Běžný účet je základní bankovní nástroj, kterým můžete spravovat svoje finance a hospodařit s nimi hotovostně, ale i…
Běžný účet je základní bankovní nástroj, kterým můžete spravovat svoje finance a hospodařit s nimi hotovostně, ale i bezhotovostně — třeba pomocí internetového či telefonického bankovnictví nebo v mobilní aplikaci. Díky tomu můžete mít své peníze pod dohledem 24 hodin denně. A nemusíte se o ně bát, ze zákona má každá banka pojištěný vklad do 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun), který v případě krachu klientovi vyplatí.
Praktické použití běžných účtů
Každý účet má svoje číslo a každá banka svůj kód (za lomítkem). Obojí dohromady slouží jako důležitá adresa, na kterou vám mohou třetí osoby zasílat peníze. Při mezinárodních platbách to pak je SWIFT a BIC kód.
Peníze na účet můžete vkládat buď v hotovosti, a to na přepážkách nebo vkladových bankomatech, případně je poslat převodem z jiného účtu. Mezi typy převodních příkazů patří:
- Jednorázový platební příkaz: hodí se nejlépe k jednorázovým platbám, například když si objednáte svetr z e-shopu a přijde vám faktura.
- Trvalý platební příkaz: použijete ve chvíli, kdy platíte něco pravidelně a ve stejné výši. Klasicky třeba nájemné. Vždy je lepší nastavit ho i několik dní dopředu, protože den splatnosti může vyjít zrovna na svátek nebo víkend.
- Svolení k inkasu: tímto dáváte povolení třetí straně, aby si „strhla“ z vašeho účtu částku do vámi povolené výše.
- SIPO platba: je vlastně služba České pošty, která pomocí spojovacího čísla sdružuje několik svolení k inkasu dohromady. Při nastavování ale dávejte pozor na termíny splatnosti.
- Platby v cizích měnách nebo na zahraniční čísla účtů.
Když už jsou peníze na účtu, jak je dostanete z něj? Zpět je získáte obdobně, máte ale navíc možnost platby kartou přímo při nákupu. Pokud používáte své vlastní peníze ze svého účtu, tak se tato karta nazývá platební (nikoliv kreditní — u té používáte peníze banky a je to ve své podstatě úvěrový produkt).
Ententýky… který účet si mám vybrat?
Nejlepší bankovní účty pro běžné uživatele mají vedení zdarma a bez podmínek. Bez poplatků by měly být i přidružené služby, jako je internetové bankovnictví, příchozí, odchozí platby a ideálně aspoň několik výběrů z bankomatu zdarma. Tyto parametry nabízí spíš „mladší“ banky. Poohlédnout se můžete třeba u Air Bank.
Z průzkumu ale vyplývá, že Češi za svoje účty platí, a ne zrovna málo. Může to být tím, že nechtějí přecházet ze své staré banky, na kterou jsou zvyklí. Není ale potřeba se toho bát, mezi bankami funguje tzv. kodex mobility, díky kterému vám převedou vše, co tam máte. Včetně trvalých příkazů. A teď k těm číslům: průměrná výše poplatků na klienta činí téměř 200 korun za měsíc. Ročně je to více než 2 000 korun a za 10 let to máte už víc než 20 000 Kč.
No umíte si jistě představit i lepší využití. Pokud ne, tak se nezapomeňte podívat na možnosti investování na Zonky. Je to jednoduché a místo toho, abyste platili bance, své peníze výhodně zhodnoťte.