Technologie a inovace

Rady a tipy

Rozhovory

Buďte hladoví a nepřestávejte se učit, radí programátor Roman Pichlík

avatarUrl

Zonky

3. 12. 2020

ArticlePictureDetail

V Zonky Talks jsme tentokrát přivítali nadšeného programátora Romana Pichlíka alias Dagiho z technologické společnosti…

V Zonky Talks jsme tentokrát přivítali nadšeného programátora Romana Pichlíka alias Dagiho z technologické společnosti Ataccama, který v posledních měsících pomáhal s vývojem aplikace eRouška. Jak podle něj pomohla pandemie COVID-19 digitalizaci, v jakých knihách hledá inspiraci a co je jeho největší technologický sen?

Kde by podle Vás mohly technologie v současné situaci pomoci?

Na COVID-19 můžeme nahlížet ze dvou různých perspektiv. Buď si můžeme říkat, že je to hrozné, že starý svět skončil a nikdy se nevrátí do původních kolejí… Já na to ale koukám tak, že COVID- 19 otevřel nové příležitosti a akceleroval obory nebo oblasti, kde digitalizace byla postupná.

Můžeme se třeba podívat na distanční výuku nebo na oblast e-commerce, jako je Rohlik.cz nebo Košík. Všichni si během krize uvědomili, že čekat na pobídky od státu není ta nejlepší cesta. Ve spoustu těchto oblastí koronavirus urychlil transformaci do digitálního věku, což otevírá spoustu nových příležitostí.

Doufám, že bychom se díky tomu mohli posunout třeba i v komunikaci s úřady nebo ve zdravotnictví.

Když se podíváte zpět, je něco, co byste udělal ve svých projektech jinak nebo lépe?

Mně se to stalo jako vývojáři asi tisíckrát. Napsal jsem kód, pak se na to po roce podíval a řekl jsem si: ,Jak jsem tohle mohl napsat? To není možné!'.

Během sabatiklu jsem si ale uvědomil, kolik věcí jsem udělal špatně a co bych udělal jinak. Šlo hlavně o vedení lidí. Pokud bych tedy mohl rád tip, tak si udělejte odstup, retrospektivně se podívejte na to, co jste dělali, a řekněte si, jak byste to udělali jinak.

Já teď třeba hledám inspiraci v knížkách. Teď mám rozposlouchnou knihu Radikální otevřenost, což je skvělá knížka o vedení lidí. Nebo také doporučuji knihu Lídři jedí poslední.

Jak se stát dobrým vývojářem? Existuje na to nějaký recept?

Za svou kariéru jsem zaznamenal hodně příkladů, kdy se lidé stali skvělými vývojáři úplně jinou cestou. Univerzální recept asi není. Musíte si to prostě odsedět. Existuje poučka, že abyste byli v něčem dobří, musíte to dělat alespoň 10 tisíc hodin.

Důležité je také zůstat hladoví, abyste se neustále něco učili, a jít do šířky - nasát informace z různých částí nejen vývoje, ale také výkonnosti, UX. Také je důležité zahodit ego a učit se od někoho dalšího.

Celý ZonkyTalk najdete zde. Roman Pichlík v něm ještě prozradí, proč jsou programátoři nutnou podmínkou úspěšného produktu, proč se role technologie přeceňuje a v čem ho inspiruje společnost Tesla.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013