O investování

5 pravidel úspěšného investora podle Kiyosakiho

avatarUrl

Zonky

19. 10. 2017

ArticlePictureDetail

Robert Kiyosaki je u nás patrně nejznámější pro svoji knihu Bohatý táta, chudý táta. Podle počtu prodejů ve světě se…

Robert Kiyosaki je u nás patrně nejznámější pro svoji knihu Bohatý táta, chudý táta. Podle počtu prodejů ve světě se jedná o vůbec nejpopulárnější knihu, která kdy byla napsána o řízení a zejména pak rozmnožení vašich osobních financí. Máme pro vás několik jejích základních pravidel, která vám pomohou změnit váš dosavadní způsob přemýšlení o penězích.

Text: Ondřej Bíba

Kiyosaki není jen úspěšný autor, ale sám také investuje a jeho čisté jmění se dnes odhaduje na více než 80 milionů dolarů. Zatímco jiní autoři radí, abyste si zbylé peníze ukládali do nejrůznějších spoření a šetřili si na penzi, Kiyosaki je razantně proti.

Jeho hlavní poučkou je, že musíte přebytečné peníze investovat do takového majetku, který vám zajistí pravidelný přísun peněz.

Abyste to ale mohli udělat, musíte znát základní pravidla investování. Tady jsou:

Pravidlo č. 1: Většina lidí přemýšlí jen o tom, jak vydělat peníze, a často si neuvědomuje, že existují tři různé typy příjmu:

běžný výdělek – výplata ze zaměstnání nebo zisky z podnikání – nejsložitější k získání bohatství, a to ať už pro jejich vysoké zdanění, nebo velkou časovou náročnost,

příjem z portfolia – příjem z tradičních investic, jako jsou třeba cenné papíry, akcie a různé fondy – tady už není vše tak těžce vydřené jako v první kategorii,

pasivní příjem – nejčastěji plyne z nemovitostí – zde se nabízejí největší možné daňové úspory a také potenciálně nekonečný proud peněz.

Pokud chcete skutečně zbohatnout, pracujte s cílem dostat se k pasivním příjmům.

Stát se investorem na Zonky trvá jen pár minut.

Pravidlo č. 2: Přetvořte svůj běžný příjem v ten pasivní. Rozhodně si tedy zbylé peníze jen nezamykejte doma v trezoru. Cesta k bohatství je dle Kiyosakiho utvářena tak, že za svůj běžný příjem (třeba výplatu) se budete systematicky snažit pořizovat si majetek, který vám do budoucna bude přinášet pasivní příjmy.

Pravidlo č. 3: Sám investor si je svým největším přínosem i rizikem. Tím má Kiyosaki na mysli, že vy sami rozhodujete o tom, do jakých investic své peníze vložíte. Nejprve tedy věnujte čas svému finančnímu vzdělání.

Začněte investovat po malých částkách, učte se ze svých chyb a postupně se propracujte k velkým investicím.

Pravidlo č. 4: Buďte připravení! Většina lidí se snaží odhadnout, jaké věci nastanou. Pravý investor je ale připravený na cokoli, co se může stát. Pokud nejste připraveni díky dostatečnému vzdělání, zkušenostem a penězům, dobrá příležitost vás může minout a ani si jí nevšimnete.

Pravidlo č. 5: Naučte se vyhodnocovat riziko a možnou odměnu. Než se stanete úspěšným investorem, musíte se naučit, jak pracovat s rizikem, které je spojeno s každým investováním. Také musíte umět zhodnotit potenciální výši odměny. Obecné pravidlo zní, že čím větší riziko při své investici podstupujete, tím vyšší by měl být i  příjem, ke kterému se můžete dobrat.

Na Zonky se snažíme učinit investování tak snadné, jak jen to jde. Podle ratingů, které stanoví naši experti na risk, hned jasně poznáte, jaké riziko je spojené s konkrétní půjčkou. A okamžitě také vidíte, kolik přesně si můžete vydělat. Začít investovat už navíc můžete od 200 Kč, tak na co ještě čekáte?

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2023 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013