Je to lákavé pochlubit se, že letíte do Tunisu nebo Thajska. Jenže sociální sítě nejsou jen pro vaše kamarády, číhají…
Je to lákavé pochlubit se, že letíte do Tunisu nebo Thajska. Jenže sociální sítě nejsou jen pro vaše kamarády, číhají tam i podvodníci a zloději. Tak vydržte a o dovolené napište, až se vrátíte domů. I ty fotky přeci počkají. V opačném případě totiž informace o tom, odkdy dokdy je váš byt/dům nestřežený, jsou jako pozvánka pro zloděje. Stačí už jen napsat, kde přesně bydlíte, a kde máte schovaný rezervní klíč.
Co naopak před dovolenou udělat máte?
- Je dobré vyvolat zdání, že v bytě někdo je, někdo nechává svítit (samozřejmě že nízkonákladová svítidla), jiní pouští rádio, existují i elektronická zařízení, která v nepravidelných intervalech zapínají světla
- Ať vám někdo během dovolené vybírá schránku
- Dnes existuje i druh asistenční služby, která zajistí dozor nad dočasně opuštěným bytem
- Je zamčeno?
- Zapnuli jste elektronické zabezpečení?
- Máte pojištění proti krádeži?
- Vypnuli jste přívod plynu?
- Vypli jste všechny elektrické spotřebiče?
- Nekape kohoutek nebo neprotéká záchod?
- Jsou dovřené dveře na balkón a všechna okna?
- Všechny spotřebiče v režimu stand-by úplně vypněte
„Jeli jsme na rodinnou dovolenou a už už jsem dávala na Facebook fotky našeho penzionu a plány na výlety. Pak jsem se zarazila a manžel mě utvrdil v tom, že je to nesmysl. Bylo těžké celou tu dobu na Facebook nezavěsit nic. Ale vydržela jsem,“ popisuje bloggerka z Prahy, jak těžké bylo udržet se a neinformovat svět o odjezdu z bytu, a doplňuje: „Na dovče jsme potkali kamarádku, fotili se spolu a ona to pak na Facebook hodila a i nás tam označila. Nenapadlo mě ji poprosit, ať to nedělá, byl to navíc poslední den dovolené, tak už jsem to neřešila a doufala, že to zloději nevezmou jako pozvánku na parádní vykrádačku v našem pražském bytě.“
Nejhorší je na sociálních sítích hlásit svou přesnou polohu a čas návratu. To už je skoro vážně zralé na to napsat zlodějům pozvánku a poděkování, že se u vás zastavili. Bohužel jsou všude a Facebook, Twitter nebo jiné sítě jsou pro ně výborným zdrojem informací o těch, které by mohli oškubat.
Problematika osmičkových linek
Linky začínající na trojčíslí 800 jsou tzv. zelené a jsou zadarmo. Když je ale na začátku jen 8, jsou to tzv. bílé a modré linky a za ty už platit nejspíš budete. Mnohé zákaznické linky bank, pojišťoven, České pošty či Českých drah jsou podobně zpoplatněné.
Na modrou a bílou linku se většinou ceny pohybují zhruba jako u volání na pevnou nebo prostě od koruny do šesti kaček za minutu. Když máte paušál, je vám to jedno, ale háček je v tom, že tyto minuty se do něj nezapočítávají a musíte je normálně zaplatit zvlášť. Někdy se podobným telefonátům nevyhnete. Třeba, když potřebujete nahlásit pojistnou událost nebo informovat o poruše proudu.
- zelená linka: začíná na 800, je zadarmo
- modrá linka: začíná na 8, o hovorné se dělí volající s volaným, předčíslí 81, 83, 843, 844, 845, 846, 855 patří k modré lince, volné minuty, které má zákazník k dispozici, se NEUPLATNÍ (u O2, T-Mobile, Vodafone)
- bílá linka: začíná na 8, platí volající, předčíslí 840, 841, 842, 847, 848 a 849 patří k bílé lince, volné minuty, které má zákazník k dispozici, se NEUPLATNÍ (u O2, T-Mobile, Vodafone)
Tip: Jak reklamovat vysoké hovorné na zákaznickou linku
Pokud jste tam nevolali informativně, ale museli jste nahlašovat škodu, výpadek či nějakou stížnost, můžete u společnosti částku za telefonát reklamovat. Problematikou osmičkových linek se dlouhodobě zabývá dTest (www.dtest.cz/osmicky)
Pokud jsou osmičkové linky nebezpečné, pak ty devítkové jsou hotové minové pole
Je to šedá zóna audiotextových linek, při jejichž placení se prohnete. Jejich charakter je různorodý — informační, obsahový, odborný, zábavný, erotický, loterijní či hlasovací. Jak při pohledu na telefonní čísla začínající devítkou poznáte, kolik budete platit?
- 5. pozice číslic je cena volání za minutu
- 7. pozice číslic je cena za SMS
Takže třeba u čísla 900 50 68 už víte, že za minutu hovoru zaplatíte 50/minutu a za SMS 68 korun. Stejně je to i u těchto předčíslí: 900, 901, 902, 903, 904, 906, 907, 909. Když je předvolba 908, je jednorázová platba za hovor 50 korun a cena za SMS opět těch 68 korun. Jenže stačí změnit předvolbu na 905, nechybí ve výčtu předešlých předvoleb náhodou, a u 905 50 68 neplatíte za minutu 50, ale desetinásobek. Tedy 500 korun za minutu. Naše rada? Na devítková čísla vůbec nevolat, na osmičková jen v nejnutnějších případech.
Tip: Zablokujte dětem devítková čísla
Nestačí nechat je zablokovat, nechte si od operátora také poslat potvrzení, že k blokaci došlo. Ať máte u sebe jasný důkaz.
Příště si povíme něco o smrskflaci čili inflaci a co dělá s naším jídlem i jiným zbožím. Že třeba obchodníci nezvednou cenu, ale dají vám nižší gramáž zboží nebo vám prodají vzduch. Zvětší krabici, abyste měli pocit, že toho dostáváte víc.