Rady a tipy

Kritický nedostatek pracovníků pokračuje

avatarUrl

Zonky

13. 2. 2019

ArticlePictureDetail

Nedostatek zaměstnanců v minulém roce potrápil nejednoho zaměstnavatele. Ani v tomto roce tomu nebude jinak. Podle…

Nedostatek zaměstnanců v minulém roce potrápil nejednoho zaměstnavatele. Ani v tomto roce tomu nebude jinak. Podle odhadů by v polovině tohoto roku mělo firmám chybět více než půl milionu zaměstnanců.

Pro podnikatele může být nedostatek zaměstnanců opravdu závažný problém, který bude i nadále brzdit nejen firmy, ale také hospodářský růst. Pro zaměstnance je však situace zcela opačná. V případě, že se rozhodujete změnit práci, je právě teď ten správný čas. Obavy z toho, že zůstanete bez práce, jsou zbytečné – a co víc, nejspíše si budete moci vybírat.

Každá mince má dvě strany. Situace s nedostatkem zaměstnanců, kdy nabídka pracovních příležitostí převládá nad poptávkou, ztěžuje situaci mnoha zaměstnavatelům, kteří jsou následně nuceni sáhnout po pracovnících ze zahraničí nebo třeba investovat do nových technologií, v extrémních případech musí podniky dokonce ukončit svou činnost. Naopak zaměstnancům, kteří nyní nejsou v práci spokojeni a uvažují o změně, hraje tento stav do karet.

Správný čas změnit zaměstnání? Právě teď!

Pokud právě vy nejste ve svém zaměstnání šťastní, rozhodněte se nyní a změňte ho! A buďte opravdu bez obav, bez práce nezůstanete. Naopak, s největší pravděpodobností si přilepšíte.

V případě, že se rozhodujete změnit práci, je právě teď ten správný čas.

Na trhu práce je v současné době obrovský hlad po zaměstnancích, zvláště pak po těch, kteří jsou spolehliví a po zaučení z práce neutečou. A jelikož se o zaměstnance skutečně vede boj, zaměstnavatelé významně přidávají na benefitech, jako je například pět týdnů dovolené, sick days, 13. plat, penzijní připojištění, dotované stravování, zvýhodněná volání, jazykové kurzy a mnohé další výhody.

Nástroje ke změně

Z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment vyplývá, že tři čtvrtiny nespokojených zaměstnanců nestagnují a nezůstávají na svých pracovních pozicích, ale hledají nové pracovní příležitosti. Podle tohoto průzkumu jsou pracovní nabídky nejčastěji hledány pomocí internetu, včetně sociálních sítí. Hojně využívány jsou v posledních letech také personální agentury. Naproti tomu služby Úřadu práce ČR využívá dnes jen 14 procent uchazečů o zaměstnání.

Nepříjemná situace pro zaměstnavatele i státní kasu

Ačkoliv má ekonomika v roce 2019 i nadále růst, očekáváný nedostatek pracovní síly ekonomiku zpomalí, stejně tak jako růst HDP. Hospodářská komora navíc odhaduje, že kvůli nízké nezaměstnanosti může stát tratit až sto miliard korun. Důvod je jednoduchý: kvůli nedostatku pracovních sil firmy nestíhají vyrábět, a tím nemohou naplno uspokojit poptávku.

Sdílené pracovní místo

Jistá naděje, která by mohla pomoci nejen zaměstnavatelům, ale často také zaměstnancům, je tzv. sdílené pracovní místo. Taková pracovní pozice by totiž mohla nabídnout zkrácené či částečné pracovní úvazky, které by mohly využívat například matky na mateřské dovolené. Zaměstnanci by se tedy dělili o jedno pracovní místo. Novela zákoníku práce, která sdílené pracovní místo definuje, však bude podle odhadů schválena nejdříve v dubnu příštího roku.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013