Jak probíhá investování?

1. Registrujte se

Zaregistrovat se jako investor trvá 15 minut. Vše je online a zdarma. Potřebujete k tomu 2 doklady totožnosti, telefonní číslo a číslo vašeho bankovního účtu.

2. Podepisujete smlouvu

Pak spolu podepíšeme smlouvu – tedy ne fyzicky, ale přes SMS kód, který vám pošleme na mobil. Unikátní kód jednoduše přepíšete do vaší registrace a tím je smlouva podepsaná. V klidu.

3. Nabití investorské peněženky

Peněženka je část vašeho investorského přehledu, kde vidíte veškeré finanční transakce a zůstatky na vašem účtu na Zonky. Pro investování je potřeba peněženku nabít, tedy převést do peněženky peníze ze svého bankovního účtu alespoň pro první nabití peněženky. Částku necháme samozřejmě na vás.

4. Dokončení registrace

Jakmile k nám peníze dorazí, aktivujeme vám účet na Zonky. Standardně to trvá 2-4 pracovní dny po odeslání platby. Během této doby kontrolujeme vaše údaje, číslo účtu, doklady. V tu chvíli ještě není možné na Tržišti investovat, ale jinak máte už všechny možnosti jako ostatní investoři. Dokončenou registraci poznáte tak, že budete moct investovat do půjček na Tržišti.

5. Jak dlouho trvá, než se peníze objeví v peněžence?

Peníze se ve vaší peněžence objeví zhruba za 1-3 pracovní dny. Tedy o jeden den déle, než standardní čas, na který jste zvyklí z banky. Je to proto, že platby párujeme s vaším účtem. K hladkému průběhu je nutné vždy dobře uvést váš variabilní symbol.

Investujte a vydělávejte!

Průměrný výnos je 6,03 %, ale můžete mít výnos také 3 % nebo 10 %. Záleží na vaší investiční strategii. Více k investičním strategiím najdete zde.

Jak probíhá zainvestování půjčky?

Každá půjčka je ihned po jejím schválení zafinancována námi na Zonky, aby lidé, kteří si půjčují, získali peníze co nejdříve. Ihned po odeslání peněz lidem je půjčka vystavena na Tržiště, kde bude dva dny. Po tuto dobu můžete do půjčky investovat.

Do jednotlivých půjček investuje i institucionální investor, jehož cílem je budovat si dostatečně vyvážené portfolio. Vy i institucionální investor tak získáváte participace na jednotlivých půjčkách vystavených na Tržišti.

Kolik můžu investovat do jedné půjčky?

Na Zonky můžete investovat do půjček minimálně 200 Kč. Maximální částka, kterou můžete do jedné půjčky investovat, je ovlivněna počtem aktivních investic, které na Zonky máte. Pokud na Zonky máte málo investic, je maximální výše jedné investice stanovena na 5000 Kč. Nízké částky jsme vybrali z toho důvodu, abyste mohli dobře diverzifikovat své portfolio. Maximální částky pro investici do jedné půjčky v závislosti na počtu vašich aktivních investic je definován v PDF dokumentu Parametry částek pro investování.

Hranice bezpečného investování na Zonky je 122 investic na portfolio - to je mez, u které se láme statistika sloužící k ochraně vašich participací. Tohle číslo vyjadřuje počet investic, kdy investoři dosahují nejvyššího investičního výnosu při nejnižším počtu participací.

Kolik času mám na investování do jedné půjčky?

Každá půjčka je na Tržišti maximálně 2 dny. Může být zainvestovaná i během pár minut. Záleží na investorech, jak budou rychlí. Nejdřív vidíte částku blokovanou, a to do doby, než uplnou dva dny, co je půjčka na Tržišti. Přehled o vývoji máte také v sekci Lidé, které jsem podpořil. Další pracovní den poté, co odešleme peníze na účet, uvidíte participaci v aktivních investicích.

Co se stane, když se investoři na celou půjčku nesloží?

Zákazník dostane půjčené peníze na svůj bankovní účet po podpisu smlouvy vždy, protože půjčku nejprve zafinancuje Zonky. Následně se půjčka vystaví na Tržiště pro investory, kteří mají maximálně dva dny na to, aby do ní vkládali své peníze.

6. Přichází vám splátky vašich investic

Splátky s úrokem ze všech vašich investic vám chodí měsíčně. Každá investice je splatná jiný den, takže splátky vám na účet přicházejí postupně. V jedné splátce máte obsaženu splátku jistiny, tedy toho, co jste do příběhu vložili, a výnos. V přehledu investic ve svém účtu vidíte, kolik vám už bylo splaceno a jak si investice vedou, případně jestli se se splátkami někdo opozdil.

Co s penězi, které se mi vrátily?

Peníze, které se vám vrátily, můžete znova investovat a nechat je dále vydělávat a nebo si je poslat zpět na svůj bankovní účet.

Pomohla vám tato odpověď?

Poradna

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2022 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013