Vánoce jsou pro hodně lidí jako slavná hláška z filmu Demolition Man: „Vražda, smrt a zabití.“ Ale proč? Kdysi se…
Vánoce jsou pro hodně lidí jako slavná hláška z filmu Demolition Man: „Vražda, smrt a zabití.“ Ale proč? Kdysi se rodina sešla u vánočního stromku s trochou domácího cukroví a dávali si prostě jen to, na co měli. Dnes žijeme v klamné představě, že když vánoce nebudou „veliké“, nedávají smysl. Tady je vánoční desatero, které vám pomůže v boji s nákupní horečkou.
- Neberte si půjčku na dárky, kapra, vánoční ozdoby, prostě na nic kolem vánoc, obchodníci po vás sice jdou, ale vydržte.
- Když už podlehnete a chcete si přeci jen půjčit, čímž ale porušíte první přikázání, půjčujte si jen od seriózních institucí, ne od lichváře se zlatým zubem.
- Pokud vám banky či nebankovní úvěrové instituce z druhého přikázání nechtějí půjčit, už dál nechoďte škemrat nikam jinam a vraťte se pokorně k prvnímu přikázání.
- Pokud jste porušili první přikázání a půjčili si podle druhého přikázání, vyberte si pro tento krátkodobý účel správný produkt. Třeba kreditní kartu, kde při vrácení peněz v bezúročném období neplatím úroky. Méně vhodný je spotřebitelský úvěr, naprosto mimo jsou mikropůjčky.
- Porovnejte si úvěrové nabídky stejně jako si porovnáváte jiné zboží. Nepořizujte nic pod časovým tlakem, i když vidíte v kádi posledního kapra a nemáte ještě jediný dárek.
- Porovnání cen úvěrů se paradoxně dělá líp než u jiného zboží, protože u úvěrů existuje tzv. RPSN, tedy celkové náklady za úvěr vyjádřené ročně v procentech.
- I když se vaše dárky na dluh nebudou líbit, poctivě splácejte peníze, které jste si půjčili.
- Když na splácení nemáte, nepůjčujte si peníze na splácení dřívějšího úvěru.
- A teď něco veselejšího, pozitivnějšího. Každý měsíc si střádejte stranou malou částku na další vánoce. Kolik naspoříte, tolik utratíte a nebudete řešit půjčku.
- Pokud chcete za Vánoce utrácet, můžete jako dárek kupovat to, co byste stejně museli pořídit: novou ledničku, vymalování koupelny, nová kola k autu apod.
(Pro) herní automaty
Lidí závislých na hracích automatech je u nás 100 000. Často si totiž myslí, že si mohou normálně vydělávat sázením, hraním výherním automatů, stíráním losů apod. Ale upřímně: je to jen hodně nákladný koníček. Důkaz? Češi v roce 2014 prosázeli 138,1 miliardy, na výhrách se jim vrátilo 106,7 miliard, prohráli tedy 31,4 miliard.
Phising
- nejčastější forma podvodů na internetu
- získává citlivé údaje klientů
- jak se bránit: neotvírejte přílohy neznámých mejlů a neklikejte na odkazy
Pokud chcete své peníze ochránit, držte se těchto dvanácti jednoduchých pravidel:
- do internetbankingu se připojujte jen přes svůj domácí počítač, nikoli přes mobil či tablet a připojujte se jen přes domácí sít, nikoli přes veřejnou v restauraci či obchodním centru
- svůj počítač, ze kterého ovládáte své bankovní účty, nepůjčujte dětem, které mohou navštěvovat neověřené stránky
- heslo do internetbankingu nemějte v mobilu
- neukládejte si PIN kód do kapsy či peněženky
- pokud si nepamatujete PIN a potřebujete si ho napsat, udělejte to chytře, třeba jako PSČ na nějakou kamarádku 145 26, musíte tedy udržet, která 4 čísla jsou ta pravá
- nemějte stejný PIN u všech platebních karet
- omezte nebo zrušte možnost internetových plateb, protože nevyžadují PIN a zloděj či případný nepoctivý nálezce by si mohl nakoupit za vaše celé úspory
- když platíte kartou, vždy ji mějte v dohledu, nepůjčujte ji
- PIN neříkejte ani rodině
- na dovolené nemějte všechny karty a hotovost na jednom místě
- při placení kartou nebo vybírání z bankomatu si vždy berte účtenku
- jednou za rok si změňte přístupová hesla do internetbankingu
U bankomatů už to umíme, v restauracích ještě ne
Už všichni víte, jak se máte chovat u bankomatů, zakrývat rukou PIN a osahat místo, kam se strká karta, jestli tam není čtecí zařízení. Hodně lidí ale není stejně obezřetných při placení kartou v obchodech či restauracích. Trpí ostychem zakrývat před obsluhou mačkání PINU, ale není tu jen obsluha, jsou tu lidi kolem u vedlejšího stolu, kamerový systém, tady je obezřetnost ještě víc na místě než u bankomatu.
Kartou buď plaťte přes mobilní terminál, který vám obsluha přinese, nebo si dojděte k terminálu u pokladny. Ale svou kartu nedávejte z ruky.
Drahý dárek na splátky
Jedna nejmenovaná banka vyhlásila akční nabídku pro své klienty. iPhone pro prvních 20, kteří splní podmínky. Akce byla samozřejmě ohraničena určitým datem či vyprodáním zásob. Na první pohled to vzbuzuje pocit výjimečnosti.
Když se člověk ale pořádně podíval do podmínek, zjistil, že za mobil se má platit „zvláštní výše paušálního poplatku“. Jak vysoká, o tom se v podmínkách samozřejmě nepsalo. Po poptání u banky se ukázalo, že poplatek navíc byl 350 korun měsíčně a závazek na 3 roky. Čili 350 x 36 měsíců se rovná 12 600 korun.
Když by v tomto období klient konto zrušil, zaplatil by pokutu 14 000 korun. To je dárek, který se vyplatí, ne? Přitom ten mobil měl tehdy v e-shopech cenu kolem 10–14 000 korun. Akční nabídka byl vlastně jen nákup na splátky za nevýhodných podmínek. U banky nic neobvyklého.
Příště zase na téma: Reklamace. Proč a jak reklamovat, jak se nenechat odbýt a stát si za svým.