Kdo je institucionální investor?

Institucionální investor je právnická osoba, která na Zonky vystupuje jako tzv. „Tvůrce trhu”. V praxi to znamená, že investuje do všech půjček, které byly vystaveny na Tržišti. Buduje si tímto způsobem dostatečně vyvážené portfolio a hlavně díky jeho účasti dochází k zafinancování půjček, o které mají investoři na Tržišti menší zájem a jejichž zafinancování by trvalo delší dobu. Jedná se o běžnou praxi největších světových p2p platforem. Institucionální investor tak přispívá k udržení dobré reputace Zonky mezi poptávajícími po půjčce a tím pádem i udržení dostatečné nabídky půjček pro ostatní investory.

Z toho důvodu je institucionální investor velmi důležitý pro udržitelnost a rozvoj platformy Zonky. Do budoucna je možné očekávat, že bude na platformě Zonky vystupovat více institucionálních investorů, kteří rovněž využijí možnost vybudovat si dostatečně vyvážené portfolio a Zonky jim to umožní prostřednictvím připravených nástrojů (např. rezervační systém).

A jaká je role Zonky?

Často se investoři a lidé poptávající po půjčce domnívají, že Zonky je také institucionálním investorem. Není tomu tak, Zonky v současné chvíli financuje půjčku pouze v okamžiku načerpání a následně ji poskytuje ostatním investorům, a to i institucionálním, v celé výši půjčky. Účelem Zonky je vystupovat v roli poskytovatele spotřebitelského úvěru/jednotlivých půjček a pouze zprostředkovávat peníze od investorů. Poptávající po půjčce tak díky Zonky získávají peníze za nižší úrok a investoři vyšší výnos, než by získali v bance. Díky tomu dochází k zefektivnění celého trhu s půjčkami.

Pomohla vám tato odpověď?

Poradna

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2022 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013