Rady a tipy

Americké studenty trápí dluhy za studium

avatarUrl

Zonky

7. 1. 2019

ArticlePictureDetail

Studium něco stojí. Své o tom vědí američtí studenti, kteří si často musí půjčovat na vysokoškolské vzdělání. Své dluhy…

Studium něco stojí. Své o tom vědí američtí studenti, kteří si často musí půjčovat na vysokoškolské vzdělání. Své dluhy splácejí ještě roky po ukončení studia, a často tak musí odkládat věci jako pronájem nemovitosti či start rodiny. Jaké dopady mají studentské půjčky na studium v USA a jak se liší od českého života studentů?

Školství v Česku se velmi liší od amerického systému, a to především v poplatku za školné. V Česku mají studenti možnost studovat státní vysoké školy zadarmo a navíc s možností získat stipendium například za dobré studijní výsledky. Český student se může rozhodnout pro jeden obor, který později může přerušit či změnit, aniž by to mělo jakékoliv negativní následky. Amerického studenta by změna školy či oboru mohla vyjít cenově velmi vysoko.

Kolik se platí za školné?

V Americe tolik štěstí v oblasti školného nemají, a proto se američtí studenti často musí potýkat s dluhy. Obvyklé školné na vysokých školách se pohybuje mezi 5 000 až 50 000 dolary, přičemž na soukromých školách dosahuje cena školného ještě vyšších hodnot. Mimo to prostředky na zaplacení školného neustále rostou i kvůli potřebě učebnic a dalších pomůcek, bez kterých se studenti neobejdou.

Za špatnou volbu oboru zaplatí studenti vysokou cenu

Studenti jsou ještě před studiem postaveni před volbu – musí si vybrat, čím se budou jednou živit a zdali jim to přinese dost prostředků na to, aby své půjčky splatili. Někdy vystudují obor, který si vysnili, ale kvůli nízkým příjmům z následného zaměstnání se musí své práce vzdát. V tomto případě je studentská půjčka naprosto kontraproduktivní.

Po studiu, kdy jsou obvykle lidé připraveni na založení rodiny či koupi bytu, musí američtí absolventi ještě několik let splácet půjčku za vzdělání. Mladí se pak místo koupi či pronájmu nemovitosti uchylují k bydlení s rodiči, kde nemusí čelit vysokým nájmům v kombinaci s nutností splácet.

Je investice do vzdělání stále výhodná?

Dříve byla brána půjčka na studium jako investice, která dokáže zajistit dobře placenou práci, díky které si pak studenti snadno s dluhy poradí. V dnešní době je trh práce v tomto ohledu nestabilní, jelikož není schopen poskytnout dost pracovních míst pro všechny absolventy. Často se tak stává, že studenti nejsou schopni najít dobře placenou pozici, proto skončí nezaměstnaní nebo jsou nuceni vzít špatně placenou práci či práci mimo svůj obor.

Jak vysoké jsou dluhy studenta?

Průměrný dluh amerického studenta, který absolvoval, činí zhruba 615 000 korun. Měsíčně obvykle studenti splácejí zhruba 9 000 korun, což je poměrně vysoká částka. Objevují se pak obavy, zda je student či absolvent schopen půjčku splácet. Nejde pouze o zhoršení sociální situace dlužících studentů, ale také o nedůvěru ze strany věřitele. Pokud by došlo k případu, že student nebude schopen dále splácet, není téměř nic, co může banka udělat. Studenti totiž obvykle nemají ve vlastnictví dům či auto, které by mohla banka vzít. Se splátkou proto často pomáhají i rodiče, kteří svým ratolestem chtějí dopřát kvalitní vzdělání.

Mít možnost studovat státní vysokou školu v Česku zadarmo je bráno jako standard, se kterým běžně počítáme. Dluhy a splácení půjčky je něco, co trápí mnoho amerických studentů, kteří musí splácet ještě mnoho let po ukončení studia. Cena za studium je v tomto případě vysoká, nicméně je to riziko, které ročně podstupují milióny mladých Američanů.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013