Člověk si běžně nechává pojistit auto nebo nemovitost, případně si před odjezdem do zahraničí sjedná úrazové pojištění…
Člověk si běžně nechává pojistit auto nebo nemovitost, případně si před odjezdem do zahraničí sjedná úrazové pojištění či uzavře to životní. Pojišťovny nabízejí široké spektrum možností — pojistit si můžete téměř cokoliv od léčby psa po svatbu.
Co je pojištění zač
Pojištění má chránit pojištěného před neočekávanými, nahodilými událostmi a má za úkol zmírnit dopad těchto událostí. S pojišťovnou se předem domluvíte na tom, z čeho máte obavu, že se stane. Pojišťovna vám pak určí, kolik vás bude pojištění stát, zároveň ale stanoví podmínky, za kterých vám potom vyplatí (nebo také nevyplatí) pojistné plnění.
Když si chcete pojistit rodinu nebo majetek
Pojištění lze dělit podle příležitosti, kdy se vám bude hodit. Pojištění osob je fajn mít nejen ve chvíli, kdy máte rodinu. Vaši blízcí jsou to nejcennější, co máte. Můžete je tak zabezpečit, pokud dojde k ohrožení zdraví či života vašeho nebo jejich. Mezi nejběžnější druhy pojištění osob patří:
- Životní pojištění: pokud se stane to nejhorší — smrt, je vyplacena sjednaná pojistná částka oprávněným osobám a pojištění tím zaniká. Kombinací se „spořením“ dostanete kapitálové životní pojištění. Na konci pojistky se vyplácí nejen pojistná částka plnění, ale i podíl na zisku z hospodaření pojišťovny.
- Důchodové pojištění: garantuje pravidelný příjem v době důchodu.
- Úrazové pojištění: funguje ve chvíli, kdy nastane smrt úrazem anebo má úraz trvalé následky, případně pokrývá dobu nezbytnou k léčení úrazu.
- Pojištění závažných onemocnění: bývá obvykle součástí životního pojištění, je ale potřeba ho uzavřít včas. Pokud se budete chtít pojistit proti infarktu a jeden už máte za sebou, pak vás pojišťovna už nebude chtít pojistit. Je totiž příliš pravděpodobné, že se vám přihodí znovu.

Dnes už si můžete pojistit i svého domácního miláčka.
Pojištění majetku zase použijete, pokud vlastníte byt či dům, případně auto. I toto pojištění je fajn pro strýčka příhodu, když vaši nemovitost potká třeba živelná událost (požár, záplava, povodeň atd.) nebo pokud vás vykradou. Pojistit můžete jednak vybavení — tedy to, co si můžete odnést –, jednak přímo stavbu. V případě auta k podobnému účelu slouží havarijní pojištění.
Pokud se bojíte, že jste nešika, tak už nemusíte. Zkuste pojištění odpovědnosti za škodu – lidově se mu říká „pojistka na blbost“. A může se jednat o škodu na zdraví, životě nebo majetku. Takže se hodí v situaci, kdy v obchodě rozbijete třeba hrozně drahou vázu, nebo když váš pes vběhne cyklistovi do cesty a ten se zraní. Samozřejmě to nefunguje, když půjdete protivnému sousedovi rozbít okno schválně, protože vás naštval.
Mimo těchto běžných pojištění je možné si sjednat spoustu dalších, třeba na pád letadla, ale v nabídce najdete třeba i pojištění úrazu vašeho domácího mazlíčka.