Zdá se, že časy, kdy si drobní investoři od firemních dluhopisů slibovali bezpečné zhodnocení svých úspor, končí…
Zdá se, že časy, kdy si drobní investoři od firemních dluhopisů slibovali bezpečné zhodnocení svých úspor, končí. Rizikové dluhopisy začínají padat. Nejvýrazněji se to v poslední době projevilo u módního e-shopu ZOOT. Podle expertů to ale rozhodně není a nebude jediný případ.
Bezpečná investice?
Koupě dluhopisů platí za jednu z největších jistot na finančním trhu a dokonce se doporučuje úplným začátečníkům. Nemusíte sledovat ceny akcií ani dlouze spekulovat. Stačí nakoupit a čekat na zhodnocení. V podstatě se totiž jedná o obligace, jimiž se vydavatel zavazuje ve stanovených termínech vyplácet dohodnutý úrok a na konci splatnosti vrátí investorovi i vloženou částku. Investor se tak v podstatě stává věřitelem. V Česku se tyto cenné papíry těší oblibě — vlastní je až 84 % majetných lidí.
Dluhopisy může vydávat stát anebo právě firmy. Zatímco v případě státních dluhopisů je skutečně dá hovořit o jakési „investiční jistotě“ (snad vyjma těch, kteří aktuálně vlastní ty venezuelské), v případě korporátních obligací už míra rizika stoupá. Mívají sice vyšší výnosy, ale hlavním rizikem pro vlastníky jejích dluhopisů je krach firmy.
Krize korporátních obligací
A takový scénář se podle finančníků v posledních měsících zdá čím dál více pravděpodobný u celé řady společností. E-shop ZOOT s hlubokým propadem dluhopisů za 230 milionů je totiž jen pověstnou špičkou ledovce. Rychlostí blesku do problémů padají také další velcí hráči dluhopisového trhu.
Výnos z obligací například přestala vyplácet firma Triload Invest, která chtěla stavět stravovací a relaxační centra a vydala dluhopisy za 12 milionů korun s devítiprocentním úročením. Teď je v insolvenčním řízení. Desetiprocentní úrok dluhopisu nesplácí ani poradenská firma v úpadku iConsulting 4 Companies.
Odborníci předpovídají, že se splácením obligací narazí mnohé další firmy a investoři přijdou o miliardy korun. Před rizikovými firemními dluhopisy už varuje i Česká národní banka.

Protože ať už společnost vysvětlí svůj pád čímkoli, investor tratí, třebaže má při vypořádání přednost i před samotnými akcionáři. Navíc nedokonalá regulace v Česku umožňuje vydávat dluhopisy prakticky komukoli, aniž by úřady zkoumaly, zda bude firma schopna své závazky splácet. Vedle nízké diverzifikace tak u investic do dluhopisů přibývá i riziko, že můžete jako věřitel naletět podvodníkům.
Když se půjčit vyplatí
Samozřejmě jsou na trhu stále společnosti, jejichž dluhopisy stále svou hodnotu drží, anebo dokonce v ceně stoupají. Klíčem ke snížení rizika je proto co nejpestřejší portfolio investičních aktivit. Tak se vyhnete vysokým ztrátám v případě, že by vaše „divoká karta“ selhala.
Zájemcům o investiční půjčky pomohou rozšířit portfolio třeba P2P platformy, jejichž trh v Česku vede Zonky. Na něm si podle pečlivě vypracovaných ratingů můžete určit, do jakého rizika půjdete a komu a na co půjčíte. Riziko se statisticky snižuje také s počtem participací, i proto můžete do jedné půjčky investovat už od dvou set korun. Pokud chcete zhodnotit své peníze a nechat je slušně vydělávat, můžete se stát rentiérem na Zonky.