O investování

Klasik, Rentiér nebo rezervační systém. Jak můžete investovat na Zonky?

avatarUrl

Zonky

21. 10. 2020

ArticlePictureDetail

Investování na Zonky už není jen manuální přihazování na Tržišti. Existuje řada způsobů, jak můžete investovat, a…

Investování na Zonky už není jen manuální přihazování na Tržišti. Existuje řada způsobů, jak můžete investovat, a nechávat tak vaše peníze vydělávat. Co je Zonky Rentiér, jak vytvořit diverzifikované portfolio u klasického investování a jak funguje chytrý rezervační systém?

Pokud máte investování na Zonky spjato pouze s klasickým manuálním investováním, podívejte se i na další možnosti, jak můžete zhodnotit své peníze. Připravili jsme pro vás krátký přehled všech investičních produktů, které Zonky svým klientům nabízí.

Klasické investování

Klasické investování je základním stavebním kamenem Zonky a funguje, stejně jako vše u nás, velmi jednoduše. Stačí se registrovat, přes SMS kód podepsat smlouvu a nahrát libovolnou částku do investorské peněženky. Pak už jen stačí sledovat nové příběhy lidí na Tržišti, kde vystavujeme půjčky, do kterých můžete investovat.

Minimální investice do půjčky je 200 Kč, maximální částka je ovlivněna počtem aktivních investic, které na Zonky máte. Pokud na Zonky máte málo investic, je maximální výše jedné investice stanovena na 5000 Kč. 

Jakou investiční strategii zvolíte, je jen na vás. My však všem investorům doporučujeme vytvořit si diverzifikované portfolio s minimálně 100 investicemi napříč všemi ratingy. Důvody jsou jednoduché. 

Čím více investic tvoří vaše portfolio, tím spíše u něj funguje statistika a odhady výnosů a ztrát. Zároveň platí, že čím rozmanitější portfolio bude, tím menší hrozí riziko ztrát – není proto rozumné vkládat většinu investic do jedné rizikové kategorie.

Poté, co zainvestujete do půjček, a vytvoříte si tak vlastní investiční portfolio, vám začnou měsíčně chodit splátky s úrokem ze všech vašich investic. Průměrný výnos je 6,03 %, ale s ohledem na vaši strategii můžete mít výnos také 3 % nebo 10 %. Každá investice je splatná jiný den, takže splátky vám na účet přicházejí postupně. V jedné splátce máte obsaženu splátku jistiny, tedy to, co jste do příběhu vložili, a výnos. Peníze pak můžete buď z peněženky vybrat, nebo je znovu investovat. 

Na to, jak vypadá dobře diverzifikované portfolio, se podívejte na naše webové stránky. Najdete tam také různé typy portfolií, které si můžete různými investičními strategiemi vybudovat. 

Rezervační systém

Abyste nemuseli neustále hlídat nové půjčky na Tržišti, vyvinuli jsme rezervační systém, který mohou používat všichni investoři s mobilní aplikací. Funguje následovně.

Z každé poskytnuté půjčky je oddělena část pro rezervační systém, přičemž zbývající část je k investování dostupná klasicky na Tržišti. V mobilní aplikaci Zonky najdete na Tržišti možnost nastavení rezervací, kde si zvolíte, o jaké půjčky máte zájem. Půjčky si můžete vybrat podle ratingu, délky investice nebo pojištění. V aplikaci si můžete zvolit ze dvou možností notifikací, které vás upozorní na novou půjčku podle vybraných kritérií. Upozornění vám může chodit dvakrát denně, nebo okamžitě po vystavení půjčky.

Následně se zařadíte do fronty, která odpovídá zvoleným parametrům, a s ostatními investory čekáte, než se na Tržišti objeví půjčky s vámi vybranými kritérii. Jakmile se tak stane, začne se fronta hýbat od shora dolů a po 200 korunách se částka určená pro rezervace rozdělí mezi investory.

Ve chvíli, kdy se vám přiřadí rezervace, se posouváte na konec fronty. Rezervaci pro investora držíme maximálně 8 hodin, během kterých ji může využít. Pokud se ji rozhodne nevyužít nebo ji odmítne, nabídneme ji dalšímu investorovi. V rezervačním systému zůstává nabídka pro všechny investory maximálně 33 hodin. Pokud během této doby není částka zainvestována, vrací se zpět na Tržiště.

Pokud nevíte, jak si v Zonky aplikaci rezervace nastavit, podívejte se na tento krátký video návod

Bylo by nesprávné opomenout, že na podobném principu fungují i investiční roboti vytvoření třetími stranami. Ti investují do půjček automaticky, podle předem stanovených kritérií. Zonky se však stále snaží, aby investoři využívali spíše rezervační systém. Ostatně i proto jsme ho v minulých dnech vylepšili tak, abychom nahráli klasickým investorům a naopak omezili automatické roboty. Stále se totiž řídíme našim mottem “lidé lidem”. 

Zonky Rentiér

Pokud nemáte čas budovat si portfolio, uděláme to za vás ve službě Zonky Rentiér. Za 10-60 dní od vašeho prvního vkladu (minimálně 50 000 Kč) vám vytvoříme investiční portfolio, které se bude skládat alespoň z 490 malých investic do nízkorizikových spotřebitelských úvěrů. Kolik budete měsíčně investovat, je na vás. Platí však, že čím déle vám budujeme portfolio, tím vyšší výnos můžete očekávat. 

Díky vysoké diverzifikaci investic poskytuje tato služba stabilní návratnost okolo 4 % s minimálním rizikem a vy si už jen zvolíte způsob vyplácení pravidelné měsíční renty, kterou buď můžete dostávat na váš účet, nebo ji můžete dále reinvestovat, a zvyšovat tak výnos díky složenému úročení.

Stejně jako u všech našich ostatních služeb máte se Zonky o stavu svých financí přehled 24/7. Všechny otázky a odpovědi k fungování služby Zonky Rentiér najdete přehledně na našem webu.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013