsob financování a obrátil se na Zonky. Tady jsem dostal o čtyři procenta lepší nabídku. A když k tomu přičtu velmi milé jednání a stručné obchodní podmínky, nebylo co řešit.

A ono opravdu není co řešit, když máte sen, věříte mu a jdete si za ním. Tak nic neřešte a zkuste to s námi na Zonky.

Sdílet článek