O penězích

Když na dluhy nestačíme: splátkový kalendář jako záchrana před exekucí

avatarUrl

Zonky

28. 1. 2020

ArticlePictureDetail

Dlužíte peníze, ale nemáte dost na to, abyste se dluhu zbavili? Situace vám pomalu přerůstá přes hlavu a vy už…

Dlužíte peníze, ale nemáte dost na to, abyste se dluhu zbavili? Situace vám pomalu přerůstá přes hlavu a vy už přemýšlíte, jestli si vzít půjčku na splátky. Tak zadržte. Existuje totiž mnohem lepší možnost, jak z toho ven. Říká se jí splátkový kalendář.

Přesná částka a přesné datum. Jestli je možné splátkový kalendář něčím definovat, pak jsou to právě tyto dva pojmy. Dlužník se tak v podstatě dohodne s věřitelem na pravidlech, jak postupně umořit pohledávku, kterou nedokáže zaplatit hned.

Splátkový kalendář je v každém případě lepší řešení než si ze strachu před exekucí brát další úvěr na pokrytí splátky. Půjčka na splátku půjčky totiž bývá přímou cestou do dluhové spirály, kdy si takto člověk půjčuje opakovaně. Při tom ale přibývají úroky, případně penále, a dlužník nakonec dluží ještě víc než na začátku. Už jen proto, že v těchto případech si lidé půjčují od neférových společností, protože solidní poskytovatelé úvěrů podobné předlužení nikdy nepodpoří.

Pokud víte, že na své dluhy přestáváte stačit, je namístě začít hned jednat.

Ti svým klientům v nesnázích zpravidla nabídnou právě splátkový kalendář. Bývá nedílnou součástí úvěrových a hypotečních smluv, ale i spotřebitelských úvěrů. Věřitel tak může dlužníkovi splátky odložit nebo změnit jejich výši. U velkých a složitých úvěrů či dluhů pak může být splátkový kalendář součástí restrukturalizace dluhu, jako je například jeho refinancování.

Prodlení a zesplatnění

Nastavení splátkového kalendáře je především věcí domluvy mezi dlužníkem a věřitelem. Zde je namístě také říct, že poskytnout možnost splátek není pro věřitele povinnost. Každopádně se mu ale takový přístup v drtivé většině případů vyplatí víc než například čekání na mnohdy ne úplně jistý výsledek insolvenčního či exekučního řízení.

Pokud se tedy strany dohodnou, plnění ve splátkách vždy zahrnuje dvojí dobu splatnosti. Stanovena je doba plnění jednotlivých splátek – buď jako pevné datum, nebo jako lhůta – a zároveň i doba splatnosti celé pohledávky je určena poslední splátkou. Součástí podmínek splatnosti jednotlivých splátek pak může být i určení, že pro nesplnění některé splátky je věřitel oprávněn žádat celý zbytek pohledávky najednou. Tedy že výhoda splátek zaniká a  dlužník musí zaplatit vše a hned. Na tento postup ale nemá věřitel ze zákona nárok automaticky. Tato podmínka vždy musí být součástí uzavřené dohody o splátkovém kalendáři.

Žádost a výše splátky

Pokud už tedy víte, že na své dluhy přestáváte stačit, je namístě začít hned jednat. Nemusíte čekat na další obsílku, nebo dokonce soud. Věřitele můžete kontaktovat přímo. V dopise věcně popište důvody, proč nemůžete svým závazkům dostát podle původní dohody, a připojte žádost o možnost dohodnout se právě na splátkovém kalendáři. V tuto chvíli už byste měli mít i představu o tom, kolik byste byli schopní měsíčně splácet. S výpočtem splátky půjčky vám může pomoct některá z online kalkulaček.

Se složitějšími případy se neváhejte obrátit na odborníky nebo neziskové organizace zaměřující se na oddlužení. 

Refinancování jako alternativa?

Někdy má dlužník i další možnost, jak svou situaci vyřešit. Zejména tehdy, kdy se dluh skládá z více pohledávek. Klient pak může získat výhodnější podmínky díky refinancování. Všechny dluhy se tak sloučí do jednoho s jedním poplatkem a jednou dobou splatnosti.

Možnost refinancování nabízíme i u nás na Zonky. Úroky začínají už na 2,99 % a vše můžete zařídit online z pohodlí domova.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2022 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013