O investování

Avokádový toast a káva. Trendy snídaně i investiční záměr

avatarUrl

Zonky

3. 9. 2018

ArticlePictureDetail

Cena avokáda vzrostla tak, že se o něj začaly zajímat i drogové kartely v Mexiku. Avokádo se v posledních letech stalo…

Cena avokáda vzrostla tak, že se o něj začaly zajímat i drogové kartely v Mexiku. Avokádo se v posledních letech stalo doslova „zeleným zlatem“, bez kterého si už nedokážou představit snídani lidé nejen v Evropě a Americe, ale ani v Číně. A když populární „avotoast“ ještě doplní stálice na snídaňovém stole i v oblasti obchodování – káva, jídlo se rázem může stát občerstvením i pro vaše investiční portfolio.

Díky popularitě kávy a avokáda se dnes uživí nejedna jinak v celku průměrná kavárna se snídaňovým menu. Zcela jistě k tomu přispěla mohutná módní vlna fitness a zdravého životního stylu.

Akcie, nebo plantáž?  

Jak se ale shodují přední analytici, cenu „zeleného zlata“ nedrží jen hipsteři a lidé, které baví vystavovat své jídelníčky na odiv. Do značné míry totiž souvisí s tím, jak si avokádo našlo cestu na asijské trhy a hlavně do Číny. Proto na jeho produkci jako výnosný obchod sází stále více pěstitelů, ale také obchodníků s komoditami.  

Mezi nejzajímavější akciové tipy trhu patří například společnost Calavo Growers. Za posledních deset let svojí výkonností překonala index Bloomberg zemědělských komodit o téměř 800 %. Má vlastní rozsáhlé plantáže v Kalifornii a navazuje na družstvo, které v roce 1924 vypěstovalo nejoblíbenější odrůdu avokád Haas. Tržní kapitalizace společnosti je dnes vyšší než miliarda dolarů s dividendou 90 centů na akcii.

Móda toustů a dortíčků z avokáda zaujala také Afričany.

Pokud se nebojíte trochy rizika, můžete investovat i přímo do vznikajících plantáží ve Střední Americe. Za zhruba 50 tisíc dolarů koupíte avokádový sad řekněme v Panamě. Na první příjmy si ale počkáte zhruba pět let, než stromky začnou rodit. A se zemědělci si je rozdělíte zpravidla v kurzu 70 ku 30.

Móda toustů a dortíčků z avokáda zaujala také Afričany. Trendu chce využít například Keňa, která podporuje své zemědělce, aby místo tradičních plodin vsadili právě na sazenice hruškovce přelahodného.

V roce 2016 tak Keňané vyvezli dvacet tun avokáda a loni už dokonce dvojnásobek.

Sluncem zalitou představu investorů o úspěšném rýžování zeleného zlata tak zatím narušují jen sílící hlasy ochranářů přírody, kteří upozorňují na kácení pralesů kvůli novým plantážím a nadměrnou spotřebu vody. V Mexiku se pak o vrásky na čelech investorů starají také drogové kartely, které nutí místní pěstitele platit výpalné, unášejí je anebo plody ve velkém kradou.

Čtěte také: ,,Víno. Chutná investice se slušným ziskem“ ⇒

Miliardy v šálku kávy  

A co jiného k avokádovému toastu než pěkně napěněné „latéčko“? Kofeinová vzpruha se pije všude. Světová konzumace se odhaduje na bezmála bilion šálků ročně.  

To otevírá skvělé příležitosti v obchodování s takzvanými futures kontrakty. Nekupujete si tak zrna samotná, ale podíl na určitém množství uskladněné kávy, který později zase prodáte. Trh je poměrně likvidní a transparentní, přestože v posledních letech se začala prosazovat větší volatilita cen. Ale právě díky tomu může být káva zajímavá i na krátkodobou spekulaci.

Světová konzumace se odhaduje na bezmála bilion šálků ročně.  

Do světa „kávových futures“ na komoditním trhu proniknete pomocí kolonky Coffee C, což jsou kontrakty na nákup kávy Arabica.

Na kávu existují také specializované ETF fondy. Jsou obchodované na burze, oproti futures kontraktům ale nenabízejí takovou likviditu. Zajímavé jsou například fondy iPath Bloomberg Coffee Total Return ETN nebo iPath Pure Beta Coffee ETN.

A zkusit můžete také akcie. Žebříček vede Starbucks s tržní kapitalizací přes 80 miliard dolarů a dolarovou dividendou na akcii. Za pozornost stojí také The J. M. Smucker Company nebo Dunkin’ Brands Group.

Čtěte také: ,,Muži versus ženy:
Kdo umí lépe zhodnotit investované peníze?“
 ⇒

Zonky vás to naučí

Kromě avokáda a kávy existují i další zajímavé možnosti investic do poživatin, například do koření nebo vína. Nicméně obchodování s komoditami vyžaduje určitou dávku zkušeností i čas, který strávíte pozorováním trendů na trhu.

Pokud s investováním teprve začínáte, může vám pomoci zkušenější obchodník. Ale vzdělávat se můžete i sami. Třeba na našem webu, kde najdete praktické rady a tipy do začátků – a můžete zde s investováním rovnou začít.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013