O penězích

Rady a tipy

Čtyři důvody, proč si nepůjčovat na dovolenou

avatarUrl

Zonky

1. 7. 2020

ArticlePictureDetail

I když současná situace nahrává spíše trávení dovolené v Česku, možná si ani letos nebudete chtít odpustit opalování u…

I když současná situace nahrává spíše trávení dovolené v Česku, možná si ani letos nebudete chtít odpustit opalování u moře. Pokud máte zrovna hluboko do kapsy, asi vás napadlo si na dovolenou půjčit. Tuto možnost v Česku využívá každý desátý. Přečtěte si následující důvody, které ukazují, proč to není zas tak dobrý nápad.

Data úvěrových společností z minulých let ukazují, že si Češi během letních měsíců půjčují častěji než po zbytek roku. Průměrná výše úvěru se tak v průběhu léta běžně zvyšuje z 81 tisíc korun až na 90 400 korun. Z části i proto, že si lidé půjčují i na věci, které nutně nepotřebují, třeba právě na letní dovolenou.

ČNB sice svým udělováním licencí důvěryhodným bankám v posledních letech snížila riziko nevýhodných a podvodných půjček, rozhodně to ale neznamená, že už se dlužník nemůže kvůli půjčce na letní dovolenou dostat do problémů se splácením. 

Splátky jsou na roky

Nejčastěji si lidé půjčují na dovolené v řádech desítek tisíc korun. I taková menší půjčka ale může znamenat velké riziko, pokud předem nevíte, z čeho peníze vrátíte. Z průzkumů také vyplývá, že menší půjčky na oslavy narozenin, vánoční dárky nebo právě dovolené si často berou lidé, kteří už problémy s penězi mají a dalšími úvěry si je jen zhoršují. Jejich splacení totiž může trvat roky.

Špatný příklad pro děti

Pokud jste někdy přemýšleli o tom, zda si na dovolenou půjčit, nebo ne, zvažte, jaký vliv to může mít na vaše potomky. Možná jim s pár tisíci navíc dopřejete hezkou dovolenou, ale do budoucna jim rozhodně nedáváte dobrý příklad. Snažte se být zodpovědní a ukazovat dětem, že zdravé a rozumné je nepůjčovat si, zejména pokud jde o věci, které si můžete odpustit. 

Dobře může být i doma

Představa, že dovolená musí být nutně jen u moře nebo v nějaké exotické destinaci, je přežitek. O to více ve chvíli, kdy se do některých zemí cestovat nedoporučuje. Pokud stav vašeho konta žádné větší dovolené zrovna nenahrává, zvažte, jestli by nebylo lepší zůstat doma. V Česku je hezky a teď je ta nejlepší příležitost, jak to zažít na vlastní kůži. 

Nejlepší je platit dovolenou z vlastní kapsy

Experti se shodují na tom, že nejlepší je financovat letní dovolené z vlastních úspor. Dovolenou si užijete ve větším klidu a beze stresu, že vás po návratu čekají dlouhé měsíce splácení. 

Buďte tedy rozumní a půjčujte si jen v případě, že máte půjčku jak splatit.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2023 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013