O investování

Důchod na pláži? Češi stále častěji investují do nemovitostí u moře

avatarUrl

Zonky

10. 7. 2018

ArticlePictureDetail

Nejčastěji je to apartmán na italské, chorvatské, španělské anebo i marocké pláži, v kurzu jsou i horské chaty v…

Nejčastěji je to apartmán na italské, chorvatské, španělské anebo i marocké pláži, v kurzu jsou i horské chaty v Rakousku. Češi si v posledních letech oblíbili zahraniční trh s nemovitostmi. Podle loňské studie realitní společnost Rellox jde o stovky kupních smluv ročně a zájemců stále přibývá.

Prázdniny u moře ve svém

Skoro 90 procent zájemců tvořili podnikatelé, a to zejména lidé mezi 30 a 50 lety. Víc než polovina z nich si podle studie společnosti pořídila zahraniční nemovitost pro vlastní využití a současně i k tomu, aby prostory mohla pronajímat.

Tento trend potvrzují i další realitní kanceláře. Jednak si majitelé zahraničních apartmánů nebo bytů mohou dovolenou u moře užít ve vlastním, a navíc si na ni mohou i jednoduše vydělat. V době, kdy ve svém letním sídle nejsou, ho jednoduše nabízí k pronájmu. Ať už na delší dobu, anebo na krátkodobé pobyty například formou Airbnb.

Dlouhá sezóna

Při výběru je dobré si předem spočítat, jak moc se vám investice vyplatí. Pokud vám záleží na její návratnosti, dobrou volbou může být Rakousko. Alpské oblasti mají dvojí sezónu, kromě lyžařů si je oblíbili i pěší turisté, kteří přijíždějí v létě.

Tratit ale nemusíte ani v případě, že toužíte po domku u moře.

Kratší dobu, za kterou vám budou nájemníci platit, ale můžete „dohnat“ díky vyšším nájmům, které bývají v řadě oblastí obvyklé. Při výběru nemovitosti se proto na tyto lokality zaměřte. Výhodně můžete nakoupit i  v dražbách. Pořádají je například banky, které získaly nemovitosti zpět od neplatičů hypoték.

Ještě před podpisem smlouvy je pak dobré si nemovitost důkladně prověřit. V některých zemích, například v Chorvatsku, totiž hrozí riziko, že budovy nemají potřebnou dokumentaci, nebo jsou dokonce postaveny načerno.

Čtěte také: ,,Čeští mileniálové myslí s obavami na důchod“ ⇒

Dům u moře za cenu pražského bytu

Bydlení s výhledem na moře může v současnosti vyjít levněji než v Praze. Přitom návratnost takové investice bývá zhruba stejná.

Průměrná cena, za kterou lidé podle loňské studie společnosti Rellox nemovitosti nakupovali, dosahovala zhruba 11 a půl milionu korun. Nejvíc lidí přitom mělo zájem o stavby od 6 a půl do 13 milionů korun. To je v podstatě srovnatelné se současnou cenou bytů a domů v metropoli nebo i dalších velkých městech Česka.

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze navíc na konci letošního 1. čtvrtletí meziročně vzrostla bezmála o čtvrtinu na víc než 88 tisíc korun za metr čtvereční. Ze zemí Evropské unie byl tento nárůst bezkonkurenčně nejvyšší – v celé Evropské unii se totiž ceny zvýšily v průměru o 4,5 procenta a například v Chorvatsku naopak skoro o půl procenta klesly.

Čtěte také: ,,Jak snadno investovat pro pohodlný důchod“ ⇒

Investice do budoucna, které vydělají

Ať už na nemovitosti chcete vydělávat, anebo si ji pořídíte hlavně pro sebe a svou rodinu, faktem zůstává, že vlastníte dům nebo byt, do kterého se můžete v budoucnu přestěhovat. Za sluncem, přírodou nebo třeba lepším ekonomickým či společenským prostředím. A i to se počítá, vždyť kdo by nechtěl důchod trávit na pláži, kterou má jen kousek od vlastního prahu?

Abyste na svůj sen dosáhli, potřebujete samozřejmě vstupní kapitál.

Pokud nemáte našetřeno, možná uvažujete o hypotéce. V Česku je ale na ni bohužel stále složitější dosáhnout a podle prognostiků nebude v dohledné době lépe. I v zahraničí můžete mít jako cizinci k získání úvěru mnohem složitější cestu.

Investovat ale můžete začít už od pár stovek. Nepotřebujete k tomu statisíce nebo miliony, na Zonky půjčujete lidem už od 200 Kč.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013