Můžu si investované peníze vybrat zpět?

Když jednou peníze investujete, nejde si je vybrat zpět. Peníze už fyzicky odešly tomu, komu jste je půjčili. S penězi budete moci disponovat až tehdy, když se vám vrátí zpět v podobě splátek. Abyste své peníze získali zpět dřív, můžete využít sekundární trh. Místo, kde je možné za určitých podmínek prodat ostatním investorům participace, a tím si uvolnit peníze.

Peníze, které máte v peněžence, protože se vám už vrátily nebo jste je neinvestovali, si můžete kdykoliv vybrat.

V peněžence mám blokované peníze. Co to znamená?

Peníze mohou být v peněžence blokovány ze tří důvodů: nejčastější případ je ten, že jste danou částku vložili do půjčky, která ještě není zcela zafinancovaná a čeká na další investory. Jakmile se půjčka celá zafinancuje, blokované peníze se vám z peněženky odečtou. V případě, že se půjčka nezafinancuje, peníze se vám znovu uvolní a vy je můžete investovat do jiné půjčky.

Druhý případ je účtování poplatku. Ten se účtuje na přelomu měsíce a než se přepíše do peněženky, tak je právě takto blokován.

Výplata peněz z peněženky:

Poslední případ blokace v peněžence nastává tehdy, když si vyplácíte peníze na zadaný účet. Po zadání platby jsou peníze blokovány, než je odešleme do banky. Převod trvá zpravidla 1-2 pracovní dny podle pravidel uvedených v obchodních podmínkách. Převod je zdarma. Zadáte ho ve svém profilu Zonky a potvrdíte v rámci nastavených bezpečnostních prvků.

Výběr na účet, na který ještě z investorské peněženky nebyly ze Zonky zaslány peníze, je ale z bezpečnostních důvodů automaticky odložen o 24 hodin. Chráníme vás tak proti zneužití vašeho účtu cizí osobou. O zadaném výběru vás také e-mailem hned informujeme. Po uplynutí této lhůty platbu zpracujeme podle standardních podmínek. Pokud by ale 24 hodin uběhlo po pracovní době, o víkendu nebo během svátku, platbu začneme zpracovávat až následující pracovní den. Další platby na takovýto účet probíhají bez čtyřiadvacetihodinové odložené splatnosti, pokud už tato lhůta uběhla u prvního výběru.

Pomohla vám tato odpověď?

Poradna

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2022 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013