Každý den vstáváte do práce a už vás to přestává bavit. Nebo nejste studentský typ, takže si doděláte střední a na VŠ…
Každý den vstáváte do práce a už vás to přestává bavit. Nebo nejste studentský typ, takže si doděláte střední a na VŠ nemáte vůbec pomyšlení. No a třeba jste školu zrovna dodělali, ale být zaměstnaný vám nevyhovuje. Ze všech výchozích pozic, které jsme tady popsali, si můžete jít stoupnout na stejnou startovní čáru, které se říká startup.
Text: Ondřej Hlíza
Žijeme ve světě téměř neomezených možností a čím dál tím více se tato neomezenost dostává i do pracovního prostředí. Doba přeje tomu, že člověk nemusí dělat práci, která ho nebaví. Volných pracovních míst je dostatek, kvalifikovaných lidí naopak málo.
Pokud tedy chodíte do práce, která vám nic neříká, nebojte se vystoupit z komfortní zóny a začněte jinak.
Začněte podnikat v tom, co umíte. To i přes to, že lidí s tímto produktem je na trhu dostatek. Nebo třeba nikdo takový není. Začnete tvořit něco, čemu se říká startup. Důležité je vědět, jak na to.
1. Od myšlenky k nápadu
Lidí, které něco napadlo, je na trhu velké množství. Nebuďte jedni z nich a myšlenku rozveďte do podoby nápadu, který bude mít reálnou šanci na úspěch. Pokud tohle dokážete, máte za sebou vůbec tu nejtěžší část.
2. Od nápadu k produktu
Pokud jste právě zjistili, že to, co jste vymysleli, je opravdu možné realizovat, nejspíš už víte, jestli se bude jednat o produkt nebo službu. Opravdu dbejte na to, že si zjistíte, jestli už daná věc na trhu je a zda máte dostupné všechny prostředky k její výrobě. Teď nemáme na mysli finanční stránku, ale spíš jestli víte, že tohle programátor zvládne nebo že tenhle materiál se dá přivézt případně vyrobit.
3. Od produktu k byznys plánu
Dá se říct, že do této chvíle to bylo celé celkem zábava a vy si už brousíte zuby na první zákazníky. Jenže teď přichází na řadu další těžká část vašeho podnikání a tou je byznys plán.
Podnikatelský plán by pro vás měl být určitým vodítkem k dosažení nastaveného cíle.
Dejme tomu, že budete mít cíl nebýt ve ztrátě. No a abyste nebyli ve ztrátě, tak budete muset vyrobit 500 plyšáků. Abyste vyrobili 500 plyšáků, tak budete muset… a tak dále.
4. Od podnikatelského plánu k rozjetí firmy
Dostáváme se na úplný závěr a tím je, kde na to všechno vzít peníze. Startup nemusí být nutně o penězích. Chci dodávat software na míru a sám umím programovat. Mám nějaké úspory, a tak je investuji do svého nápadu a budu věřit, že brzy bude líp. Potřebuji ale nějakou pomocnou sílu, která mi bude dělat účetnictví. Zkusím oslovit kamaráda, který mi pomůže, i když ví, že si zatím moc nevydělá.
Něco jiného samozřejmě je, když musím zboží ve větším množství vyrábět, protože na to samozřejmě kapitál nemám.
Tím pádem můžete jít buď za investorem a snažit se ho pomocí svého podnikatelského záměru a svým rétorickým uměním přesvědčit, že se vyplatí do vás investovat, protože návratnost bude téměř okamžitá.
Druhá možnost je půjčit si například na Zonky.cz přímo od lidí. Zabere vám to jen pár minut. Pak už to bude jen na vás. Dokážete ze svého nápadu vytěžit maximum? Překročte svůj stín a odvažte se to udělat.