O penězích

Češi přeplácí za nevýhodné pojištění. Víme, jak na něm ušetřit až tisíce korun ročně

avatarUrl

Zonky

24. 2. 2020

ArticlePictureDetail

Ruku na srdce. Skutečně máte správně nastavené pojištění? Pokud ano, gratulujeme. Jestli s odpovědí váháte, nechte si…

Ruku na srdce. Skutečně máte správně nastavené pojištění? Pokud ano, gratulujeme. Jestli s odpovědí váháte, nechte si své pojištění zkontrolovat, ať nevyhazujete oknem peníze za pojistky, které vám v případě tragédie vůbec nepomohou.

Zjistili jsme, že až 70 % lidí má pojištění špatně nastavené. Pak se stává, že pojišťovna škodu neproplatí. Je to kvůli tomu, že smlouva třeba není aktuální nebo nekryje všechno, co je třeba,“ říká o pojištění Čechů Aleš Žárský, ředitel on-line pojišťovací služby RIXO.cz. Právě RIXO.cz se zaměřuje na revizi všech pojistek a pomůže měsíčně ušetřit až tisíce korun.

Víte dobře, na které situace jste pojištěni?

Na co si dát u pojištění pozor?

Stala se vám pojistná událost a vy jste nedostali od pojišťovny ani korunu. Pravděpodobně jste měli ve smlouvě tzv. výluku z pojištění, o které jste nevěděli. Anebo pro takovou situaci vůbec pojištění nejste. Víte dobře, na které situace jste pojištěni? 

Nebo se mohlo stát, že jste prošvihli termín splatnosti, a vaše ochrana již neběží. Hlídáte si poctivě splatnost svého pojištění? Také nízký limit pojistného krytí může být kámen úrazu. 

,,Zjišťujeme, že lidé často chtějí na pojištění ušetřit. Například tak, že si u  pojistky na blbost nastaví příliš nízký limit pojistného krytí. Sice ušetří pár stovek ročně, ale pojištění pak nestačí k zaplacení celkové škody. Například se může stát, že lyžař s pojistkou na blbost vrazí do skupiny lidí na sjezdovce a způsobí souhrnnou škodu přes 5 milionů. Jenže pojistné krytí má nastavené pouze do výše 2 milionů korun. Rozdíl pak musí vyrovnat z vlastní kapsy,“ komentuje Aleš Žárský. Máte nastavený dostatečně vysoký limit pojistného krytí?

Hlídáte si poctivě splatnost svého pojištění?

Dnes už se těmto chybám můžete snadno vyvarovat. Existují bezplatné on-line kontrolní služby jako RIXO, kam stačí nahrát své pojistné smlouvy a následuje kontrola pojištění. Do týdne dostanete zhodnocení, jak si vaše pojistky stojí. ,,Dokáže to opravdu každý a díky pár minutám, které tomu věnujete, můžete ušetřit spoustu peněz a nepříjemností při řešení škodních událostí,“ radí Aleš Žárský.

Díky RIXO se dozvíte, zda jsou vaše pojistné smlouvy správně nastavené, jestli kryjí vše, co je potřeba, nebo zda nejsou předražené. Služba kontroluje mnoho různých parametrů, jako jsou výluky, spoluúčasti či odlišné územní platnosti a rizika. RIXO.cz sleduje více než 1 200 parametrů, například u aut je to více než 320 parametrů.

Výhodou služby také je, že budete mít konečně všechny smlouvy a jejich hodnocení přehledně na jednom místě.

U každé pojistné smlouvy se srozumitelně dozvíte klady a zápory smlouvy, porovnání s jinými na trhu a získáte hodnocení RIXO index – ten hodnotí smlouvu na stupnici 1-10 (10 je nejlepší). Pokud lze smlouvu vylepšit, zjistíte možnosti, které mají lepší podmínky. Novou smlouvu můžete pak uzavřít přímo ve službě. Nemusíte tedy chodit do pojišťovny nebo za finančním poradcem. Často navíc nemusíte vypovídat smlouvu a složitě ji převádět jinam, pojistka se dá většinou vylepšit i u vaší stávající pojišťovny, a to je pak o mnoho jednodušší.

Výhodou služby také je, že budete mít konečně všechny smlouvy a jejich hodnocení přehledně na jednom místě. Už nebudete muset hledat v šanonech nebo dovolávat se svému finančnímu poradci. Navíc vám služba ohlídá důležité termíny, jako je výročí smlouvy nebo termín splatnosti, a včas upozorní na výhodnější pojištění na trhu.

Příběhy zákazníků

Eva ušetřila přes 1 000 korun ročně a má lepší smlouvu s vyšším krytím. 

Eva L. , Praha, pojištění majetku, byt v Praze

Výsledek kontroly: Původně platila paní Eva na pojištění majetku 3 061 Kč ročně.
Pokud by někomu způsobila škodu v souvislosti s jejím bytem, původně by pojišťovna zaplatila nejvýše 2,5 mil. Kč. Pokud by škoda s nemovitostí nesouvisela, tak maximálně 2 mil. Kč.
RIXO index byl 7,2.
Po změně: Eva zvolila novou smlouvu za nižší cenu 2 073 Kč ročně.
U pojištění je navíc navýšená maximální výplata u pojištění odpovědnosti na 5 mil. Kč v obou případech.
RIXO index je 9,3.

František má o tisíc korun levnější povinné ručení, vyšší limity pojistného krytí, a navíc získal bonus.

František H., Sušice, povinné ručení, Škoda Octavia

Výsledek kontroly: František si nechal zkontrolovat povinko na auto. Za své původní povinné ručení platil 3 300 Kč ročně.

Limit pojistného plnění měl 35 mil. Kč a asistenční služby základní. 

Protože smlouva měla nízké limity a vysokou cenu, dosáhla RIXO indexu 3,5.

Po změně: Služba Františkovi nabídla novou smlouvu za 2 199 Kč ročně.

Nová smlouva má navýšený limit plnění u povinného ručení z 35 mil. Kč na 100 mil. Kč a zvýšené úhrady asistenčních služeb z původních 2 000 Kč na 3 000 Kč. Navíc jako bonus získal první škodu bez vlivu na bonusy. 

RIXO index se zvýšil na 8,4.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2022 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013