O penězích

Když s platbou spěcháte: jak dlouho trvá převod peněz?

avatarUrl

Zonky

9. 1. 2020

ArticlePictureDetail

Zapomenuté nájemné nebo splátka úvěru. Když potřebujete rychle vyřídit důležitou platbu, počítáte každou hodinu. Jak…

Zapomenuté nájemné nebo splátka úvěru. Když potřebujete rychle vyřídit důležitou platbu, počítáte každou hodinu. Jak dlouho ale trvá převod peněz? Z účtu na účet i několik dní, pokud příkaz zadáte například v pátek odpoledne. Je tedy lepší pospíchat na přepážku do banky, anebo pomohou expresní online platby?

Z vašeho účtu odešly, ale druhá strana peníze ještě nemá. Klasická situace po zadání platebního příkazu na poslední chvíli. Respektive už pět minut po dvanácté. Každá banka má totiž své termíny, do kdy je potřeba příkaz zadat, aby se platba realizovala ještě ten samý den. A když to nestihnete, musíte čekat na další den nebo až do pracovního dne v případě, že jde o převod peněz o víkendu či ve dnech svátku. 

Mezi bankami i několik dní

Pokud bychom chtěli být konkrétní, pak záleží jednak na bance, jednak na tom, kam peníze převádíte. Pokud posíláte peníze v rámci jedné banky, jde to v podstatě kdykoli a hned.

Na delší časové intervaly se ale musíte připravit, pokud chcete provést převod peněz mezi bankami. Tam potom záleží, z jaké banky se peníze odesílají a kam. Důležitou roli hraje i den v týdnu a čas. Z vašeho účtu se sice u některých bank peníze odepíšou hned nebo záhy, příjemci ale přijdou nejdříve až následující pracovní den. A to jen pokud den zadání nepředchází víkendu nebo svátku. Podobné to bude v případě, kdy přijdete na pobočku. Tam jste ale navíc omezení otevírací dobou.

Obecně ale lze říci, že převod se uskuteční nejpozději druhý den od odeslání platby. Ještě delší čas si banky vyhrazují, pokud lhůta zahrnuje právě víkendy a svátky.

Variantou na trhu jsou pak okamžité platby. Jedná se o speciální limitované platby, které jsou připsány na účet příjemce v řádu vteřin.

Do zahraničí podle měny

V případě, že posíláte peníze mimo republiku, rychlost transakce se řídí hlavně měnou. Nejrychleji se převádí eura a měny z Evropského hospodářského prostoru. Připravte se ale na poplatky, které mohou dosahovat i stovek korun. A o část peněz můžete přijít také v důsledku nevýhodného kurzu. 

Možná si říkáte, co na takovém převodu trvá tak dlouho. Každá odeslaná platba totiž musí projít kontrolou mezibankovního systému CERTIS, který zaštiťuje Česká národní banka (ČNB). Ten zvládne zpracovat půl druhého milionu transakcí za hodinu. Celý proces kontroly je sice automatický, probíhá ale jen v pracovních dnech od půlnoci do čtyř odpoledne. A právě tam to vázne. Všechny platby odeslané po 16. hodině musí počkat na kontrolu.

V případě, že posíláte peníze mimo republiku, rychlost transakce se řídí hlavně měnou.

Expresní a okamžité platby

Pro klienty, kteří na placení spěchají, proto banky nabízejí nadstandardní službu, takzvané expresní platby. Ty za více či méně tučný poplatek garantují, že peníze budou ještě tentýž den u příjemce.

Dopoledne se jedná o poplatek v řádu desetikorun, v odpoledních hodinách se ale mohou vyšplhat až na stovky. Ušetřit i 50 % z poplatků můžete tehdy, pokud provedete příkaz přes internetové bankovnictví.
Variantou na trhu jsou pak okamžité platby. Jedná se o speciální limitované platby, které jsou připsány na účet příjemce v řádu vteřin. A je jedno, zda příkaz zadáte v sobotu před půlnocí nebo v pracovní den ráno. Je tu ale jedna podmínka – příjemce musí mít účet u banky, která tyto okamžité platby podporuje. A to zatím zdaleka nejsou všechny.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2022 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013